Zöld dióból egészséges és finom lekvár - ismerd meg Te is, tudj meg mindent készítéséről, jótékony hatásairól

Zöld dió lekvár saját kezűleg

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Szuper finom és egészséges zöld dió lekvár

Zöld dió lekvár elkészítése

Hozzávalók

1 kg zöld dió, víz, 2-3 db alma, 2 db bio citrom kifacsart leve és lereszelt héja, 1 teáskanál citromsav, 1 vaníliarúd kikapart belseje vagy vaníliás cukor, ½ kg cukor, ízlés szerint (használhatunk ugyanennyi mennyiségű nyírfa vagy datolyacukrot is), egész fahéj, egész szegfűszeg.

Elkészítés

A leszedett diót mossuk meg jó alaposan, vágjuk le a végeit, ezután pedig szurkáljuk meg több helyen villával. Ha ezekkel megvagyunk, akkor helyezzük a diókat befőttes üvegbe, majd öntsük fel vízzel. Hagyjuk 9-12 napig állni, ez az idő alatt legalább egyszer cseréljük le a vizet, mivel a sokáig tartó áztatástól keserű lesz a dió íze, ráadásul meg is barnul és elveszti az ízét. Miután letelt a 9-12 nap, vegyük ki a vízből a diókat, vágjuk össze és tegyük fel főzni, adjuk hozzá a fahéjat és a szegfűszeget.

A fűszereket jobb, ha egy vászonzacskóban helyezzük bele a vízbe, mivel könnyebben szedjük majd ki belőle. Miután a dió megpuhult teljesen, vegyük ki a fűszereket, majd pépesítsük az egészet botmixerrel. Egy másik edénybe tegyünk fel vizet melegíteni, adjuk hozzá a cukrot, a citromsavat, a citromhéjat és a citromlevet, majd folyamatosan kevergessük addig, amíg be nem sűrűsödik.

Ha ezzel megvagyunk, akkor adjuk hozzá a kockára vágott almákat és a vaníliarúd kikapart belsejét, majd főzzük egészen addig, amíg meg nem puhul az alma. Ezután adjuk hozzá a dióhoz és forraljuk az egészet 15-20 percig, ha elkészültünk, akkor forrón öntsük befőttes üvegekbe, zárjuk le alaposan, majd fejjel lefelé helyezzük száraz dunsztba, és hagyjuk kihűlni.

A zöld dió elég magas C-vitamin, illetve vastartalommal bír, többek között máj-, gyomor-, illetve vértisztító hatású, gyomorerősítő, kiváló fertőtlenítés céljára, és segít a vérszegénység, és a levertség ellen is. Gyógynövényként a zöld burkot sőt magát a termést is használják, gyógyteát azonban a levélből készítünk. A dió termésében számos vitamin és ásványi só található: magnézium, foszfor, vas, kálcium, cink, B9, B6, E és A vitamin.

Két darab ötliteres üvegbe való dió beszerzésével kezdődik a procedúra. A diókat villával szurkálom meg, majd hideg vízzel csordultig töltöm az üvegeket. Két héten keresztül minden nap egyszer kiöntöm a vizet belőlük, majd újratöltöm azokat, s hűvös helyen pihentetem.

                                                   

A 15. napon a két darab ötliteres üvegben lévő diót nagy lábosba teszem és egy deciliter 10 százalékos ecetet, valamint annyi vizet öntök hozzá, hogy ellepje a gyümölcsöt. Felforralom, majd a levet leöntöm róla. A dióm megpuhul és fekete lesz.

                                                   

Ezt követően újra annyi vizet öntök hozzá, hogy ellepje, hozzáadok 1 kg cukrot, 1 kis darab fahéj rudat, 8-10 darab szegfűszeget, 1 teáskanál citromsavat és – kevergetve – újra felforralom, majd 24 órán át pihenni hagyom. Másnap és harmadnap (!) forralást megismétlem. Ekkor kiszedem a diót, 720 ml-es üvegekbe rakom, üvegenként ráöntök egy stampedli – bármilyen – rumot, majd a forró lével csordultig töltöm.

Végezetül következik a palackozás. Tartósítószert nem teszek bele: úgy zárom le, hogy két réteg fólia közé késhegynyi nátrium-benzoátot teszek, majd ezt az üveg szájára húzom, s erre tekerem rá a fedelet. Így mehet a száraz dunsztba. Ez a befőtt szerintem maga a csoda! Időigényes munka, de megéri!
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

infravörös sugarak

olyan erős felmelegítő hatású elektromágneses sugarak, amelyek hullámhossza 0,76 nm-nél... Tovább

8/2007. (I. 31.) FVM rendelet

egyes növényvédõ szerek forgalmazásával, illetve felhasználásával kapcsolatban külföldön... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem