A kaktuszok, pozsgások megfelelő átültetése

TK, ZH, NA

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Mint minden cserepes növénynek, a kaktuszoknak is szükségük van néhai átültetésre. De ez milyen időszakban, gyakorisággal és hogyan történjen meg? Milyen cserepes közeget használjak? Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány ötletet, amely segíteni fog.

Mikor érdemes átültetni a kaktuszokat és egyéb pozsgásokat?


Az átültetésre általában 2 – 3 évente van szükség, a növény növekedésének függvényében. Amennyiben a gyökerei megjelennek a cserép felszínén, esetleg a vízelvezető nyílásoknál, már érzékelni fogod annak szükségességét. 


Ehhez a megfelelő időszak a tavasz, március és május között, így a növény be tud majd megfelelően gyökerezni a téli időszak előtt.

 
Amennyiben újonnan veszel egy pozsgást, kaktuszt, mielőtt elhelyezed lakásodban, kertedben, mindenképp ültesd át – amennyiben az az időszak ennek megfelel. Egyrészről ezzel biztosabb otthont nyújtasz számára, kicseréled a műanyag cserepét egy stabilabb darabra, másrészről pedig a gyökerének szánt talajt is megújítod.


Az új „lakás” előkészítése számukra


A kaktuszok jobban szeretik a kisebb cserepeket, bár ez a gyökérzetüktől függ. Tehát a választott darab, ami majd új otthonának felel meg, ne legyen sokkal nagyobb az előzőnél; egy átlag 2 cm eltérés lehet közöttük.


Részesítsd előnyben a már kiégetett cserepeket, persze amennyiben megtalálható rajtuk a szükséges vízelvezető nyílás. Emellett elővigyázatosság képpen helyezz egy 2 cm-es felszívó réteget a cserép aljára – ez lehet egy vékonyabb kőréteg, esetleg agyaggolyók.


A talaj, amit adunk nekik, legyen laza, szűrt, és lehetőleg szegényebb a kaktuszok esetében. Viszont velük ellentétben más pozsgás növényeknek gazdagabbra lesz majd szükségük. Ezt elkészítheted saját magadnak egy keverékként, esetleg vásárolhatsz már kész földet is számukra. 


Amennyiben Te szeretnéd elkészíteni:


-    a pozsgások számára keverj össze 1/3 egyszerű földet, 1/3 virágföldet, illetve 1/3 homokot (ezt helyettesítheted akár perlittel, vermikulittal, illetve puzzolánnal.
-    a kaktuszoknak szegényebbre lesz szükségük, így a homok mennyiségét kell emelni számukra (3/5 homok, 1/5 föld, 1/5 virágföld)


 A növény eltávolítása, illetve gyökerének megvizsgálása


Hogy az átültetés egyszerűbben történjen meg, figyelj arra, hogy talajuk száraz legyen (nagyjából 7 napig ne öntözd őket előtte).


-    Fogd meg a növényedet és rángatás nélkül igyekezz kiemelni lakóhelyéről. A cserép alját egy picit megütögetheted, a könnyebb elengedés érdekében. Amennyiben növényed így sem mozdul, a cserepet vágd, törd szét róla.
-    Amint gyökere szabaddá vált, rázza meg egy picit, hogy a talajtól, és egyéb szennyeződésektől megfelelően megszabaduljon.
-    Ellenőrizd a gyökereket, vágd le, ami betegnek néz ki, vagy már száraz. Amennyiben egy gomba vagy parazita támadta azt meg, kezeld le őt.


A növény átültetése


-    Először a nedvesség elszívó réteget helyezd új cserepedbe, valamint néhány cm-t a nekik szánt talajból. 
-    Helyezd a növényt ennek a közepére és öntsd köré a maradék talajt, egésze na növény kezdetéig.
-    Kicsit nyomd össze a földet körülötte.
-    Ajánlatos a procedúrát egy kisebb homok- vagy kavicsréteggel befejezni, ami megvédi majd növényed tövét a nedvességtől. 


Növényedet ne öntözd meg rögtön az átültetés után – ezzel várj minimum 15 napot. Ebben az időszakban ne helyezd közvetlen napfény közelébe, így nem fog kiszáradni. 


A 15 nap leteltével helyezd a cserepes növényed a neki szánt helyére, és öntözd is meg. 
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-22

Sárgul a leander levele? Egyszerűen kezelheted, ha időben elkezded

Mit csinálj, ha sárgul a leander levele? Ezek a szekértői tanácsok segítenek pikk-pakk rendbe szedni ezt a csodaszép virágot. Mutatjuk mit alkalmazz azonnal!

2024-04-21

Meg kell metszeni elvirágzás után az orgonát, hogyan?

Általában a legtöbb orgona májusban vagy június elején virágzik, így a metszést közvetlenül a virágzás befejeződése után, idén azonban korábban virágzott!

További cikkek ebben a témában
dísznövény kert Kertészet

Tovább a Lexikonhoz

lábvíz

a —>talajvíz olyan magas állása, amikor már a ->gyökérzónába hatolva a gyökérzet... Tovább

genom

az élő szervezet genetikai információinak összessége, az adott fajra jellemző genkészlet. Az... Tovább

Tovább a lexikonra