Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A kert belültetése csupán a történet fele. Növényeid az ültetés pillanatától kezdve folyamatos gondozást, karbantartást igényelnek majd, hogy később aztán gyönyörű virágokat hozhassanak. Az alábbiakban néhány alapvető gondozási feladatot mutatunk be, amelyeket minden kerttulajdonosnak ismernie kell.

Kerti növények gondozása – visszacsípés, metszés, visszavágás

1. Bimbók metszése

A legtöbb virágnak sokat segít, ha eltávolítják elvirágzott virágaikat. Ezt az elvirágzott virágok lemetszésével teheted meg. Sok növény csak akkor képes új virágot hozni, ha elhaló félben lévő virágaikat lemetszik. Ha a növényen maradnak, akkor magtokká alakulnak át, és nem hoznak új virágokat. Még a szezononként csak egyszer virágzó növényeknek is jót tesz az ilyen metszés, ugyanis a magtokok nélkül a növény a magtermelés helyett saját fenntartására használhatja az energiáját. Ez utóbbi kategória alól persze vannak kivételek, mint például a tollbuga, vagy a különböző díszfüvek, amelyek ugyan csak egyszer virágzanak, de még száraz magtokjaik is jól mutatnak rajtuk.

A képen egy hegyi imola (Centaurea montana) látható, amint éppen lemetszik róla egyik elvirágzott bimbóját. A hegyi imola több bimbót is hoz a szárára, ezért az egész szárat addig nem kell eltávolítani, amíg minden bimbó el nem virágzott rajta. Egy éles kerti metszőolló tökéletes erre a célra. 

2. Virágzó szárak metszése

Néha elég egyszerűen lemetszeni az elvirágzott bimbókat és virágokat (mint az előző pontban). Máskor azonban, ha a virágok saját szárukon helyezkednek el, célszerűbb az egész szárat kimetszeni. Így elkerülheted, hogy egy árva, fejetlen szár maradjon a virágok mellett. A képen egy ördögszem egyik szára kerül lemetszésre egészen a tövénél.

3. Visszacsípés

Egyes növényeknek nagyon éles, vékony száraik vannak, amelyeket egyszerűen ujjaiddal is eltávolíthatsz. Ezt hívjuk visszacsípésnek. A díszcsalánokat a leveleikért termesztik, és nem a virágaik miatt. A díszcsalánok virágainak lecsípésével biztosíthatod, hogy sűrűbb és bokorszerű levélzetet hozzanak. Visszacsíphetőek még például a sásliliomok és a látnokzsályák is. Sok ősszel virágzó évelőt már a szezon elején visszacsípik, nehogy túl magasra nőjenek és ernyedté váljanak, és hogy ezzel több bimbó kialakulását ösztönözzék rajta. A krizantémok és az évelő őszirózsák visszacsípésével néhány héttel kitolható a virágzási időszakuk, egészen szeptember végéig.

Az ősszel virágzó növények visszacsípéséhez távolítsd el legfeljebb egyharmadukat, amint elérik a 15 cm-es magasságot. Ismételd meg ezt a folyamatot 2-3 hetente, egészen július 4-ig. Ez után hagyd, hogy a virág a megszokott módon virágozzon. A következő oldalon még több tanács vár! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

holtághasznosítás

a folyamszabályozás következtében keletkezett holtmeder különféle használatának... Tovább

tejcsepegés

Oka a tőgybimbócsatorna záróizmának sérülése v. bénulása. Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem