Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

hirdetes

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Szélesi Ferenc - Főkertész
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A táptalajt sokan egyszerű földnek tekintik, pedig sokkal inkább hasonlít egy élőlényhez. Ahogy az embereknek, úgy a táptalajnak is szüksége van bizonyos lételemekre, hogy megfelelően tudja táplálni a benne termő növényeket. 

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

A vas például nélkülözhetetlen eleme a növények klorofiltermelésének, és a fotoszintézis sem működik nélküle – a vashiányt általában sárguló levelek jelzik. A táptalaj meglepően sok tápanyagot, ásványi anyagot és mikroorganizmust tartalmaz, ezért sokkal inkább tekinthető élőlénynek, mint egyszerű földnek.

Táptalaj nélkül az számos faj – beleértve az embereket is – rövidesen komoly problémákba ütközne, és rövidesen el is tűnne a Földről. Fontos tehát, hogy úgy vigyázzunk rá, mint ahogy saját magunkra, kedvenc háziállatainkra vagy növényeinkre.

A következő oldalon felsorolunk néhány tippet, amelyek segíthetnek egy egészségesebb táptalaj fenntartásában. 

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Győződjünk meg róla, hogy a talaj megfelelő mennyiségű vizet és levegőt kap. Érdemes fellazítani a talajt, hogy elősegítsük benne a levegő és a víz áramlását. Ügyeljünk viszont arra, hogy ne dúljuk fel teljesen a talajt, mert azzal csak ronthatunk a minőségén.

hirdetes

A kevesebb gyakran több. Próbáljuk ne túlkezelni a talajt. Mindig csak annyit dolgozzunk vele, amennyit szükséges. Valahányszor felforgatjuk vagy meglazítjuk, azzal megzavarjuk a benne élő mikroorganizmusokat.

Ne húzzuk ki a növényeket a talajból. Miután egy növény meghozta a termését és itt az ideje eltávolítani, ne húzzuk ki őket a talajból – a talajszintnél vágjuk el őket és hagyjuk a gyökereket a földben, hogy a táptalaj részévé váljanak.

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Ne hagyjuk „csupaszon” a táptalajt. Csupaszon hagyni a táptalajt olyan, mint kifeküdni a nyári napra napolaj nélkül. Szerezzünk valamilyen takarót, amivel lefedhetjük a nem használt táptalajt – ez lehet akár kartonpapír, falevelek vagy egyéb szerves talajtakaró, esetleg átmeneti árnyékoló fal.

Tápláljuk szerves anyagokkal a talajt. A táptalajnak szerves anyagokra van szüksége, hogy egészséges növények teremjenek benne. Ezt többféle módon is megoldhatjuk. Például növeszthetünk hüvelyeseket kifejezetten erre a célra, amelyek segítenek a talaj nitrogénszintjének fenntartásában, így nem lesz szükség nitrogénes műtrágyára. Az organikus trágyát elkészíthetjük komposztálóban vagy akár közvetlenül az ágyásban is.

hirdetes

Ismerjük meg a táptalajt. Minél jobban ismerjük a rendelkezésünkre álló táptalajt, annál egészségesebb növényeket termeszthetünk benne. Vizsgáljuk meg hogy milyen tápanyagokból tartalmaz eleget, és milyenekre van még szüksége. Ez alapján azt is könnyebb megállapítani, hogy milyen növények számára alkalmas az adott táptalaj – például egy közepes adag nitrogén ideális lehet paradicsomok számára, azonban a kukoricához sokkal nagyobb mennyiségre van szükség.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-26

Ezzel a trükkel a levendulád jobban fog illatozni, mint valaha

Ha azt szeretnéd, hogy idén szebb és illatosabb legyen a levendulád, mint eddig bármikor, akkor ezt a tippet neked is érdemes követned, amit a kertészünk ajánl!

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-03

Ennek az 5 népszerű növénynek a magját már januárban el kell vetned

Vannak növények, melyeknek magjait már most el kell vetni, hogy később élvezni tudjuk a virágot, vagy termést. Januárban ültetendő virágokat mutatunk.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-02

Agrárminisztérium: újra igényelhető a szőlő szerkezetátalakítási támogatás, ezek a feltételek

A szőlősgazdáknak 2024. január 4-től ismét lehetőségük nyílik a támogatási kérelmek benyújtására a szőlő szerkezetátalakítási támogatás keretében.

2024-03-26

A tavasz dalnoka: 5 érdekes tény a barátposzátáról

Fedezd fel az 5 legérdekesebb tényt a barátposzáta madárról: történelmi hátterük, táplálkozási szokásaik, társas viselkedésük, hosszú vándorlásaik történetével!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ivóvíz

ivásra, itatásra, háztartási v. élelmiszeripari célokra felhasználható, eü.-leg megfelelő... Tovább

Gyomirtó Dual Gold 960 EC

Kiemelkedő szelektivitású preemergens egyszikűirtó. Kiváló hatékonyságú a magról kelő... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Talajművelés