A vadgesztenye felhasználása - szuper módszereket mutatok, így használd ki a természet ajándékát!

Így használhatod fel a vadgesztenyét

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A természet rengeteg ajándékot ad nekünk, mi pedig a legtöbbször észre sem vesszük ezeket…Mostani cikkemben megmutatom nektek, hogyan használhatjátok fel a vadgesztenyét, érdemes kipróbálni ezeket a szuper trükköket! 

Használd fel a vadgesztenyét

Néhány érdekes tény a vadgesztenyéről

Észak-Amerikában több faja él ennek a nemzetségnek, mint Európában, ez leginkább azért van, mert a fajok többsége inkább a mediterrán éghajlatot kedveli, de létezik olyan is, mint például a közönséges és a hússzínű vadgesztenye, ami a Kárpát-medencében is megél. 

A vadgesztenye fajok lehetnek fák, illetve bokrok is, a fák koronája jellegzetes, terebélyes, össze sem lehet téveszteni más fájéval. Levelei hosszú nyelűek, 5-9 visszás tojásdad alakúak, ujjasan összetettek, illetve fűrészes élűek. A levélkék válla elkeskenyedik, a csúcsuk pedig hegyes, a levelek erezete élre futó, szárnyas. 

Virágaik két-, illetve háromszínűek, nagyok, felálló bugákba állnak össze. Termésük a sokak által ismert gesztenye (Castanea), de a vadgesztenye termése kevésbé tüskés, bőrszerű tok. A magvakon nagy köldökfoltokat láthatunk. 

A vadgesztenye gondozása

Maga a fa lombhullató, ősszel csodaszép színekben pompázik, utána pedig elveszíti lombozatát. Kedveli a homokos talajt, de az agyagos területeken is képes megélni. Ősszel és tavasszal, lehetőség szerint előcsíráztatás után vessük a magvait szabadba, figyelve arra, hogy a köldökfoltok lefelé forduljanak, és barázdákba kerüljenek.

Tudni kell még azt is, hogy a kertészeti változatokat tavasszal oltással vagy nyár elején szemzéssel közönséges vadgesztenye (Aesculis hippocastanum) alanyon szaporítják. A cserjés vadgesztenye (Aesculus parviflora) feltöltéses bujtással és gyökérdugványról is szaporítható. Megismerkedett végre mindenki a vadgesztenyével, most pedig nézzük, hogyan használhatjuk fel!

A vadgesztenye felhasználási lehetőségei

Már a XVI. században is széleskörűen használta a nép gyógyászat a vadgesztenyét, a termését reszelve vagy szárítva, porrá őrölve hasmenés megszüntetésére alkalmazták. A termés szeszes kivonatát, és a szeszben áztatott virágokat, illetve kivonatokat pedig reumás fájdalmak enyhítésére használták fel. Ezután jöttek a kutatások, kísérletekkel próbáltál izolálni az aktív hatóanyagokat, ami sikerült is, ezeket a mai napig használ a humán gyógyászat! 

A vadgesztenye terméséből előállítható az eszcin, ami más növények hatóanyagaival társítva visszérgyulladás, aranyérbántalmak, cerebrális műtétek utáni ödémák, illetve mozgásszervi betegségek kiegészítő készítményeként alkalmazható. A növény virágaiban és leveleiben fellelhető hatóanyagok aranyér elleni ülőfürdőhöz hasznosak, a fa kérgéből nyert vegyületeket fényvédő krémek és napolajak előállításában értékesíti a kozmetikaipar. A következő oldalon folytatom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

far

a gerincesek törzsének az a része, amelynek szilárd alapját a medencecsont és a keresztcsont... Tovább

76/2006. (X. 20.) FVM rendelet

a termõföldre vonatkozó elõvásárlási és elõhaszonbérleti jog gyakorlásával... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem