Ismerd meg a legmutatósabb talajtakaró növényeket

Minden, amit egy kertésznek a takarónövényekről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A takarónövények (nem összetévesztendők a takarmánynövényekkel) a kertek ritkán emlegetett hősei: segítenek a gyomok leszorításában, javítják talaj termékenységét és kordában tartják a különböző kártevőket és fertőzéseket is. Ha mindez nem lenne elég, a takarónövényeket meglehetősen egyszerű karban tartani, így nem jelentenek túl sok plusz terhet a kertészek számára.

A legjobb talajtakaró növények

A közhiedelemmel ellentétben a takarónövények nem csak nagyobb területeken segíthetik a földművesek munkáját – számos otthoni kertész is alkalmazhatja őket a megannyi előnyük kihasználására. A következőkben megtudhatod, hogy miként hasznosíthatod őket saját kertedben!

Takarónövények ültetése

Ha valaha már sikeresen újraültettél egy kopasz foltot a pázsiton, akkor lényegében tudod, hogy mi kell egy takarónövény elültetéséhez. Forgasd meg a talajt egy kerti gereblyével, szórd el a magokat, majd gereblyézd őket a talajba. A begereblyézés segít, hogy a magok a talajba keveredjenek és hogy ne csipkedhessék fel őket a madarak (amik még akkor is képesek felszedni a magokat, ha nem kerülnek elég mélyre).

Ha ősszel szeretnél takarónövényeket ültetni, akkor biztosíts nekik elegendő időt, hogy megerősödhessenek. Ehhez legalább 4 héttel az első keményebb fagyok előtt kell, hogy elültesd őket (kivéve ha rozst használsz, amit fagyközelben is el lehet ültetni).

Takarónövények gondozása

A legtöbb egyéb növénytípussal ellentétben a takarónövények általában minimális karbantartást igényelnek. A fűnyírás segít kezelhetőbb magasságúnak megtartani őket, és bizonyos növényeknek még jót is tesz, ha egyszer-kétszer megnyírják őket. A járdák szélére ültetett fehér heréket rendszeresen kell nyírni, nehogy versengeni kezdjen a környező virágokkal és zöldségekkel. Szárazság idején rendszeresen öntözd takarónövényeidet. A következő oldalon még több hasznos tanács vár mindenkit, megéri lapozni egyet! 

A takarónövények kiirtásának időzítése

Ha nem szeretnéd hogy takarónövényeid elvessék magjaikat és hogy túlnőjék kertedet, akkor kénytelen leszel kiirtani őket. Ez a takarónövény-tartás egyik megszokott fázisa. A legideálisabb időszak erre a virágzás, vagy amikor a magtokok megjelennek a növényeken. Az egynyári növények ilyenkor egyszerűen kiiktathatók azzal, hogy a tövüknél elvágod őket. A magasságuktól függően akár egy fűnyíróval vagy gyomvágóval is végigmehetsz takarónövényeiden.

A levágott leveleket és szárakat hagyd kiszáradni, majd ásd bele őket a talajba. A hosszabb szárak megzavarhatják ugyan a szántást, de viszonylag hamar lebomlanak majd, és gazdagabbá teszik a talajt. Egy réteg takarónövény kiirtása után várj 2-3 hetet, mielőtt zöldségeket vagy virágokat ültetnél az adott területre. Erre azért van szükség, mert a talajba beforgatott lebomló növénydarabok megköthetik a termőközegben jelenlévő nitrogént, illetve mert néhány takarónövény (például a rizs) gátolja a csírázás folyamatát.

Helyválasztás a kertben – Egymást követő ültetés

A takarónövényekkel kapcsolatban gyakran felmerül egy aggály azzal kapcsolatban, hogy mennyi helyet foglalnak el a kertből. Szerencsére megfontolt tervezéssel a legtöbb kertben könnyedén helyet találhatsz számukra. Miután az olyan tavaszi növények, mint a saláta, a retkek és más korai zöldségek le lettek szüretelve, elég időd lesz megvárni, hogy a takarónövények kivirágozzanak, és hogy utána elültethesd ezek helyére a fagytűrő növényeidet. A takarónövényeket ősszel is el lehet ültetni néhány szezonális zöldség (például káposzta) lefutása után.

Helyválasztás a kertben - Összeültetés

A takaró- és a haszonnövények összeültetése is lehetséges, azonban ilyen esetben egyszerre több dologra is oda kell figyelni. Elegendő vizet és tápanyagot kell biztosítanod, hogy minden növény (a takarók és a szüretelésre ültetettek is) elegendő erőforráshoz juthasson, ráadásul vigyáznod kell, nehogy a takarók túlnőjék a többi növényt. Érdemes a talajtakarókat akkor elültetni, amikor az ágyásban növekvő zöldségek a növekedési ciklusuk nagyjából egyharmadánál járnak éppen. Például tehát ha egy 75 napos ciklusú zöldséget ültettél, akkor a 25. napon szórd el a takarómagvakat az ágyásban. A következő oldalon a legjobb talajtakar növényeket mutatom be nektek, érdemes velem tartani továbbra is! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

119/2008. (IX. 11.) FVM rendelet

A zöldség-gyümölcs termelõi szervezetek kiegészítõ nemzeti támogatásáról. A... Tovább

veseelégtelenség (urémia, uraemia)

A vese (->kiválasztószervek) működésének felborulásával járó súlyos állapot, melynek oka... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem