Hasznos információk a korszerű vetéstechnológiáról repcében

Korszerű vetéstechnológia repcében

dr. Kelemen Zsolt - Műszaki szakértő – Gödöllő
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A repcetermesztő gazdálkodók manapság a megfelelő vetéstechnológia alkalmazásában számos műszaki megoldás, különböző konstrukciójú és működésű vetőgép közül választhatnak.

A korszerű vetéstechnológia repcében

A szántóföldi növények közül a vetés során talán az őszi káposztarepce esetén kell – mivel aprómagról van szó – a leggondosabban eljárni. Ez azt jelenti, hogy a termőterület ökológiai adottságai, a csapadékviszonyok, hőmérséklet, talajviszonyok és különösen az aktuális nedvességtartalom figyelembevételével kell a vetés időpontját megválasztani és optimális időtartamát betartani. A hazai változó ökológiai viszonyok (éghajlat, csapadék, talajállapot, talajnedvesség-tartalom) figyelembevételével a repce vetéstechnológiájának megválasztásakor – ebbe a magágykészítés is beleérthető – törekedni kell a talaj meglévő vízkészletének megtartására.

A vetés időpontjának megválasztása, valamint az adott ökológiai viszonyoknak leginkább megfelelő vetési technológia és ahhoz szükséges, megfelelő konstrukciójú gépek megválasztása – az aprómagvakra jellemző nehéz kelés miatt – a kelés egyenletessége, a megfelelő állomány, növényszám elérése és a későbbi állományfejlődés szempontjából nagyon nagy jelentőséggel bír. A beállított tőszámnak megfelelő biztonságos kelés meghatározza a hozamot, vagyis az elérhető jövedelmet.

Sajnos repce esetében a hazai szélsőséges időjárási viszonyok miatt – az elmondottak lelkiismeretes betartása mellett is – gyakran találkozunk hiányosan kelt repcetáblákkal, más esetekben pedig szükség lehet regulátorozásra, vagyis növekedésszabályozásra. Lehet, hogy egyéb növény-egészségügyi okok, vetésforgó-problémák miatt az elmondottak mellett is stagnál az egyébként jó és legkorábbi árbevételt biztosító növény termőterülete, amely 200 000 ha körüli, ezt szemlélteti a KSH adatbázisából vett 1. táblázat.

1. táblázat. Repcetermesztés alapadatai 2011–2013-ban

A változó ökológiai, talajminőségbeli és az éghajlati viszonyokhoz való alkalmazkodás miatt repcénél a gyakorlatban többféle talaj-előkészítési és vetéstechnológiát alkalmaznak. őszi káposztarepce gyakorlatban elterjedt, illetve újabb vetési módszerei:

A következő oldalon folytatom! 

Forrás: Agrárium szaklap

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajmintavevő gép

a drótférgek, cserebogárpajorok és egyéb talajban levő kártevők elleni védekezéshez, a... Tovább

fejlődési rendellenesség (fejlődési hiba)

ált. már a megszületés (kikelés) előtt jön létre; a rendellenesség szorítkozhat egyes... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Gazdaság Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások Talajművelés