Méhészkedés – Tanácsok kezdő méhészeknek

Bevezetés a méhészkedésbe - Útmutató kezdő méhészeknek

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A háziméhek, vagy mézelő méhek (Apis mellifera) rettentően érdekes és értékes rovarok, amelyek szorgos munkája köré egy egész iparág épült fel. Habár a legtöbb ember marhákra vagy juhokra gondol, amikor meghallja a „haszonállat” szót, sokaknak eszébe sem jut, hogy a mézelő méhek a termelés pótolhatatlan részét képezik. Az emberiség már az ősidők óta foglakozik méhészkedéssel – a szakértők szerint ennek a nemes mesterségnek már legalább 9000 éves hagyománya van. Ha te is szeretnél belekóstolni a méhészkedésbe (és természetesen saját termelésű mézedbe is), akkor a következő útmutató neked szól!

Kezdő méhészeknek adunk tanácsokat

A méhészek eszközei

Habár az interneten és a szaküzletekben egész „méhész csomagokat” lehet rendelni, érdemes első körben megismerkedni a méhészek által használt legfontosabb szerszámokkal és eszközökkel. Az alábbiak nélkül még csak ne is kezdj el gondolkodni arról, hogy milyen méhkaptárt válassz (ebben lejjebb segítünk majd)!

Füstölő

A füstölő a méhészek egyik legfontosabb eszköze, amire minden kezdőnek és profinak szüksége van, ha szeretné gondtalanul végezni mind a karbantartási, mind a szüretelési munkálatokat. A füstölő lényegében átmenetileg elkábítja a méheket, amelyek így kevésbé mocorognak, repkednek körülötted, miközben te begyűjtöd tőlük a mézet.

Védőkesztyűk

Legyen bármilyen meleg is az idő, hálás leszel azért a védelemért, amit a vastag kesztyűk biztosítanak a méhek fullánkjai ellen. Erre a célra a bőrkesztyűk a legideálisabbak, de ha olcsóbban szeretnél kijönni, akkor használhatsz gumi vagy latex alternatívákat is. Habár némi időre lesz szükséged ahhoz, hogy megtanulj precíz, óvatos mozdulatokat végezni bennük, a vastag bőr- vagy vászonkesztyűkkel megéri megbarátkozni kézfejeid épségének (és nyugalmad) megőrzése érdekében. Néhány profi néha kesztyű nélkül indul útnak, de a kezdetekben ezt senkinek sem javasolnánk.

Védőruhák és fejvédők

Ha a kesztyű kényelmetlennek és melegnek érződik, akkor várj, amíg magadra nem öltöd méhészruhádat és a hozzá tartozó fejvédődet! Ezeket szerencsére többféle méretben és fazonban lehet kapni, de a legjobb, ha egésztestes ruhát szerzel, amin alig vannak olyan pontok, ahol a méhek beférkőzhetnek alá. A méhek nem agresszív állatok, ellenben nagyon kíváncsiak, és egy egész kaptárnyi mézelő méh garantáltan tetőtől talpig felfedez majd, így fontos az egésztestes védelem. Szerencsére nem csípnek ok nélkül, de ha túl durván bánsz velük, vagy túl sokáig időzöl a kaptár közelében, vagy ha egy kóbor zümi bekerül a ruhád alá, akkor csipkelődővé válhat a kedvük. Fontos tehát, hogy mindig betűrd ruhád ujjait a kesztyűidbe és a cipőidbe, hogy még véletlenül se juthassanak be a méhek olyan helyekre, ahová nem lenne szabad nekik. A ruhákhoz általában egy fejvédő is tartozik, vagy külön is beszerezhető – a lényeg, hogy e nélkül semmiképpen ne menj méheid közelébe. Ezeket általában egy háló takarja, ami megakadályozza, hogy a méhek közel juthassanak az arcodhoz.

Szerszámok

A méhészethez nincs szükség kifejezetten sok szerszámra – azok is többnyire a kaptárok felnyitásához, karbantartásához kellenek, illetve fontosak a méhek óvatos félretessékeléséhez is, hogy hozzá tudj férni a mézhez, vagy az ellenőrizni kívánt részekhez. Ezek készülhetnek fából, fémből, vagy erősebb műanyagokból. Bizonyos feladatokra akár a ház körül fellelhető eszközökből is felhasználhatsz párat, de ha igazán meg szeretnéd könnyíteni a saját dolgod, akkor beszerzel néhány kifejezetten méhészeknek szánt darabot.

Méhkefe

A méhek természetesen pont mindig oda gyűlnek majd össze, ahol szeretnél hozzáférni kaptárodhoz. Ez problémát jelenthet szüreteléskor, hiszen valahogy félre kell, hogy tessékeld őket, ráadásul óvatosan, nehogy kárt tégy bennük (nagyon érzékeny kis jószágok). A méhkefék kifejezetten erre a célra készültek: rendkívül puha, rugalmas szálakkal rendelkeznek, amikkel (persze nagyon finoman) „félreseperheted” méheidet. A következő oldalon folytatom! 

Forrás: Fotó: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-04-16

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini hazánkban is. Ültess 2024-ben te is cukkinit, mutatjuk, hogy mikor, és hogyan csináld, hogy a legtöbb, legjobb termésed legyen!

2024-04-08

Friss: gép- és technológia beszerzési támogatás nyílik a borászok számára

Több mint 10,8 milliárd forint áll rendelkezésre a borászati technológiai fejlesztésére a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból.

2024-02-29

Figyelmezteti a Nébih a gazdákat: pocok invázió közeleg!

Pocok invázió közeleg, közölte a Nébih és figyelmezteti a gazdákat, hogy mindenképp hamar vegyék észre az intő jeleket és mentség meg a termésüket!

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-21

Agrometeorológia: nem múlt el a fagyveszély

Bár a hét további részében enyhébb éjszakák várhatók, a fagyveszély nem múlt el, a jövő hét első felében ismét számítani lehet éjszakai fagyokra sajnos.

2024-03-25

Húsvétra is tökéletes: Spenótos-tojásos pite RECEPT

Ha valami igazán húsvéti és egyben különleges tojásos ételt szeretnél, akkor ajánlom a spenótos-tojásos pite receptjét. A vendégek imádni fogják!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hüvelytágító

a hüvely és a méhszáj vizsgálatához, mesterséges termékenyítéskor alkalmazott, fémből, ... Tovább

10/2006. (II. 3.) FVM rendelet

a Duna Borvidéki Régió szabályzatáról A szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Mezőgazdaság