A gyökérzöldségek tárolása télen

A gyökérzöldségek tárolásának titka

Szélesi Ferenc, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Minden a gyökérzöldségek tárolásáról

A talaj tulajdonságainak köszönhetően minél mélyebbre ásol le, annál közelebb kerülsz majd egy hűtő hőmérsékletéhez, ami ráadásul egész évben stabil marad. Ha olyan helyen élsz, ahol a talaj télen megfagy, akkor a terméseknek a fagyvonal alá kell kerülniük, ami akár 60cm-es mélységet is jelenthet. Használ kemény műanyag ládákat, vagy más olyan tárolókat, amelyeket a rágcsálók nem tudnak átlyukasztani.

A terméseket felülről sűrű hálóval is takard le, hogy a kártevők ne férjenek hozzá a tartalmához, a maradék üres helyet töltsd fel tőzegmohával, majd az egészet takard le egy furnérlemezzel. Ha a talaj nem fagy meg birtokodon, akkor akár benne is hagyhatod a gyökérzöldségeket. Ebben az esetben akkor takaríthatod be őket, amikor szükséged van rájuk.

Persze ebben az esetben fennáll a veszélye, hogy a kártevők előbb fogyasztják el terméseidet, mint te. Az esetleges fagyoktól egy nagyjából 15cm vastag réteg szalmatakaróval védheted meg a terméseket. Fontos észben tartani, hogy ha nyirkos talajban állnak, akkor kirohadnak majd, de egy műanyag fóliával megvédheted őket az esetleges téli esőzésektől.

A gyökérzöldségek előkészítése a téli tárolásra

Ha gyökérzöldségeid megértek a betakarításra, néhány óvintézkedéssel biztosíthatod, hogy a lehető legtovább őrizzék meg minőségüket a téli tárolás során. A betakarítást reggel végezd, több napnyi száraz időjárás után, nap közben pedig hagyd, hogy a gyökerek a napon száradjanak ki. Ettől megkeményedik a héjuk, és elpusztulnak rajtuk a legvékonyabb gyökérszálak - a termések ekkor „téli álomba” szenderülnek.

Vágd le a termésekről a levélzetet és a szárakat, nem sokkal a koronarész felett (ahol a gyökerek összenőnek a szárakkal). Fontos, hogy a gyökereket ne tisztítsd vagy mosd meg – a tárolásnál épp, hogy segít, ha földesek maradnak. Ügyelj továbbá arra, hogy óvatosan bánj velük, és ne karcold meg őket, vagy üsd oda bármihez, különben észrevétlenül megsérülhetnek, és megromolhatnak.

Végül válogasd ki a sérült, beteg és más, nem megfelelő terméseket, hogy ne rohadjanak szét és ne terjesszék betegségeiket a többi, ép termésre a tárolás során. Egy-két sérült darab még menthető lehet, de ezeket azonnal fel kell használni, hogy ne romoljanak meg – tárolásra viszont már nem alkalmasak.

Meddig tárolhatók a különböző gyökérzöldségek?

0-4°C között, 95%-os páratartalomban nagyjából ennyi ideig tárolhatod az alábbi gyökérzöldségeket. Cékla: 1-3 hónap, sárgarépa: 4-6 hónap, zeller: 3-4 hónap, torma: 10-12 hónap, csicsóka: 2-5 hónap, karalábé: 2-4 hónap, pasztinák: 2-6 hónap, burgonya: 5-8 hónap, karórépa: 2-4 hónap, tarlórépa: 4-5 hónap.

Pexels képe a Pixabay -en.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gazdit Keresõ Érdi Kutyák és Macskák

Állatvédõ szervezet Menhelyünk sajnos nincsen, ideiglenes befogadóként próbálunk segíteni... Tovább

állategészségügy

társadalmi tevékenység, amelynek célja a társadalom érdekében az állatorvos-tudománynak és... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség