Vízkert építése házilag

Így készül egy mini vízkert

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Én mindig is a “Csináld magad” kert híve voltam, éppen ezért bújom nap, mint nap az internetet, és keresek olyan ötleteket, amiket meg tudod valósítani. Most egy olyan szuper dolgot mutatok nektek, amit biztosan szeretni fogtok, én egy hete csináltam meg, és már az építést is élveztem! 

Vízkert építése

Nincs olyan kert vagy udvar, amit egy kisebb vagy nagyobb vízfelület ne tenne szebbé, érdekesebbé és élettel telibbé. Sajnos azonban helyszűkében vagy anyagi okokból nem mindenki engedheti meg magának, hogy mesterséges tavat vagy hasonló nagyméretű vizes díszt helyezzen el a portáján. Az ilyen helyzetekben sem szabad azonban csüggedni – egy kis anyaggal, néhány szerszámmal és egy csipetnyi kézügyességgel bárki összedobhat magának egy csinos kis vízkertet, amit ott helyez el otthonában, ahol csak szeretne!

Lényegében egy vízi növényeknek készített növénytartóról van szó, ami hasonló elvek alapján készül, mint bármelyik szárazföldi növénytartó. Ezzel a megoldással akár erkélyeden is tarthatod kedvenc vízi növényeidet!

A következőkben egy alapvető, egyszerű szerkezet elkészítését vesszük át lépésről lépésre, de ugyan ezzel a módszerrel, és valamivel több anyaggal jóval nagyobb, vagy akár több részre osztott vízkerteket is készíthetsz magadnak, ha a hely engedi. Lássuk is, hogy miről van szó!

Szükséges anyagok

2,5 x 20 cm-es fadeszkák (ha mélyebb víztartót szeretnél, akkor használj 2,5 x 25 vagy 2,5 x 30 cm-es deszkákat), 2 db 75 cm hosszú fadeszka kell majd a hosszabb oldalaknak és 2 db 40 cm-es deszka a rövidebbeknek, vízszigetelő anyag, műanyag bélés (vízszerelési vagy gazdaboltban kapható), vízinövények ízlés szerint, virágföld, murva, díszek (opcionális, ízlés szerint).  

A mini vízkert megépítése

Erősítsd össze a külső vázat néhány szeg és egy kalapács segítségével Mérd le a láda belső méreteit és vágd megfelelő méretre a padlórétegnek szánt deszkákat. A padlózat elkészíthető az oldalakhoz is használd deszkákból 2,5 x 20 cm-es deszkákból, vagy használhatsz 2 cm vastag kinti furnérlemezeket is. A padló beillesztéséhez fúrj előre lyukakat 15 cm-enként a váz oldalán. Először az egyik hosszabb oldalt rögzítsd a vázhoz, majd a két rövidet, végül pedig a második hosszabbat. A deszkákat facsavarokkal rögzítsd egymáshoz.

Ha szeretnél egy elválasztót is elhelyezni a ládában (hogy akár szárazföldi és vízi növényeket is tarthass benne), akkor vágj ki még egy darab deszkát, amely hossza pontosan illeszkedik a két oldal közé. Nagyobb ládáknál akár 2-nél több szekció is kialakítható. Ha eldöntötted, hogy hová kerüljön az elválasztó(k), akkor rögzítsd (őket) facsavarokkal. A váz széleit további fadarabokkal és csavarokkal is erősítsd egymáshoz, biztosítva ezzel, hogy minél kevesebb hézag maradjon köztük.

A láda belső falait és padlóját kend be vízszigetelő anyaggal (azokat is, ahol szárazföldi növényeket tartasz majd). Ha szeretnél halakat is tartani bennük, akkor ügyelj rá, hogy csak olyan szigetelőanyagot használj, ami nem mérgező számukra. Szigetelőanyag helyett használhatsz műanyag bélést is. Ha a ládában szárazföldi növényeket is szeretnél tartani (amelyek alatt nem víz, hanem virágföld lesz), akkor fúrj néhány lyukat ezen részek aljába, hogy megfelelő vízelvezetést biztosíts számukra. Ne az elválasztót fúrd át, hanem a szárazföldi részek alját, több helyen is.

A következő a kreatív rész – telepítsd a ládába kedvenc vízi és szárazföldi növényeidet, de ügyelj rá, hogy az egyes szekciókba csak olyan növények kerüljenek, amelyek hasonló körülmények között érzik jól magukat (vízhőmérséklet, talaj pH értéke, stb.) Ízlés szerint helyezz el néhány díszes követ is a láda szárazföldi és/vagy vízi részeiben.

Kattints a következő oldalra a további részletekért!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-16

Egy kertész szerint ezt kell tenned, ha a paradicsom palántád lábszáras lett

Sokatok már nevelgetni a paradicsom palántáit és észrevehetitek, hogy lábszáras lehet néhány növény, de van rág megoldás, kövessétek ezeket a tippeket ti is!

2024-04-16

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini hazánkban is. Ültess 2024-ben te is cukkinit, mutatjuk, hogy mikor, és hogyan csináld, hogy a legtöbb, legjobb termésed legyen!

2024-04-16

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

Kertészkedni szeretnél, de nem tudod, hol kezd? Fedezd fel a 3 ideális zöldséget kezdőknek! Gyorsan növőek, ízletesek és minimális erőfeszítéssel termeszthetők.

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-16

Ez az 5 legjobb fűszernövény, ami elriasztja a kártevőket

Ültessünk fűszernövényeket a kertünkbe, és űzzük el a kártevőket vegyszerek nélkül! Vegyszermentes kártevőriasztás a kertben: ízletes fűszernövényekkel! I

2024-04-15

Ültesd el együtt a hagymát és a répát, elmondom miért

A hagyma és a répa remek társnövényei egymásnak, elmondom nektek miért érdemes őket egymás mellé ültetni a kertben. Ezek után biztos ti is így fogjátok csinálni!

2024-04-16

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

Fedezd fel a titkos trükköt, amellyel örökké életben tarthatod a hagymát! Soha többé nem kell hagymát vásárolnod a boltban vagy magról újrakezdened a folyamatot!

2024-04-16

Soha nem fogod elhinni, hogy mennyi uborkát lehet termeszteni ezzel a trükkel!

Fedezd fel az uborka termesztés trükkjeit, amellyel bőséges termést érhetsz el! Tanulj a vetéstől a kiültetésen át a gondozásig és a kártevők elleni védekezésig.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csalánkiütés

hirtelen jelentkező és ált. gyorsan elmúló, az egész testen a bőrben lapos duzzanatokkal... Tovább

DKC4851 (EA 4804)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzása közepes. A címeren található oldalágak kissé... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert