Hogyan írjunk a tojásra dátumot?

Hogyan írjunk a tojásra dátumot?

Hadi Zsolt
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hogyan írjunk a tojásra dátumot? Áttekintés a kiskarakteres feliratozásról a jelöléstechnikában. Régebben már szó volt a Jelöléstechnikáról de nem erről az oldaláról.

Tojádátum írás, kiskaraketeres feliratozás,  jelöléstechnika, oldat viszkozítás, feliratozó, automatikus termékszámlálás, dátumkiírás, kétdimenziós vonalkód

Áttekintés a kiskarakteres feliratozásról a jelöléstechnikában

 

Tisztelt Olvasó! A 2007-es évben új cikksorozat indul. Régebben már szó volt a Jelöléstechnikáról de nem erről az oldaláról. A jelöléstechnikával foglalkozó cikksorozatunk a feliratok elkészítésénél alkalmazott ipari megoldásokról ad egy átfogó ismertetőt. Először bemutatjuk a kiskarakteres feliratozást, majd a későbbiekben a kartonfeliratozást, postai megszemélyesítést, ONLINEcímkenyomtatást és felrakást végül szót ejtünk a mai lézeres feliratozó berendezésekről.

 

A mindennapi életben talán ezzel a technikával találkozhatunk a legtöbbet, nyissuk csak ki a hűtőt és vegyünk ki belőle egy mustáros flakont vagy egy joghurtos műanyagpoharat. Vegyük szemügyre a flakon alján található lejárati időt. Ez a kiskarakteres, úgynevezett CIJ (Continuous Ink Jet) folyamatos feliratozóval készült.

 

Sok gyártó, tucatnyi terméket forgalmaz a piacon (WILLETT, VIDEOJET, HITACHI, LEIBINGER, LINX, DOMINO, stb.) hogy csak az ismertebbeket említsük az európai piacról. Jobbnál-jobb megoldásokkal rukkolnak elő minden évben, ezáltal erősítve a piacon uralkodó kiélezett versenyt.

 

Lapozd végig cikkünket, hogy megtudhasd hogyan jelölik meg a tojásokat!

Tojádátum írás, kiskaraketeres feliratozás,  jelöléstechnika, oldat viszkozítás, feliratozó, automatikus termékszámlálás, dátumkiírás, kétdimenziós vonalkód

A tintasugaras nyomtatás alapötlete nagyon egyszerű. Egyenletes sebességgel mozgó termékre egy stabil helyről tintacseppet juttatunk. Az ipari környezetben nincs lehetőség a termék megfogására a szállítószalagon, ezért pontosan tudnunk kell a termék helyzetét, sebességét. Optikai jeladóval érzékeljük a termék helyét, sebesség jeladóval érzékeljük a termék (szalag) sebességét, és az adott pillanatban „rálőjük” a tintát a fent említett joghurtos pohár tetejére. A tinta 1-2 másodperc alatt porszáraz és maradandó feliratot képez. Az oldószer elpárolog, és a festék rátapad a termék felületére, jelen esetben a festett alufóliára.

 

A gépbe a tintát és az oldószert (kondicionáló folyadékot) külön tartályba beletöltjük. Innen felszívja egy közös tartályba. Ebben a tartályban megtörténik a környezeti változóknak megfelelően az oldat viszkozitásának beállítása. A rendszerben az atmoszférikus nyomásnál lényegesen magasabb nyomás uralkodik, ami 5-6 bar. Az oldat elindul a fejegység felé, majd a fejegységben apró cseppekké szaggatjuk és elektrosztatikusan feltöltjük. A töltéssel rendelkező tintacseppet eltérítjük a felirat helyzetének megfelelően. Függőleges irányban kell mozgatni a cseppeket, mert a termék közben elhalad a fejegység előtt. Fejből kilépve a csepp a termék felületére ráesik, „szétterül”, és amíg ez megtörténik a megnövekedett felület miatt meg is szárad.

Tojádátum írás, kiskaraketeres feliratozás,  jelöléstechnika, oldat viszkozítás, feliratozó, automatikus termékszámlálás, dátumkiírás, kétdimenziós vonalkód

A feliratozók a fej tisztítására a közös kondicionáló folyadék (különleges összetételű oldószer és fejmosó folyadék egyben) tartályból nyerik a tisztító folyadékot, ami azt jelenti, hogy nincs szükség külön tartályra, továbbá az automatikus mosásra elhasznált folyadék a rendszerben hígítási célokra hasznosul. A gép gombnyomásra automatikusan indul, és áll meg. Beavatkozásra csupán új program kiválasztása esetén van szükség. Programozása beépített membrán billentyűzeten keresztül történik. Valamennyi funkció a 16 soros, grafikus, háttérvilágítással ellátott LCD kijelzőn követhető nyomon. A parancsok legördülő menürendszerből választhatók. A feliratozás grafikája a kijelzőn abban a formában jelenik meg, ahogy az a termékre kerül (WYSIWYG). (Jelenleg elterjedőben van a színes érintőképernyős LCD felület, ami lényegesen beszédesebb, mint elődeik. Sajnos, ami az előnyük az a hátrányuk is, a sérülékeny vezérlőfelület.) A programozás mélysége négyszintes jelszóvédelemmel szabadon állítható be az egyes funkciókhoz külön-külön. Programozási nyelvként valamennyi európai nyelv beállítható.

 

Automatikus termékszámlálás, dátumkiírás, lejárati idő számítás, műszakváltás állítható be. Az ABC betűi, mint számok is használhatók. Számlálásnál a lépésköz megadható. A berendezéssel egy 10 mm magas sávon belül legfeljebb háromsoros felirat, logo és egy dimenziós vonalkód valamint datamátrix (kétdimenziós vonalkód) készíthető. A berendezés alkalmas (25db) üzenetek eltárolására. A logoszerkesztő lehetőséget nyújt azonnali szerkesztésre, ahol bármely grafika megszerkeszthető. Alapfunkcióként a karakterkövérítés, oda-vissza, ill. fordított írás, tükörírás, karakterszélesség, és térköz beállítható.

Tojádátum írás, kiskaraketeres feliratozás,  jelöléstechnika, oldat viszkozítás, feliratozó, automatikus termékszámlálás, dátumkiírás, kétdimenziós vonalkód

A tinta ill. kondicionáló folyadék utántöltéséhez a berendezést nem kell leállítani. Tartályai egyszerre több, mint 1 liter tintát és kondicionáló folyadékot képesek befogadni. Ez hosszabb idejű működést tesz lehetővé. A szoftvervezérelt rendszer, a FLASH memória, és a beépített folyadék felügyelő rendszer megbízhatóságot növelő tényezők. Opcionális soros portjain keresztül (RS232C, RS485, újjabban USB) egyszerűen kapcsolható számítógéphez ill. számítógépes hálózatokhoz. Több gépet egyszerre vezérlő szoftver áll rendelkezésre a központi helyről történő ellenőrzéshez és programozáshoz. Kommunikációs protokolljait felhasználva egyszerűen kapcsolható külső eszközökhöz. A berendezéshez a működési állapotot jelző lámpa kapcsolható.

 

Az új generációs gépek már 8 sort is képesek egy fejjel írni, arról nem is beszélve, hogy akár 2 fejet is képesek vezérelni. A felirat elkészítésénél legfontosabb a sebesség. A szállítópályákon a lehető legnagyobb sebességgel történik a gyártás. Ezek a berendezések képesek a gyártókapacitást követni, az átlagos felső követelmény: 916fpm - 279mpmin. Írás közel 5m/s-os sebességgel, érintés nélkül és tojásra! Ez azért elgondolkodtató, mert az íves felületeket nehéz megfogni és még nehezebb írni rá. De gondolhatunk a homorú felületű spray aljára is, ahol egy perem is nehezíti a feladatot.

Tojádátum írás, kiskaraketeres feliratozás,  jelöléstechnika, oldat viszkozítás, feliratozó, automatikus termékszámlálás, dátumkiírás, kétdimenziós vonalkód

Rendkívül sokféle anyag létezik, amire feliratot kell készíteni és ezért specializálódni kellett a felirat tartóssága miatt. Jelenleg bármelyik gyártó termékeit is vizsgáljuk, találunk megfelelő tintaanyagot mind színben, mind tulajdonságokban az általunk keresett feladatra. Jelölhetünk műanyagra (PET, akril, ABS, stb.), fémre, üvegre, fára, papírra. Az egyes felületeken nemcsak szétterül a tinta, hanem a felületbe bele is szivárog. Ebben az esetben elmosódhat a szöveg. A feliratnak ellenállónak kell lennie: dörzsölésre, napsugárzásra, vegyszerre és gyorsan kell száradnia. Bázisuk szerint öt alaptípust különböztetünk meg: 1. Víz, 2. alkohol: etanol v. metanol, 3. poly, ketone: MEK (Metil-Etil-Keton) vagy Aceton, 4. poly 5. glikol.

 

 

Egy liter tintával 67,5 millió karaktert (5X5) lehet kiírni. A fenti képen a mátrixban lerakott képpontokat jól lehet látni a nagyítás miatt. Mivel mechanikusan nem tudunk 5 sorból 10-et csinálni, ezért az ACCUDROP technológiával (más cégek ezt máshogy hívják) a sorok közé beillesztettek digitálisan egy sort. Az eredmény magáért beszél, olvashatóbb karakterek ugyanannál a sebességnél is. A szállítószalagon kevés idő áll rendelkezésre a száradáshoz, mert a termékkel egy következő munkafázist kell elvégezni például, hőkezelést kell végrehajtani. A kiválasztott „színváltó” tinta egy hőmérsékleten (115ºC) feketéből átváltozik pirosra. Ezzel egy sterilizálási folyamatot tudunk leellenőrizni 100%-os biztonsággal. A tinta színét is kiválaszthatjuk, írhatunk feketével, kékkel, fehérrel vagy éppen sárgával is. A világos színeknél színanyagot, úgynevezett pigmentet kevernek a bázisanyagba, ami sötét anyagra kerülve maximális fedést biztosít. Természetesen a tintát hígítani kell, hogy az a környezeti változóknak megfelelően (hőmérséklet, viszkozitás, sűrűség, páratartalom) alkalmas legyen a feliratok elkészítésére. A tinta és a hígító minden esetben külön tartályból kerül a rendszerbe az adagolhatóság és szabályozhatóság miatt. A CLEAN UP kondicionáló folyadék vagy más néven tisztító folyadék a gépben összecsomósodott és letapadt tinta feloldására és eltávolítására szolgál. Újabban az oldószeres hígító és lemosó folyadék az automata rendszerek miatt egy és ugyanaz. Ilyenkor van egy öblítés funkció, ami átmossa és megtisztítja az esetleges szennyeződéstől a tinta útját.

Tojádátum írás, kiskaraketeres feliratozás,  jelöléstechnika, oldat viszkozítás, feliratozó, automatikus termékszámlálás, dátumkiírás, kétdimenziós vonalkód

Zárszóként elmondható, hogy a kiskarakteres feliratozás még jó ideig nem fog kimenni a divatból. Egyszerű kezelhetősége, alacsony kellékanyag tartalma még magas tintaköltsége ellenére is a legolcsóbb feliratozási megoldás.

Forrás: Agrárágazat

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-16

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini hazánkban is. Ültess 2024-ben te is cukkinit, mutatjuk, hogy mikor, és hogyan csináld, hogy a legtöbb, legjobb termésed legyen!

2024-04-10

Áprilisban indulhat a pázsitfelújítás, ezekkel a lépésekkel

Indítsuk el a pázsitfelújítást ezekkel a lépésekkel, hiszen áprilisban végre eljött az ideje ezeknek a teendőknek. Kövessétek kertészünk szuper tanácsait ti is!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-15

5+1 érdekesség, amit nem tudtál a tavirózsáról

Fedezz fel lenyűgöző érdekességeket a tavirózsákról! Tudj meg többet a Hévízi-tó különleges virágairól, a fehér tündérrózsák sorsáról és sok más meglepetésről!

2024-04-10

Itt az eredmény: ez a magyarok kedvenc dísznövénye

Itt a magyarok kedvenc dísznövénye, nézzük meg, melyik az és miért éppen ez a növény oly sok ember kedvence:

2024-04-08

Friss: gép- és technológia beszerzési támogatás nyílik a borászok számára

Több mint 10,8 milliárd forint áll rendelkezésre a borászati technológiai fejlesztésére a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból.

2024-03-21

Agrometeorológia: nem múlt el a fagyveszély

Bár a hét további részében enyhébb éjszakák várhatók, a fagyveszély nem múlt el, a jövő hét első felében ismét számítani lehet éjszakai fagyokra sajnos.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

paraszimpatikus idegrendszer

a —>vegetatív idegrendszernek a nyúltagyi, a középagyi (—>agyvelő) és a... Tovább

lapálylegelő

mély fekvésű, televényes talajon települt, többnyire bő növedékű —legelő.... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság