Ezek a betegségek jelentkeznek leggyakrabban a szobanövényeken

Ezek a szobanövények leggyakoribb betegségei

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Nem csak a szabadban lévő növényeket kell megvédenünk a gombabetegségektől és a rovaroktól, hanem a szobanövényekre is oda kell figyelnünk, mivel számos betegséggel találkozhatunk. A következő cikkben megismerheted a leggyakoribb betegségek tüneteit, illetve az ellenük való védekezési módkora is kitérünk.

Szobanövények betegségei és az ellenük való védekezési módok

Sajnos a legtöbb esetben a nem megfelelő gondozás okozza a betegségek kialakulását, sokszor viszont tőlünk független szereplők is közrejátszanak a betegségek megjelenésében. Néha bármennyire is próbálunk odafigyelni a növényeinkre, ez is kevés, ebben az esetben is megbetegedhetnek a növények.

Ugyanakkor fontos, hogy mindig az adott növény számára kialakított klímát biztosítsuk, vegyük figyelembe mindig az adott növény igényeit. Ha mégis megtörténik a baj, megbetegszik a növény, akkor a következő cikk nagy segítség lehet, összegyűjtöttük nektek a legfőbb betegségek jellemzőit és azt is, hogy mit kell tenned. 

A leggyakrabban előforduló betegség a levéltetvek megjelenése. Elég könnyen felismerhető a betegség, ugyanis a leveleken apró, 1-3 milliméter nagyságú barna, fekete, zöld vagy szürke kis állatkák jelennek meg, melyek elég gyorsan képesek elszaporodni.

Ezek a kártevők a növények nedvét szívogatják, legfőképpen a fiatalabb leveleket szeretik. A megfertőzött levelek általában besodródnak, később pedig elszáradnak, így nagy kárt képesek tenni a növényekben. Ezek a kártevők azért olyan veszélyesek, mert mindig tömegesen jelennek meg és rendkívül gyorsan képesek elszaporodni, ha az egyik növényen megjelennek, hamarosan a másikon is ott lesznek. A meleg, száraz levegőt szeretik a legjobban.

Védekezés a levéltetvek ellen a szobanövények esetében


Vegyszerekkel és vegyszer nélkül is védekezhetünk ellenük. A hidegebb időben elég lehet pár óra kirakni a növényeket a szabadba és a tetvek megfagynak. A másik jó megoldás a szappanos víz, mossuk le a növényeket ezzel a lével, az eredmény nem marad el. Ha biztos megoldást szeretnénk, akkor marad a vegyszer, felszívódó-, vagy kontaktszerek tökéletes megoldást eredményeznek, ebben az esetben azért zárjuk el a növényt olyan helyre, ahol nincs hozzánk közel, mivel a vegyszer káros lehet ránk nézve.


A lisztharmat egy gombabetegség, könnyen észrevehetőek a jelei, a növény levelein, szárán, virágain fehér vagy szürke lisztszerű bevonat képződik. Ezt nem lehet ledörzsölni a növényről, hiába is próbálkozunk vele. Később a beteg levelek elsorvadnak, megbarnulnak, majd lehullanak.  A betegség rendkívül gyorsan terjed, rövid időn belül a fertőzött növényi részeken megjelenő kisebb foltok összenőnek, egybefüggő bevonatot képeznek. Ha nem védekezünk ellene időben, akkor az egész növényt megfertőzheti, és az el is pusztulhat.

Így védd a szobanövényeidet a betegségektől


Fontos, hogy a növények mindig erősek és egészségesek legyenek, mivel ezek a növények sokkal jobban ellenállnak a lisztharmatnak. A gyengébb, elhanyagoltabb növényeket sokkal inkább támadja meg, és nagy az esély arra, hogy a növény elpusztul. Fontos, hogy a beteg növényi részeket vágjuk le, hogy ne terjedjen tovább a betegség, a megmaradt részeket pedig permetezzük le gombaölő szerrel. Nagyon jó megoldás lehet a kéntartalmú szerrel való permetezés, ugyanakkor ezt a módszert semmiképpen se alkalmazzuk lakásban.
 


A takácsatkák szintén nagyon apró állatkák, általában 0,5-1 milliméter nagyságúak, őket már kicsit nehezebb észrevenni. Színük általában sárga vagy barna. Imádják a meleg, száraz levegőt. A levelek hátoldalán élnek, a fiatalabb növények nedveit szívogatják, a leveleken halvány foltok jelennek meg a hatására. A levelek fonákján pókhálószerű szövedéket hoznak létre, és ebben élnek. Ha nagyon sokan vannak jelen, akkor a levelek sodródnak, később elszáradnak és lehullanak. A veszélyt azt jelenti, hogy nagyon gyorsan képes elszaporodni, ráadásul több száz növényfajt szeret.

Védekezés a szobanövények betegségei ellen


A nedves környezetet egyáltalán nem bírják, ebből következik, hogy a legjobb és leghatékonyabb megoldás az, hogyha a növényeket folyamatosan zuhanyoztatjuk langyos vízzel, vagy lepermetezzük 3-4 naponta. Ha ez nem válna be, vagy már nagyon elszaporodtak, akkor jöhet a vegyszeres védekezés, külön takácsatka ellen lehet kapni növényvédő szert a mezőgazdasági boltokban.


 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Nagykanizsai Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Nagykanizsa Platán sor 2. 8800 Magyarország Telefon:... Tovább

fénygyapjú

a selyemre emlékeztető, élénk fényű, hosszú, durva (30—40 um vastagságú), jól... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem