Így gondozd az orchideát, hogy legyen esélye túlélni

Az orchidea gondozása, nevelése, szaporítása

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Mindenki szereti, de sokan nem tartanak, mert félnek attól, hogy nem éli meg az első hónapot sem. A félelem nem megalapozatlan, ugyanis ez a növény nagyon különleges, de ha elolvasod cikkünket, akkor te is tudni fogod, hogy mi kell ahhoz, hogy a növény egészséges és szép legyen sokáig. 

Hasznos tudnivalók az orchideáról

Melyik a legnépszerűbb orchidea fajta?

Hazánkban is egyre inkább elterjed ez a gyönyörű szép növény szerencsére. Sokan azért szeretik annyira, mert hosszú ideig virágzik, mutatós éke a kertnek. Sokan azonban nem mernek tartani, hiszen nagyon különleges növény, és a gondozása sem átlagos. Az orchideák közül a lepkeorchidea a legdivatosabb, mivel tartása, nevelése könnyebb, mint társaié. Ez a növény rövid, tömör, ovális levelekkel rendelkezik, hosszú szárán pedig lepke formájú virágot találunk.

Miért különleges az orchidea?

Az orchideák azért olyan különlegesek, mert a trópusi esőerdőkből származnak, ahol a fákon éltek, így nem a talajból veszik fel a tápanyagot, hanem a levegőből, léggyökeret eresztenek. Fontos tehát, hogy ezeket a léggyökereket ne bántsuk, és ne ültessük a növényeket földbe. Ha szeretnénk átültetni a növényt, akkor vásároljunk orchidea ültető közeget, amely alkalmas az orchideának Erre a célra általában tökéletesen megfelel a fenyőkéreg, perlit, tőzegmoha keveréke. Hasznos lehet számára az átlátszó cserép, ugyanis a gyökerek is képesek fotoszintézisre, így hasznosítani tudja a cserépen átjutó fényt.

Az ültetéstől az öntözésig: gondozási tippek orchideákhoz

A legfontosabb, amire oda kell figyelni a levegő. Az orchidea a trópusi esőerdőkből származik, ahol állandóan magas a páratartalom és jellemzően meleg van, ezért fontos, hogy hasonló környezetet biztosítsunk a növény számára. A kertészek munkájának köszönhetően évről évre egyre jobban alkalmazkodnak a növények az európai éghajlathoz, azonban a nagyon hideget még mindig nem viselik el, a 10-15 fokos hidegben már leáll a növény fejlődése, még télen is legyen legalább 20-25 fok, ahol orchideát tartunk. 

Páratartalom és hőmérséklet: az orchideák kényes igényei

Fontos tudni azt is, hogy azért a nagy meleget sem bírja, a 40 fok feletti hőmérséklet is megviselheti már, semmiképpen ne tegyük ki a tűző napra, ugyanis megégetheti a leveleit. A megfelelő páratartalomra is oda kell figyelni, általában a 70-80 százalékos páratartalmat szokták szeretni, a lepke orchidea esetében már az 55-60 százalék is elég lehet.

Az orchideák öntözése

Az öntözésre is érdemes odafigyelnünk fokozottan! Soha ne álljon alatta víz, a permetezéssel pedig óvatosan bánjunk. Ha mégis megállna alatta a víz, akkor megindul a rothadási folyamat, éppen ezért inkább a reggeli órákban permetezzük, locsoljuk, mert ebben az esetben estére elpárolognak a cseppek. Öntözést 2-3 hetente végezhetünk, úgy, hogy állítsuk bele vízbe cserepestől 10-15 percre, hogy megszívja magát, majd csorgassuk le a vizet.

A következő oldalon elmondom, milyen betegségek támadhatják meg, és mik a tünetek. Nézzük, mire érdemes odafigyelni még, ha orchideát tartunk, lapozz a következő oldalra és folytatom.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fenntartás

az állóeszközök és a fogyóeszközök folyamatos és biztonságos üzemeltetését szolgáló... Tovább

Mv Kemence (Mv 10—02)

Õszi búza Cél: malmi búza Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési stádiumban... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem