A lovas szolgáltató tevékenység

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Az ÖTM előkészítette a lovas szolgáltató tevékenységről szóló miniszteri értekezlet tervezetét.

Internet marketing tanácsadás és honlapkészítés Önnek is! Kattintson ide!

A lovas szolgáltató tevékenység mint prioritás

A 2005-2013. közötti időszak fő fejlesztési irányait meghatározó Nemzeti turizmusfejlesztési stratégiában a prioritások között másodikként szerepel az örökségturizmus: ezen belül a népi hagyományokra építő lovas turizmus. A stratégia egyik átfogó célja a turisztikai szolgáltatások magas minőségi szintre fejlesztése, új, egyedi arculat kialakítása, és ezen belül is kiemelt szerep jut az örökségre épülő kínálatfejlesztésnek. Magyarországon a lótenyésztésnek és a lovas turizmusnak évszázados hagyományai vannak. A lovas turizmus fejlesztésének célja a lovas kultúra hagyományainak megőrzése és turisztikai hasznosítása. A lovas szolgáltatások bővítése és minőségének javítása hozzájárul a lovas kultúra gazdasági és társadalmi hatásának erősítéséhez, amely a turizmus révén mind hazai, mind nemzetközi szinten is jelentkezik.

A lovas tevékenység fellendülése

A lovas tevékenység fokozatos fellendülésével, a lovaglás és lótartás népszerűvé válásával egyre több hazai magánszemély vagy kisvállalkozás döntött úgy, hogy nem elégszik meg a saját célra történő hobbi lótartással, hanem olyan lovas létesítményt alakít ki, amelynek egyidejűleg jövedelemtermelő szerepet is szán. Az 1990-es évek elejétől nagy számban jöttek létre lovas panziók, istállók, lovas szolgáltatásokat nyújtó intézmények. Ez idő alatt a vállalkozók több mint négyszáz, lovas turizmusra épülő objektumot hoztak létre. Jelenleg kb. ötszázan nyújtanak lovas szolgáltatást. Mintegy 200 olyan lovarda működik, amelyet a Magyar Lovas Turisztikai Közhasznú Szövetség minősített a saját maga által kidolgozott szempontok alapján, de ennél több azoknak a száma, amelyet senki nem ellenőrzött, mert jogszabály nem írja elő. Minthogy a minősítési rendszer jogszabályban nem nyert megerősítést, nem lehetett valamennyi szolgáltatóval szemben érvényesíteni, csak akik önként vállalták azt.

A szabályozás és a fogyasztóvédelem

A másfél évtized alatt megvalósított beruházások hozzávetőleges értéke meghaladja a 20 milliárd forintot. Ezt a folyamatot gyorsította, hogy a lovas turisztikai vállalkozások indításához sem szakmai előképzettség, sem működési engedély nem kellett. A szabályozatlanság miatt egyre elterjedtebbé váltak az alacsony induló tőkével rendelkező, a lovas- és turisztikai szakmában járatlan, a kellő hozzáértést nélkülöző vállalkozások. Egyre nő a fiatal lovasok száma, ami – figyelemmel a tevékenység veszélyes üzem jellegére – ugyancsak szükségessé teszi a személyi és tárgyi feltételek szabályozását. Az elmúlt évben két olyan halálos baleset is volt (az egyik Pakson, a másik Kecskeméten), amiben szerepe volt személyi és tárgyi hiányosságoknak. Ezért egyre inkább megfogalmazódott a lovas szolgáltatások jogi szabályozásának igénye.

A tervezett szabályozás az európai normáknak megfelelő fogyasztóvédelmet valósít meg.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Tovább a Lexikonhoz

21/2007. (III. 30.) FVM rendelet

a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján az Európai Unió által társfinanszírozott... Tovább

antivitaminok (vitamin-antagonisták)

a ->vitaminokhoz hasonló szerkezetű —>antimetabolitok, amelyek a koenzimként (->enzimek)... Tovább

Tovább a lexikonra