A disznóvágás folyamata, ilyen volt régen a disznóvágás

Ilyen volt régen egy hagyományos, falusi disznóvágás

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Hagyományos disznóvágás

A disznóvágás folyamata – A disznó életének kioltása

Ha disznóvágás, akkor természetesen nem hiányozhatott a pálinka, rendszerint mindenki nagyon korán felkelt, majd megitták az áldomást, és megkezdődött a munka. Voltak olyan helyek, ahol vágás előtt megkergették a sertést, hogy porhanyós legyen a húsa. Ezután jött az a közösségi tevékenység, amiben a böllér volt a főszereplő – ő szúrta le a disznót egy disznóölő késsel, miközben a segédek közreműködtek az állat lefogásában.

A sertés vérét kifolyatták egy vajlingba, általában ez szolgáltatta a reggelit – vagy hagymás vér készült belőle, vagy véres hurkához használták fel. Humánusabb eljárás is volt, ami a disznóvágást illeti: sok helyen elektromos sokkolóval elkábították a disznót, majd a böllér szúrt a megfelelő helyre, a nyaki artériának egyikét átvágta. 

A disznóvágás folyamata – A disznó megtisztítása

Ezek után következett az állat megtisztítása, a szőrzetet forrázták, vagy pörzsölték, majd vízzel feláztatva késsel kaparva távolították el. Következett az állat külsejének mosása, forró vízzel teli kádban sikálták a disznó bőrét, ma már inkább vizes locsolóval folyóvíz mellett súrolják a kormos bőrt. 

A disznóvágás folyamata – A disznó bontása

Következett a sertés bontása. A fejet megtisztítás után abálták, kicsontozás után a hurka alapanyagát képezte, kivéve a tokaszalonnát, amit paprikás szalonnaként sóval, fokhagymával ízesítve, majd lefagyasztva fogyasztottak el. A hájat lefagyasztották a lefejtése után, vagy külön kisütötték. Ezután lefejtették az oldalast, és tartósították: vagy pácolás után felfüstölték vagy megsütötték és a zsírszalonna kisütése után, a levegő kizárásával forró zsírral leöntötték.

A szalonnát formázást követően pácolták, majd füstölték. A lapockából sonkát készítettek, vagy kicsontozás után a kolbászhús alapanyagaként használták fel. A sonkát a csülök levágása után formázták, pácolták, végül füstölték. A csülök friss fogyasztásra vagy tartósítva ételek alapanyaga és ízesítője volt. A körmöt, lábat ritkán füstölték, leginkább frissen fogyasztották körömpörköltként. Most pedig nézzük, mit kell tudni a disznó feldolgozásáról, a következő oldalon folytatom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-04

A juhászok is készülnek a húsvétra

Az európai piacon egyre erősödő kereslet tapasztalható, amit a korai húsvéttal egybeeső muszlim ramadán ünnep is tovább növel, ezért a juhászok is készülnek.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

magnak termesztett borsó növényvédelmi technológiája

a ->vetőmaggal terjedő és csírakorban károsító gombos betegségek ellen kaptánnal... Tovább

finom fésűsgyapjú

egyes merinói juhok 6 cm-nél hosszabb, erős, rugalmas, finom, 18—22 um vastagságú, A... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés