Minden, amit tudni kell a májusi orgona gondozásáról, az orgona neveléséről

Hamarosan virágzik a tavasz egyik legszebb növénye, a májusi orgona!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE., NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hamarosan virágzik a tavasz egyik legszebb növénye, a májusi orgona!

Hogyan termesszünk orgonát?

Tudni kell az orgonáról, hogy nagyjából 3-6 méter magasra nő meg, elágazó gyökere csak sekélyen fekszik a talaj alatt, a nedvességet nagyon szereti, ebből következően a szárazságot nem tűri könnyedén, nyáron érdemes fokozottan odafigyelni a növényekre. A legjobban a meszes, agyagos talajt szereti, de a köves talajokon is megél könnyedén.

A fénnyel is óvatosan kell bánni, ugyanis a nagyon árnyékos helyeket nem szereti, gyorsan felkopaszodik, ráadásul nem is virágzik. Mi az épület mellé ültettünk még pár éve 1-2 tövet, ott csak 3-4 órán át süti a nap, de ez neki tökéletesen megfelel, csodaszép még mindig, viszont a napos, meleg fekvésű helyeken virágzik a legszebben, leggazdagabban.

Szaporítása

Szaporíthatjuk szemzéssel illetve a sarjak átültetésével. A szemzést általában július környékén végezzük el, mivel a korábbi alvószemzés kihajt, a későbbi pedig sikertelen marad. Az idősebb orgonákat tavasszal át lehet oltani, utána figyeljünk arra, hogy a vadhajtásokat távolítsuk el a tőről. A nemes orgonacsemetéket ősszel ültessük el a kertben, a rügyek korán elkezdenek duzzadni, éppen ezért a tavaszi ültetés már nagy kockázatokat jelentenek.

A növényeket tartsuk mindig gyommentesen, néha nem árt, hogyha trágyázzuk a földjét. Sajnos, vagy nem sajnos, de 3 évig várnunk kell általában, mire virágot látunk az orgonán. Ugyanakkor fontos, hogy már az első évben megmetsszük a bokrot, mert ha nem tesszük meg, felkopaszodik, ritkul.

Ha nagyon szép orgonabokrokat szeretnél, akkor érdemes váltómetszést alkalmazni. Az egyik ágat rövidre metsszük, a másikat pedig hosszabbra hagyjuk meg a villás elágazásnál. Ezt a módszert minden évben felváltva alkalmazzuk. Készítsünk orgonaszörpöt, egy másik cikkemben megmutatom a RECEPTET, mindenképpen próbáljátok ki, megéri! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

karanténozás

a fertőző betegségek behurcolásának megelőzése céljából az idegen helyről származó... Tovább

bivaly (Bubalis bubalis)

a szarvasmarha-félék (Bovidae) családjába tartozó faj. Eredeti hazája India és Indonézia. Az... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem