A virágok díszkertjeink sztárjai. Varázslatos, élénk színeiktől kel életre minden tavasszal a kertünk. Szinte minden kertes ház nélkülözhetetlen kiegészítője a virágoskert, sőt közkedvelt dekorációs eszköz a lakások szobáiban is. Ehető virágok

hirdetes

Virágok, ahogy sosem gondolunk rájuk

K. V., GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A virágok díszkertjeink sztárjai. Varázslatos, élénk színeiktől kel életre minden tavasszal a kertünk. Szinte minden kertes ház nélkülözhetetlen kiegészítője a virágoskert, sőt közkedvelt dekorációs eszköz a lakások szobáiban is. Ám sok olyan virág vesz körül minket, amelyek nemcsak a szemnek kívánatosak, hanem a szájnak is, de mégsem gondolunk rá ételként. A cikk a kép alatt folytatódik.

Virágok
 
 
Az ember ősidőktől fogva fogyaszt virágokat. Persze csak olyanokat, ami ehető mivel vannak olyan virágos növények, amelyek mérgezőek. Tulajdonképpen étkezési szempontból a virágokat úgy kell kezelni, mint a gombákat. Először is tudni kell, melyik ehető, melyik nem. Majd az ehetőek közül is csak azokat válaszuk ki, amelyek szépek, egészségesek és jóízűek.
 
 
Annak ellenére, hogy mennyivel egyszerűbb hozzájutni a virágokhoz – tulajdonképpen körülöttünk virágoznak – mint a gombákhoz, mégis csak a legexkluzívabb helyeken találkozhatunk virágos ételekkel. Mindez azért van, mert a virágra dekorációként tekintünk, lehet, hogy meg sem fordul a fejünkben, hogy a jó illat mellett az íze is finom. A virágot azonban nemcsak nyersen lehet fogyasztani salátaként. Számos recept szól szörpökről, szószokról, szirupokról, lekvárokról és öntetekről. A legáltalánosabb példa erre a bodzaszörp, amit sokan szeretnek, lehet, mégsem gondolnak bele, hogy virágból van.  
 

Ismerd meg az ehető virágokat

A bodzavirágból készült szörpöt és sörbetet sokan ismerik, de ilyen állapotban nem fogyasztjuk magát a virágot. A gyalogbodzából és a feketebodzából a Dunántúlon lekvárt főznek. Palacsintatésztába vagy tojásba mártva, majd kirántva ízletes desszert készíthető belőle. A népi gyógyászatban a bodza virágából főzött tea fontos kelléke volt a házi orvoslásnak.

hirdetes

Elsősorban teaként használjuk. Nem csak gyógyteaként, élvezeti teaként is ismert. Tea mellett fürdővízhez is adhatjuk. Egyes területeken bort is készítenek belőle. Nátha, idült köhögés, hörghurut, reuma, köszvény és vese okozta altesti bántalmak esetén használják, vizelethajtó, gyomorerősítő, görcscsillapító főzet készíthető belőle. Huzamosabb ideig nem ajánlott a fogyasztása, mert szívpanaszokat okozhat.

hirdetes

Az ibolya virágát édességek díszítésére, cukrok, teák, ecetek illatosítására is felhasználják. Levelét saláták készítésénél használhatjuk, sőt a levelek főve is fogyaszthatók levesek, szaftos ételek ízesítőjeként. Kandírozva sütemények, pudingok, jégkrémek, díszítésére használhatjuk. Virágának szörpje, vagy forrázata enyhe hashajtó, de hörghurut, köhögés, álmatlanság, fejfájás elleni teákba és idegnyugtató szerként is használhatjuk.

Az ókori egyiptomiak balzsamozáshoz használták, a görögök pedig fürdőikben, valamint a templomaikban füstölőként égették. A rómaiak lakásaik tisztításához használták, valamint hogy aromás ízt adjanak a sajtoknak és a likőröknek. Lényegében bárhol felhasználható, ahol magát a fűszert is használjuk. Virágának enyhébb az íze, mint a leveleknek. Leggyakrabban nehezebben emészthető levesekbe, salátákba, sültekbe, vadakhoz, töltött káposztába, kolbászokba, májkeverékekbe, halakhoz, körözöttekbe teszik.

Leginkább gyógynövényként használjuk, teaként, gőzöléshez, fürdőhöz. Friss virágát édességek, sütemények díszítőjeként lehet felhasználni. Gasztronómiai felhasználása mellett kozmetikai szerekben is előszeretettel alkalmazzák nyugtató, gyulladáscsökkentő hatása miatt. A megfázás egyik legismertebb népi gyógyszere.

A keskenylevelű levendula évszázadok óta nem csak dísznövényként, hanem gyógynövényként is ismert. A levendula legfőbb hatóanyaga egy kellemes illatú illóolaj (linalool, linalil-acetát), de tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat, kumarinokat is. A népi gyógyászat előszeretettel használta/használja idegnyugtató, görcsoldó fejfájás csillapító és fertőtlenítő főzetként. Virágával fokozhatjuk a házi befőzésű lekvárok ízét, vagy készíthetünk belőle levendulás cukrot vagy tinktúrát is. Kísérletező kedvűek főzelékekbe, levesekbe, saslikpácba, disznóból készült szaftos ételekbe is tehetnek egy keveset.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Pihenés

A pihenés   A pihenés fizikai és szellemi erők teljes értékű... Tovább

lovak vastagbélférgessége

okozói a Strongylidae fonálféregcsalád tagjai. A kifejlett férgek a vakbélben és a... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek