Kirándulás a Füzéri várhoz - Elképesztő látványt nyújt a magyar fellegvár

hirdetes

Egy csodálatos nap Magyarország legszebb fellegváránál – Kirándulás a Füzéri várhoz

ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

füzéri vár

Út Füzér várához

A látogatóközponttól a Felsővárba vezető úton való feljutás a változó terepviszonyok miatt akár hosszabb időt is igénybe vehet, főleg, hogy közben olyan gyönyörű a kilátás, hogy körülbelül méterenként meg „kell” állni nézelődni és fotózni. A vár teljes területe természetvédelmi területen fekszik, és az év bármely szakaszában gyönyörű látványt nyújthat innen a kilátás a Zempléni-hegység legmagasabb vonulatára, a Nagy-Milic-csoportra.

füzér vár út

Viszont az időjárási körülmények megnehezíthetik a túránkat. A pénztártól először falépcsőkön vezet az út felfelé, utána pedig az évszázadok alatt kikopott sziklába vájt lépcsősoron kell tovább haladnunk egészen az óratoronyként is funkcionáló kaputoronyig. Innen már kezdetét is veheti a vár bebarangolása, ami igazán kacskaringós, szóval az a vártekergő térkép igazán jól fog jönni!

Ha inkább szeretnénk tárlatvezetővel jobban elmélyedni a vár történelmében akkor erre is van lehetőség, ráadásul ingyenesen! Az ingyenes tárlatvezetések hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön, pénteken, szombaton és vasárnap is 10:30-kor, 12:30-kor, 14:30-kor és 16:15-kor indulnak. A tárlatvezetések a Felső Vár Virágoskertjéből indulnak és bármikor csatlakozni lehet a csoportokhoz.

hirdetes


A virtuális vártérképet ITT éred el!

füzér vára térkép

 


Füzér várának története

Füzér vára azon földesúri várak egyike Magyarországon, amely már a tatárjárás előtt is állt. A vár pontos koráról csak becslések léteznek, de egyes leírások szerint már a Honfoglalás előtt is állt itt a vár egy része. Valószínűleg a vár teljes egésze a 13. században épült és az Aba nemzetség, egyik itt birtokos tagja építtethette. Egyes oklevelekből kitudódott, hogy a vár II. András korában is már egykor királyi várként, egykor pedig főúri birtokként funkcionált.

füzér vára rekonstrukció

hirdetes

A vár fénykorát a mohácsi csata után élte, amikoris Perényi Péter koronaőr a csatát követően itt őrizte a Magyar Királyi Szent Koronát. Majd 1567-ben a Báthoryak szerezték meg a birtokon, utána pedig Bethlen Gábor csapatai állomásoztak itt, de végül az állami kincstár kezelésébe került az 1654-es elzálogosítás útján és a császári katonaság a várat lakhatatlanná tette, majd otthagyták, így a helyiek számára egyfajta kőbányaként funkcionált.

A régészeti feltárások még jelenleg is zajlanak a várban, amit 1977-ben kezdtek meg, a vár felújításán és helyreállításán pedig már a 90-es évek óta dolgoznak.

Barangolás Füzér várában

Füzér várának alaprajza elég szabálytalan, így a várban való barangolás igazán kalandos. A teljesen újjáépített részeken korhű kiállítási darabokat és ruhákat láthatunk, a vár úgy van berendezve, mintha még mindig használatban lenne. 

A palotaszárny tornácos folyosóiról juthatunk be a felújított és korhűen berendezett termekbe, hálószobákba, az ebédlőbe és várkonyhába, valamint megcsodálhatjuk a csodálatosan kialakított gótikus stílusú várkápolnát is, aminek rekonstrukciója során igyekeztek minden eredeti elemet beépíteni. 

füzéri vár kilátás

A Felsővárból egy lépcsőn keresztül juthatunk le a pinceszintre és az Alsóbástyához, amire egy elképesztő látvánnyal rendelkező panorámateraszt alakítottak ki. A kilátás parádés innen dél felé, és egészen a Sátoros-hegyig ellátni innen. A várra is gyönyörű innen a rálátás, szép idő esetén érdemes itt több időt is eltölteni.

füzéri vár

A várba tett látogatást, az interaktív kiállításon kívül, a kilátás teszi felejthetetlenné, nem hiába nyerte el a fűzéri várhegy Magyarország természeti csodájának járó címet.

füzéri vár kilátó
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bendőcsapolás (bendőszúrás, trokározás)

nagyfokú bendőfelfúvódás (->előgyomrok betegségei) másként nem gyógyítható eseteiben... Tovább

habitus (alak)

az ember v. az állat külső megjelenési formája, testalakulása, felépítettségének jellege... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek