Virágok téli virágzása - Télen is virágozhatnak azok a virágok, amik általában csak tavasszal, ősszel bontják ki szirmaikat, szakértőnk elmondja, mit kell tenni hozzá, hogy sikerüljön!

Hogyan kényszerítsük télen virágzásra a tavaszi virágokat? - Szakértőnk elmondja!

Szélesi Ferenc, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Télen virágzó növények

Elhelyezés

Ha olyan helyen lakunk, ahol a telek hidegek, de a hőmérséklet ritkán esik -4 °C alá, akkor az elültetett gumókat kint is tarthatjuk – ilyenkor érdemes egy kis talajtakarót használni. Olyan helyen, ahol az előbbinél alacsonyabb a hőmérséklet, több munkával fog járni, ha kint akarjuk tartani a gumókat. Ássunk egy lyukat vagy egy kis árkot a talajszint alá úgy 60 cm-rel, majd helyezzük bele a cserepet, vagy akár közvetlenül a gumókat és takarjuk be néhány réteg földdel (akár egy régi pokrócot is használhatunk egy kis meleg biztosítása érdekében).

Ezután töltsük fel az árkot egy vastag réteg levéllel vagy szalmával. Folyamatosan figyeljük a hőmérsékletet a gödörben, nehogy elfagyjanak a gumók! Ha el akarjuk kerülni a mókusokat és az egereket, használjunk vékony fémhálót! Kevésbé időigényes megoldás, ha a gumókat fűtetlen pincében vagy padlásszobában tartjuk, de akár a hűtőbe is tehetjük őket. Ezt a módszert általában a melegebb éghajlatokon alkalmazzák. Azonban ügyeljünk arra, hogy semmilyen más növény ne legyen a hűtőben, mivel főként a répa és az alma érés közben etiléngázt bocsát ki, ami megöli a gumókat. Érdemes külön tájékozódni arról, hogy a különböző növényeknek mennyi időre van szükségük a hideg környezetben! 

Utóhűtés

Amikor az előhűtés a végéhez közeledik, apró gyökérkezdeményeket láthatunk. Tegyük a cserepet melegebb helyre, lehetőleg 16°C köri hőmérsékletbe, egyelőre nem közvetlen napfénybe. Amikor a rügyek elérik a 7-9 cm-t (ez néhány hetet vesz majd igénybe), tegyük őket közvetlen napfénybe, a hőmérsékletet pedig igyekezzünk 20 °C közelében tartani! Amikor a bimbókon megjelennek az első színek, tegyük közvetlen fénytől védett helyre őket, mivel a tavaszi virágok nem szeretik az erős, közvetlen napfényt!

Virágzás után

Ez a fajta virágoztatás megerőlteti, és szinte teljesen kimeríti a gumót. A legtöbben egyszerűen kidobják ezeket, viszont a trópusi nárcisz kivételével akár a kertben is elültethetjük őket, és kinti növényként is bánhatunk velük. Öntözzük tovább a növényeket és biztosítsuk a tápanyagokat a gumónak!

Érdemes lenyisszantani a hervadó részeket, de hagyd, hogy a levelek előbb maguktól megsárguljanak. Ezek után ki lehet őket ültetni a kertbe, ahol a következő évben újra kibújnak majd a földből, de még sok évbe fog telni a növénynek, amíg teljes szépségében virágozhat. Ha gyors eredményeket szeretnénk, kísérletezzünk a tazetta-nárcisszal és az amarillisszel – ezek nem igényelnek hűtést és keveset kell velük foglalkozni.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fénymikroszkóp

olyan összetett nagyító, amelynek két gyűjtőlencse-rendszerével kis méretű tárgyak... Tovább

vadföld (nyers föld)

a hirtelen mélyítő szántással a termőréteg alól a felszínre hozott tevéketlen altalaj.... Tovább

Tovább a lexikonra
virág