13/2006. (II. 7.) FVM rendelet


a 2004. évi nemzeti hatáskörben nyújtott agrár- és vidékfejlesztési támogatások igénybevételének feltételeirõl szóló 25/2004. (III.3.) FVM rendelet módosításáról


Az agrárgazdaság fejlesztésérõl szóló 1997. évi CXIV. törvény 10. §-a (2) bekezdésének ba) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:

1. §

(1) A 2004. évi nemzeti hatáskörben nyújtott agrár- és vidékfejlesztési támogatások igénybevételének feltételeirõl szóló 25/2004. (III.3.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM rendelet) 5. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontjai helyébe a következõ rendelkezések lépnek:

/A támogatást/

"a) az erdészeti hatóság által határozatban megállapított befizetési kötelezettségeit teljesítette, nyilatkozott, hogy egyéb lejárt határidejû köztartozása nincs, valamint
b) az erdõrõl és az erdõ védelmérõl szóló 1996. évi LIV. törvény (a továbbiakban: Evt.) 14. §-ában foglaltak szerint kijelölés alapján az erdõgazdálkodási tevékenységet ellátja, költségvetés készítési és elszámolási kötelezettségének eleget tesz."

(2) Az FVM rendelet 5. §-a a következõ (3)-(4) bekezdésekkel egészül ki:

"(3) A támogatási kérelmek benyújtásának határideje jogvesztõ hatályú.

(4) A II. Fejezet I. Az erdészeti feladatok támogatás jogcímen adható támogatások jogosságát és összegét - valamennyi határidõn belül beküldött kérelem beérkezését követõen - az erdészeti hatóság állapítja meg és intézkedik a támogatás összegének kiutalásáról. A támogatási forráshiány esetén az erdészeti hatóság az igényelt támogatásokat arányosan csökkenti."

2. §

Az FVM rendelet 7. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:

"7. § A 6. § a) pontjában foglalt támogatás elnyerése és elszámolása érdekében az erdõgazdálkodónak - a jóváhagyott éves erdõgazdálkodási terv alapján - költségvetést kell készítenie. A költségvetést legkésõbb e rendelet hatályba lépését követõ harminc napon belül - elemi károk esetén, valamint új erdõgazdálkodó belépésekor az éves erdõgazdálkodási tevékenység megkezdésének tervezett vagy szükséges idõpontja elõtt harminc nappal - kell elkészíteni, és az erdészeti hatósághoz elbírálásra és jóváhagyásra négy példányban benyújtani. Az éves terv évközi változása esetén a kérelemhez módosított költségvetést is mellékelni kell. A költségvetés határidõn túli benyújtása esetén támogatás nem folyósítható, illetve a felvett támogatás jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minõsül."



3. §

Az FVM rendelet 11. §-a (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:

"(2) A támogatás az erdészeti hatósághoz 2006. követõ harminc napon belül benyújtott kérelemre, a felújítás során egy alkalommal, befejezéskor vehetõ igénybe. A támogatás igénybevételének rendjét az e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza. A támogatás igénybevételének jogosságát, valamint összegét az erdészeti hatóság állapítja meg és intézkedik a támogatás összegének a kiutalásáról."

4. §

Az FVM rendelet 12. §-a (4) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:

"(4) A támogatás az erdészeti hatósághoz 2006. követõ harminc napon belül benyújtott kérelemre, erdõrészletenként egy alkalommal vehetõ igénybe. A 2005/2006-os tenyészeti évben szakszerûen elvégzett és legalább hetven százalék sikerességû erdõsítés mûszaki átvételét követõen a támogatás kifizethetõ tárgyévet követõ év március 31-ig.."

5. §

Az FVM rendelet 13. §-a (4) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:

"(4) A kijelölt erdõgazdálkodó kizárólag a kijelölt területre vonatkozó erdõgazdálkodási tervet és költségvetést legkésõbb 2006. követõ tizenöt napon belül köteles megküldeni az erdészeti hatóság részére. Az erdészeti hatóság a terv és költségvetés jóváhagyását követõen azokat a támogatás, illetve a visszafizetési kötelezettség elõjegyzése céljából tizenöt napon belül továbbítja a minisztériumhoz."

6. §

Az FVM rendelet 18. §-a (1) bekezdésének b) pontjának bc)-bf) alpontjai helyébe a következõ rendelkezések lépnek:

/A magán-erdõgazdálkodók mûködésének költségeire támogatást igényelhet:/

"bc) legalább ötven hektár fahasználati és/vagy erdõmûvelési (fakitermelés, erdõsítés és ápolás alá vont terület) munkára vonatkozó szerzõdése van,
bd) nettó árbevétele az ötszázmillió forintot nem haladja meg, melynek legalább hetvenöt százaléka erdõgazdálkodásból (TEÁOR 02.0), vadgazdálkodásból (TEÁOR 01.5) és fûrészárúgyártásból (TEÁOR 20.1) származik, és errõl a kérelem és a tevékenységenként részletezett árbevételi terv benyújtásával egyidejûleg nyilatkozott,
be) határozat alapján ellátja a miniszter által kijelölt erdõgazdálkodói megbízást abban az erdõtervezési körzetben, amelyikben gazdálkodik vagy szakirányítást végez,
bf) tagja a Magánerdõ-tulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének, vagy a Fagazdasági Országos Szövetségnek, vagy a Magyar Erdõgazda Szövetségnek, amelyrõl igazolást kell csatolni."



7. §

Az FVM rendelet 19. §-ának b) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:

/A támogatás mértéke:/

"a) a 18. § (1) bekezdés b) pontja szerinti integrátor a szakirányítási szerzõdés alapján a tárgyévben szakirányított terület után hektáronként kettõezer forintot, az erdészeti hatóságnál nyilvántartott üzemi területe után hektáronként ezer forintot igényelhet támogatásként. Évközi szerzõdéskötés esetén a támogatás idõarányosan vehetõ igénybe. Az idõarányos támogatás kezdõ idõpontja nem lehet korábbi, mint a szerzõdés erdészeti hatósághoz történt benyújtásának idõpontja."

8. §

(1) Az FVM rendelet 20. § (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:

"(2) Integrátorok egymással kötött szakirányításra, integrált erdõgazdálkodó szervezet vezetõjének, szakszemélyzetének az integrátornál végzett szakirányítói tevékenységére vonatkozó szerzõdése nem támogatható."

(2) Az FVM rendelet 20. §-a a következõ (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az integrátor nem igényelhet támogatást az integráltak erdészeti szakszemélyzetével kötött szakirányítási szerzõdés után."

9. §

Az FVM rendelet 22. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:

"(1) A támogatás igénybevételének jogosságát - az integráltak részére végzett munkák elvégzését - az erdõterület fekvése szerint illetékes erdészeti hatóság állapítja meg. A kérelemhez az integrátor köteles csatolni a más erdészeti hatóság illetékességi területén lévõ integrált területhez kapcsolódó igazolást.

(2) Amennyiben az integrált területen végzett szakmai munkát az erdészeti hatóság kifogásolja, és az integrátor nem dokumentálja, hogy az integrált a szakirányítási tanácsadása ellenére végezte el a munkát, a kifogásolt területre folyósított integrátori támogatás jogosulatlanul igénybevett támogatásnak minõsül.

(3) Amennyiben az integrátor saját üzemi és integrált területén végzett munkáját az erdészeti hatóság szakmailag nem fogadja el, úgy az érintett területre igénybevett integrátori támogatás jogosulatlanul igénybevett támogatásnak minõsül.

(4) Amennyiben az integrátor munkáját az erdészeti hatóság az integrált területen ismételten és sorozatosan nem fogadja el, úgy az integrátor az e jogcímen igényelhetõ támogatásból kizárható.

(5) A támogatási kérelem elfogadása esetén a támogatást az integrátor székhelye szerint illetékes erdészeti hatóság utalja át."