Bemutatunk három őshonos juhfajtát, melyeknek mindegyike rendkívül nagy értéket képvisel.

Őshonos juhfajták

Szélesi Ferenc
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Juh fajta

A Cigája

A racka közepes termetű fajta, a kosok magassága 75 cm, tömegük 60-70 kg. Az anyajuhok kisebb termetűek: 65 cm magasak, tömegük 40-45 kg.
Gyapja meglehetősen durva, tincses szerkezetű., szőre hosszú, 25-30 cm. Két fajtaváltozata létezik, az egyik fehér, a másik fekete. A ritkább fekete szinváltozat korától kezdve teljes szőrzetét tekintve fekete, bőre, körme és nyelve szürke. A fehér változat gyapja krémszínű, lábai világosbarnák.

A racka gyapja nem értékes, ugyanakkor kultúrtörténeti jelentősége van: ebből készült a pásztoremberek híres subája.
Húsa tápláló, jó minőségű, ízletes, faggyúval kevésbé átszőtt.
A fajta jó tejelőnek számit, kb. 50-60 liter tejet ad, ezt eldolgozzák és legtöbbször sajtokat készítenek belőle.

Általában egy bárányt ellik évente, tél közepén-végén.
A fehér és fekete magyar (hortobágyi) racka juhot védett és őshonos állatfajtának nyilvánította együttes rendeletében a földművelésügyi és vidékfejlesztési, valamint a környezetvédelmi és vízügyi miniszter.

Cikta

Hazai története a török doltság megszűnése után kezdődött, a XVIII. században, a betelepülő német népesség hozta magukkal háziállataikat, köztük a ciktát is.
Főleg a Dél-Dunántúlon terjedt el. Állományának létszáma a merinó fajták megjelenésével csökkent, ma már csak néhány bemutató példányon kívül csak egy nyáj van ebből a fajtából egy vértestolnai tenyészetben. 

Eredeti hazájában, Németországban teljesen kipusztult, ma már gazdasági haszna nincsen, tartásának célja a génmegőrzés.
A cikta a kisebb juhfajták közé sorolható. Az anyák általában szarvtalanok, de a kosok egy része is. Marmagasságuk 55-60 cm, az anyák testtömege 30-45 kg, a kosoké 50-55 kg. Gyapja durva, fehér színű, a fej és a lábak fehér színűek, rövid szőrrel borítottak, a körmök és a szarvak sárgák.

Forrás: Wikipédia

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-16

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini hazánkban is. Ültess 2024-ben te is cukkinit, mutatjuk, hogy mikor, és hogyan csináld, hogy a legtöbb, legjobb termésed legyen!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

halak betegségei

lehetnek fertőző eredetűek, amelyeket vírusok, baktériumok, algák és gombák okoznak, ide... Tovább

információelmélet

az információ szerzésével, átalakításával, tárolásával foglalkozó,... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia