2006. évi. (...) törvény a mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl


Az Országgyûlés annak érdekében, hogy az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, az Európai Mezõgazdasági Garancia Alapból valamint az Európai Halászati Alapból, továbbá a tagállami hatáskörben nyújtott mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatások nemzeti végrehajtásával összefüggõ alapelveket, továbbá egységes intézményi-, információs-, és eljárási kereteket megállapítsa, a következõ törvényt alkotja:


I. Fejezet
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
A törvény célja, alapelvei
1. §

E törvény célja, hogy az eljárás törvényessége, eredményessége és átláthatósága érdekében a közösségi és a nemzeti forrásból folyósított mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatások igénybevételének és a közös agrárpolitika egyéb intézkedéseiben (továbbiakban együtt: intézkedés) való részvétel rendjét, az ügyfél, a kifizetõ ügynökség, valamint a törvény végrehajtásában résztvevõ más szervek, illetve szervezetek jogait és kötelezettségeit egységesen szabályozza.

2. §

A jogok rendeltetésszerû gyakorlása érdekében a kifizetõ ügynökség, valamint a törvény végrehajtásában résztvevõ más szervek, illetve szervezetek megadják az ügyfelek részére a vonatkozó nemzeti és közösségi jogszabályok és más rendelkezések megtartásához szükséges tájékoztatást, és lehetõvé teszik számukra a támogatások igénybevételének, valamint az intézkedésekben való részvétel közösségi és nemzeti jogszabályokon és egyéb rendelkezéseken alapuló rendjének megismerését.

3. §

A kifizetõ ügynökség valamint a törvény végrehajtásában résztvevõ más szervek, illetve szervezetek minden ügyben kötelesek megkülönböztetés nélkül, az adott intézkedésre vonatkozó közösségi és nemzeti hatáskörben kiadott jogszabályoknak, és ezen alapuló más rendelkezéseknek megfelelõen eljárni.

4. §

Az ügyfél jogainak gyakorlása során köteles elõsegíteni a kifizetõ ügynökség, valamint a törvény végrehajtásában résztvevõ más szervek, illetve szervezetek feladatainak végrehajtását.

5. §

(1) A piaci szereplõk gazdálkodása kiszámíthatóságának érdekében biztosítani kell, hogy:
a) mind a nemzeti hatáskörbe tartozó szabályozás, mind pedig a közösségi szabályok nemzeti végrehajtását szolgáló intézményi rendszer legyen összhangban Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalásaival;
b) a támogatások kifizetéséért és az egyéb intézkedések lebonyolításának végrehajtásáért felelõs intézményrendszer mûködése átlátható és korszerû legyen,
c) az érintettek a jogszabályok keretei között kiszámíthatóan, és határidõn belül jussanak hozzá az õket megilletõ támogatáshoz.

(2) A támogatás igénybevétele részletes feltételeinek, valamint az egyes eljárási cselekmények nemzeti hatáskörbe tartozó meghatározásakor tilos a közösségi jogszabályokban meghatározottaktól eltérõ, vagy szigorúbb feltételt elõírni, illetve alkalmazni.

(3) Kiemelt szakpolitikai célkitûzés megvalósítása érdekében a támogatás igénybevétele részletes szakmai feltételeinek meghatározásakor jogszabály illetve pályázati felhívás eltérhet a (2) bekezdésben foglaltak alkalmazásától.

6. §

Annak érdekében, hogy a támogatások ténylegesen a jogszabályokban vagy programokban meghatározott célok megvalósítását szolgálják, a törvényben foglaltak végrehajtásáért felelõs szervek, illetve szervezetek kötelesek megteremteni a csalások és egyéb szándékos szabálytalanságok elleni hatékony fellépéshez szükséges feltételeket.

7. §

(1) Az ügyfelek, valamint a törvény végrehajtásában résztvevõ egyes nemzeti szervek, illetve szervezetek kötelesek egymással, az Európai Unió illetékes szerveivel, szervezeteivel, valamint más tagállamok kifizetõ ügynökségeivel együttmûködni. Ez az együttmûködés kiterjed az egyes feladatok közösségi, valamint a nemzeti jogszabályokban, továbbá a külön megállapodásokban foglaltak végrehajtására, az együttmûködõ felek közti, szükséges és célhoz kötött adatszolgáltatásra, az ellenõrzések végrehajtásához szükséges feltételek megteremtésére.

(2) A törvény végrehajtásában résztvevõ szervezetek - így különösen a hatáskör átruházással érintett, illetve együttmûködõi feladatokat ellátó szervezetek, valamint a kölcsönös megfeleltetés körébe tartozó ellenõrzést végzõ szervezetek - saját, jogszabályban, illetve alapító okiratukban meghatározott alapfeladataik ellátását kötelesek úgy megszervezni, hogy azok ne veszélyeztessék az egyes feladatra vonatkozó külön jogszabályban, illetve megállapodásban foglaltak végrehajtását.

8. §

A törvény rendelkezéseit az Európai Unió Közös Agrárpolitikájáról (KAP), valamint Közös Halászati Politikájáról (KHP) szóló közösségi jogszabályokkal együtt kell alkalmazni és értelmezni.