A szuperfoszfát bemutatása - hogyan és miért használd a szuperfoszfátot kertedben?

Szükség van a kertemben szuperfoszfátra?

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A makrotápanyagok elengedhetetlenek a növények növekedéséhez és fejlődéséhez. A három legfontosabb makrotápanyag egy növény számára a nitrogén, a foszfor és a kálium. E három közül a foszfor felel a virágzásért és a gyümölcstermésért. Ezek a folyamatok egy úgynevezett szuperfoszfát segítségével is elősegíthetők. De mi is ez a tudományosnak hangzó valami? Nézzük meg, hogy mi mindent érdemes tudni róla és használatáról.

Szuperfoszfát előnyei

Kell-e a kertbe szuperfoszfát?

Minél több virágot és termést sikerült elérned növényeiden, annál gazdagabb szüretre számíthatsz. Ha több paradicsomot, vagy nagyobb, dúsabb rózsákat szeretnél, akkor a szuperfoszfát lehet az, ami segíthet ebben. Az ipari szuperfoszfát a gyökérfejlődés serkentését szolgálja, illetve segít, hogy a növényben található cukrok hatékonyabban mozogjanak a növényen belül, felgyorsítva ezzel az érési folyamatot. Leggyakrabban nagyobb virágok és több gyümölcs termesztéséhez használják.

A szuperfoszfát nem más, mint egy nagy adag foszfát. Két megvásárolható fajtája létezik: a hagyományos szuperfoszfát, illetve a tripla szuperfoszfát. Mindkettőt nem oldódó ásványi foszfátokból nyerik ki, majd egy sav segítségével oldható formába alakítják őket át. A hagyományos szuperfoszfát 20% foszfort, míg a tripla nagyjából 48%-ot tartalmaz. A sima ezen kívül gazdag kalciumban és kénben is.

Általában zöldségeken, hagymákon, gumókon, virágzó fákon, gyümölcsökön, rózsákon és más virágzó növényeken használják. Egy hosszú távú kutatás során kimutatták, hogy a magas dózisú tápanyag javítja a talaj minőségét, ami a szerves körforgás serkentésében és a termés mennyiségének növelésében jelenik meg. Mindemellett a talaj pH-értékének csökkenését is kötötték már hozzá, továbbá a giliszták szaporulatát is csökkentheti. A kérdés nem feltétlenül az, hogy van-e szükség rá, hanem hogy mikor érdemes használni a szuperfoszfát.

Mikor alkalmazz szuperfoszfát?

A szuperfoszfát leghatékonyabban az ültetéssel egy időben alkalmazható. Ez azért van, mert elősegíti a gyökerek kifejlődését. Ezen kívül akkor is hasznos, amikor a növény gyümölcsöt kezd teremni, mert a szuperfoszfátból kapott tápanyagok elősegíthetik a nagyobb gyümölcsök kialakulását. Ajánlott a terméket 4-6 hetente használni a tenyészidőszak során. Az évelőknél kora tavasszal érdemes alkalmazni, egy kis szezonindító kezdőlöket gyanánt.

A szuperfoszfátnak szemcsés és folyékony változata is fellelhető, ezért alkalmazható a talajba, permetként és öntözéses módszerrel is. Érdemes szem előtt tartani, hogy a szuperfoszfát savassá teheti a talajt, de némi mésszel kiegészítve visszaállítható annak megfelelő pH-értéke. 

Hogyan használd a szuperfoszfátot?

Ha szemcsés formában jutottál hozzá, akkor áss vagy szúrj kis lyukakt a gyökérvonalnál, és töltsd fel azokat egyenlő mennyiségű szuperfoszfáttal. Kezdetben minden lyukba 35 grammnyi foszfáttal érdemes kísérletezni. A szemcsés foszfát ne érjen a növény leveleihez. Mosd le a növényeket alaposan, és ügyelj rá, hogy a tápanyagok beleázzanak a talajba. Ha a talajt ültetés előtt készíted elő, akkor 20 négyzetméterenként nagyjából 2,5 kg terméket érdemes használni. Éves alkalmazás esetén 60-125 millilitert használj 2 négyzetméterenként.                                                                                         

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fajlagos vízhozam

adott egységre vetített vízhozam mennyisége; pl. a kútból kiszivattyúzható vízhozam és a... Tovább

kémiai kötés

a különböző atomok kapcsolódási módja. Az elsőrendű kötések, nagy energiájú, stabil... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem