30/2006. (IV. 12.) FVM rendelet


az állatlétszámhoz kötött támogatási jogosultság országos tartalékból való igénylésének feltételeirõl


A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdése c) pontja alapján a következõket rendelem el:
1. § E rendelet szabályozza az állatlétszámhoz kötött támogatási jogosultságnak (a továbbiakban: támogatási jogosultság) az állatlétszámhoz kötött támogatási jogosultság országos tartalékáról szóló 93/2005. (X. 21.) FVM rendelet által meghatározott országos tartalékból (a továbbiakban: országos tartalék) történõ igénylésének rendjét.
2. § (1) Támogatási jogosultság az országos tartalékból a következõ szempontok figyelembevétele mellett kerül kiosztásra:
a) jogerõs határozaton alapuló igénnyel rendelkezõ;
b) anyajuh-, illetve anyatehén-tartási támogatási jogosultsággal nem rendelkezõ,
ba) a "Fiatal gazdálkodók induló támogatás"-ban részesülõ,
bb) az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott egységes területalapú támogatás 2006. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekrõl szóló 24/2006. (III. 31.) FVM rendelet szerinti támogatás alapját képezõ, a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv kihirdetésérõl, valamint az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alapból nyújtandó vidékfejlesztési támogatásokkal összefüggésben a kedvezõtlen adottságú területek és az azokhoz tartozó települések megállapításáról szóló 137/2004. (IX. 18.) FVM rendelet meghatározása szerint kedvezõtlen adottságú területen fekvõ mezõgazdasági haszonterületen gazdálkodó (a továbbiakban: kedvezõtlen adottságú területen gazdálkodó),
bc) egyéb mezõgazdasági haszonterületen gazdálkodó;
c) anyajuh-, illetve anyatehén-tartási támogatási jogosultsággal rendelkezõ, ezen tevékenységet bõvíteni szándékozó,
ca) kedvezõtlen adottságú területen gazdálkodó,
cb) egyéb mezõgazdasági haszonterületen gazdálkodó termelõk között.
(2) Az országos tartaléknak az (1) bekezdés a) pontja szerinti igények kielégítését követõen fennmaradó része egyenlõ arányban kerül szétosztásra az (1) bekezdés b) és c) pontja szerinti igények között, az azokban meghatározott sorrendben. Amennyiben az (1) bekezdés b), illetve c) pontja szerinti igények kielégítését követõen marad kiosztható támogatási jogosultság, úgy lehetõség van annak az (1) bekezdés b), illetve c) pontjába történõ átcsoportosítására.
(3) Az (1) bekezdés b) pontja esetében az igényelhetõ támogatási jogosultság legkisebb mértéke:
a) anyajuhtartás esetén tíz támogatási jogosultság;
b) anyatehéntartás esetén három támogatási jogosultság.
(4) Az igényelhetõ támogatási jogosultság legmagasabb mértéke:
a) anyajuhtartás esetén legfeljebb háromszáz támogatási jogosultság;
b) anyatehéntartás esetén az országos tartalék legfeljebb 2%-a.
(5) Támogatási jogosultság iránti kérelmet csak az a természetes személy, jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság (a továbbiakban: termelõ) nyújthat be, aki/amely
a) nem áll csõd-, felszámolási vagy végelszámolási, illetve természetes személy esetén végrehajtási eljárás alatt,
b) továbbá a 2. § (1) bekezdés b) pontja esetén maga vagy a foglalkoztatottja legalább középfokú mezõgazdasági szakirányú végzettséggel rendelkezik.
(6) A termelõ az országos tartalékból igényelt támogatási jogosultság megszerzését követõ támogatási éven belül a rendelkezésére álló támogatási jogosultságot nem ruházhatja át, illetve nem adhatja bérbe, azt maga köteles kihasználni.
3. § (1) Az országos tartalékból támogatási jogosultság az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz kapcsolódó anyajuh- és anyatehéntartás támogatása iránti kérelmen, annak benyújtásával egyidejûleg igényelhetõ.
(2) A Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) a beérkezett igények között a 2. § (1) és (2) bekezdése alapján sorrendet állít fel. Az országos tartalék kimerülése esetén, a felállított sorrend végén álló, azonos feltételû igények esetében arányos visszaosztás kerül alkalmazásra.
(3) Az igényelt - illetve visszaosztás alkalmazása esetén azzal arányos mértékû - támogatási jogosultság a termelõ javára abban az esetben és olyan mértékben kerül jóváírásra, ahogyan teljesíti az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz kapcsolódó anyajuh- és anyatehéntartás támogatásra vonatkozó feltételeket. Az MVH a támogatási kérelem elbírálásáról szóló határozatban értesíti a termelõt egyéni támogatási felsõhatárának változásáról.
4. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) E rendeletet a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezõgazdasági termelõk részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról, továbbá a 2019/93/EGK, 1452/2001/EK, 1453/2001/EK, 1454/2001/EK, 1868/94/EK, 1251/1999/EK, 1254/1999/EK, 1673/2000/EK, 2358/71/EGK és a 2529/2001/EK rendeletek módosításáról szóló, 2003. szeptember 29-i 1782/2003/EK tanácsi rendelet 118. cikk (3) és 128. cikk (3) bekezdésére figyelemmel kell alkalmazni.