Növénybetegségek kezelése

9 gyakori növénybetegség – mikre figyeljünk oda és hogyan „gyógyítsuk” őket

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A növényeket számtalan kórokozó és kártevő támadja meg minden évben, érdemes odafigyelnük azokra a jelekre, amik előre szólnak nekünk, hogy a növények veszélyben vannak. Szakértőnk remek tanácsokkal lát most el titeket, a leggyakoribb növénybetegségeket mutatja be nektek, illetve azt is elmondja, hogyan védekezhettek sikeresen! 

Gyakori növénybetegségek

Nincs borzalmasabb látvány annál, mint amikor kedvenc növényeinket valamilyen betegség csonkítja meg a szemünk láttára. Számos növénybetegség létezik, amelyeket a növényeket megfertőző organizmusok okoznak, megbénítva ezzel annak növekedését és termőképességét. A mellékhatások az enyhe sárgulástól kezdve a növény teljes kipusztulásáig terjedhetnek.

A fertőző gombák a megtámadott növényekből nyerik energiájukat. Többek között az elhervadás, hegesedés, penész és rohadó szövet általában gombákra vonatkozik, de más mellékhatásokban is megjelenhet. A növénybetegségek nagyjából 85 százalékát gombák okozzák. Lássuk, hogy mik a legelterjedtebb betegségek a növények körében, és hogy miről ismerhetjük fel őket, mielőtt túl késő lenne!

Tűzelhalás

A tűzelhalás egy baktérium által okozott betegség, ami első sorban a gyümölcsfákat és rózsákat támadja meg. A beteg hajtások elfeketednek, az ágakon sebek jelennek meg amelyekből narancsos-barna színű folyadék szivárog. Fontos, hogy minél előbb kezeljük, mert nagyon gyorsan terjedhet.

Vegyünk fel egy pár védőkesztyűt, majd öntsünk négy pohár vizet egy nagy edénybe. Keverjünk bele egy pohár fehérítőt, óvatosan, hogy ne fröcsköljön. Keverjük össze egy kanállal. Mielőtt kezelnénk vele a beteg növényt, vágjuk le róla a beteg ágakat ollóval. Minden vágás után öblítsük le az ollót a fehérítős vízben, hogy ne terjesszük tovább a fertőzést. A legutolsó fertőzött ágtól számítva 30 centivel vágjuk vissza az ágakat, majd legalább 30 méter távolságra vigyük őket a fáinktól.

Egy permetezőbe öntsünk hat pohár vizet és négy pohár fehér ecetet. Keverjük össze jól a permetező tartalmát. A beteg fát fentről lefelé és lentről felfelé is alaposan permetezzük át, ügyelve, hogy még a levelek alá is jusson a permetből. Két hét múlva ismételjük meg a kezelést. A következő oldalon folytatom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

orrfék és orrfogó

kisebb beavatkozásokhoz a sertés rögzítésére szolgáló eszközök. Az orrfék kender- v.... Tovább

kaparóláncos etető

elsősorban a mélyalmos baromfitartásnál használt takarmányszállító szerkezet. A padlón... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem