A szőlőpermetezés gépi technológiája

Dr. Dimitrievits György, FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Az eredményes szőlőtermesztéshez hatékony növényvédelemre van szükség. A védekezések sikere az alkalmazott vegyszerek hatásossága és egyéb tényezők mellett nagymértékben függ az alkalmazott permetezőgépek kialakításától és az üzemeltetési feltételektől. Vizsgálatok bizonyították, hogy nem megfelelő gép használata, illetve helytelen működtetés következtében a permet eloszlás nem kellően egyenletes, túl- és alulpermetezett felületek adódnak, a permetlé jelentős része veszendőbe megy, a talajra hull vagy elsodródik.

Kérdése van? Tegye fel, tanácsadóink válaszolnak! Állattenyésztés, növénytermesztés, kertészet, növényvédelem, talajművelés, jog, biotechnológia, környezetgazdálkodás, minden ami mezőgazdaság: Agrároldal.hu.

Szőlőpermetezésnél a permetezési technika megválasztásánál az ültetvény adottságaiból kell kiindulni. Ezek közül a legfontosabbak a sortávolság, a művelésmód, a lombozat térbeli elhelyezkedése és sűrűsége. Üzemi szőlőültetvényekben a sortávolság többnyire 1,8-3,5 m között van. A permetezés-technika szempontjából kedvezőtlen lehet a kis sortáv, mert a traktor és a permetezőgép nehezen tud haladni a növények károsítása nélkül, sőt a kisebb sortávolságú ültetvénybe egyes géptípusok be sem férnek. Éppen ezért az üzemeltetés egyik nehézsége a keskeny sorköz.

Szőlőpermetezésnél a permetezési technika megválasztásánál az ültetvény adottságaiból kell kiindulni. Ezek közül a legfontosabbak a sortávolság, a művelésmód, a lombozat térbeli elhelyezkedése és sűrűsége. Üzemi szőlőültetvényekben a sortávolság többnyire 1,8-3,5 m között van. A permetezés-technika szempontjából kedvezőtlen lehet a kis sortáv, mert a traktor és a permetezőgép nehezen tud haladni a növények károsítása nélkül, sőt a kisebb sortávolságú ültetvénybe egyes géptípusok be sem férnek. Éppen ezért az üzemeltetés egyik nehézsége a keskeny sorköz.

A permetezéskor a szórószerkezet és a levélzet között egy minimális távolságnak kell lennie ahhoz, hogy munka közben a traktor és a permetezőgép oldalirányú kitérései miatt a gépek szerkezeti egységei a levélzetet, illetve a fürtöket se sértsék meg, a szórófejekből kiáramló permetlé a szórási kúp kialakulása és a megfelelő cseppképződés előtt ne csapódjon le közvetlenül az első leveleken, hanem szétterülve a teljes lombozatot borítsa, az esetleges hibaelhárítást (pl. szűrők tisztítása, szórófejek eltömődésének megszüntetése) a sorok között is el lehessen végezni valamint a traktoros a vezetőfülkéből jól láthassa, ellenőrizhesse a szórófejek munkáját.

A sortávolság és a lombozat szélességének különbsége adja a szabad sorközt. A lombszélesség a művelésmódtól, a fajtától és a metszésmódtól függően egy-egy soron belül is 0,5-1,8 m között változhat, de gyakran tapasztalható a méretének jelentős ingadozása. A zöldmunkák, hajtásválogatás elmulasztása miatt a szabad sorköz sok esetben nem elegendő a megfelelő minőségű munkavégzéshez. Ezért fontos hangsúlyozni, hogy a permetezés alapfeltétele, hogy a lombozat megfelelően kezelt, szellős legyen. Ez különben a betegségek elkerülésének preventív módja, valamint a termés jó minőségének egyik előfeltétele is.

A szőlő lombozat egyik jellegzetes sajátossága, amit permetezéskor feltétlenül figyelembe kell venni, hogy a levelek „pikkelyszerűen” helyezkednek el. A sűrű lombozat permetezésekor zárt, felületet képez, mintegy falat húz a permetcseppek útjába és ezáltal a kellő penetráció kialakulását nagymértékben akadályozza. Ezt még csak fokozza, hogy a szőlő levélzetének mozgékonysága rossz. Különösen akkor, ha a lombozatot merőlegesen éri a levegő-permet áram, mert ilyenkor ez a leveleket zsindelyszerűen egymásra nyomja és a penetráció minimális lesz.

Ha azonban a permetezéskor a szállítólevegő oldal irányban éri a lombozatot, a levelek fonákoldalába ütköző légáram már könnyebben biztosíthat szabad utat a permetcseppek számára a levélzet mozgatásával. Ezt axiálventilátoros gépnél a légterelők és a munkasebesség megfelelő megválasztásával, radiálventilátoros szórószerkezetnél többnyire a lövellés irányának célszerű beállításával lehet elérni.

Jelenleg a gyümölcs- és szőlőültetvényekben egyaránt azonos kialakítású permetezőgépeket alkalmaznak, azonban az eltérő kultúrák permetezés technikai szempontból különböző követelményeket támasztanak. Gyümölcsösökben elsősorban a megfelelő hatótávolság elérése és egyenletes kezelés okozhat nehézséget, szőlőben pedig a megfelelő penetráció elérése és levelek fonákoldalának védelme a legfontosabb feladat. Ezért a használatban lévő permetezőgépek szőlőültetvények kezelésére gyakran nem optimálisak, és csak megfelelő, szakszerű üzemeltetés esetén várható megfelelő munkaminőség.

A permetezőgépek főbb jellemzőit nemzetközi szabványok határozzák meg. Hazánkban rendelet írja elő, hogy 2004. január 1. után a növényvédő gépek csak az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet engedélyével hozhatók forgalomba. Az Intézet nemzetközi szabványok alapján ellenőrzi a legfontosabb műszaki paramétereket. A Forgalmazásra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzéke az Intézet www.típusminősítés.fvmmi.hu honlapján található meg.

Jelenleg összesen 28 függesztett és 53 vontatott szőlő permetezőgép típus van engedéllyel forgalomban, tehát elmondható, hogy megfelelő választék áll rendelkezésre. Az eladott gépeken a gyártó, vagy forgalmazó matricával igazolja, hogy a típus megfelel az előírásoknak. Aki ilyen gépet vásárol, biztos lehet benne, hogy alapvető munkaminőségi jellemzők kielégítőek. A jelenleg engedélyezett függesztett és vontatott t géptípusok főbb jellemzői összefoglalóan az 1. és 2. táblázatban láthatók.

Forrás: Agrárágazat


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Tovább a Lexikonhoz

akna

a vízi építkezéssel összefüggő, ált. a térszín alatt létesített ->műtárgy jellegű... Tovább

égés

sugárzó hő v. magas hőmérsékletű folyadékok és szilárd anyagok által a test felszínén... Tovább

Tovább a lexikonra