Ültessünk fa alá

10 tipp arról, hogy miként ültess fa tövébe

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Minden udvar jobban néz ki, ha van benne egy öreg, árnyas fa, ami egyfajta időtállóságot kölcsönöz a helynek. Hogy még természetesebbé tegyük a környékét, a tövét körbe ültethetjük virágokkal és egyéb növényekkel. 

Fa alá ültetés

Sajnos azonban ahogy a fa növekszik, a gyökerek tájékán a legtöbb növény kipusztul, mivel azok elszívják a vizet és a tápanyagot, ráadásul a napfény is ritkásabban éri őket. Éppen ezért kevés olyan növény van, amit hasonló helyre ültethetünk. Azonban ne adjuk fel; ez a 10 tipp segíthet a fák tövének és egyben egész udvarunk megszépítésében.

1. Az ültetési folyamat hevében ne írtsuk ki a fát

Bár nehéz elhinni, a fák igen sebezhetőek, ha a gyökerükről vagy a kérgükről van szó. Néhány fafajtának, például a bükknek, cseresznyének, szilvának, somnak, magnóliának és a juharnak nincsenek mélyen a föld alatt a gyökerei. Ügyeljünk erre ásás közben, használjunk inkább ásókést vagy akár vakolókanalat ásó helyett. Ha gyökérbe ütközünk, inkább válasszunk másik helyet. Érdemes odafigyelni, hogy a fa tövében lévő kérget se sértsük fel, mivel az könnyen kártevők és fertőzések melegágyává válhat.

2. Kezdjünk kicsiben

Mivel az ásás körülményes folyamat, ezért érdemes palántákat ültetni. Külön ilyen célra kifejlesztett növényiskolákból akár online is rendelhetünk, vagy felvehetjük a kapcsolatot egy kertészeti központtal. Természetesen ez nem feltétlenül szükséges, akár magunk is belevághatunk.

A legfontosabb dolog amire oda kell figyelni, hogy a csemetéknek kis gömbökben legyen a gyökere, így be tudjuk préselni a helyére anélkül, hogy túl nagy lyukat kellene ásni. Eleinte sokat kell öntözni, de a kisebb palánták jobban fognak tudni alkalmazkodni, mint a nagyobb, kifejlettebb növények, amik akár károsíthatják is a fát ültetés közben. 

3. Kevés féle növényt használjunk, de azokból sokat

Válasszunk ki egy pár növényfajtát, majd bőven ültessünk belőlük. Érdemes ezek közé venni néhány gyorsan terjedő aljnövényt is, de ezekkel bánjunk óvatosan. A japán kövérke, a borostyán és a pántlikafű hamar átvehetik az uralmat az udvarban. Helyettük inkább választhatjuk a gyömbért, haranglábat vagy szívvirágot.

4. Ne csak körül vegyük, árasszuk el a területet

A természetesebb hatás eléréséért ne csak körbe ültessük a fa tövét. Hagyjuk, hogy a növények körbe öleljék a fát. Ha kúszónövényeket, például szívlevelű turbántokot (Tiarella) vagy kék csillagot (Isotoma fluvialis) választunk, azok a fa törzsére felkúszva még természetesebb kinézetet kölcsönöznek. Azonban ezeket a növényeket is kordában kell tartani egy kis ritkítással. A következő oldalon még több remek tipp vár! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ló ápolása

a ló egészségét fenntartani, munkabírását fokozni megfelelő ápolással lehet. Rendszeresen... Tovább

szórási kép

Szórófejek által kijuttatott folyadék elosztását mutató grafikon (eloszlási kép). Azokat a... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem