A japánok éves szinten több száz bálnát mészárolnak le, a környezetvédők folyamatosan tiltakoznak ez ellen. A japánok viszont azzal védekeznek, hogy ez az ősi kultúrájuk része, így nem igazán lehet őket leállítani.

Japán bálnavadászat-hagyomány vagy kegyetlenség?

Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A japánok éves szinten több száz bálnát mészárolnak le, a környezetvédők folyamatosan tiltakoznak ez ellen. A japánok viszont azzal védekeznek, hogy ez az ősi kultúrájuk része, így nem igazán lehet őket leállítani. 

A bálnavadászat története

Lapozd végig a képeket és tudd meg az igazságot a japán bálnavadászattal kapcsolatban--->

 

Forrás: japanfelderito.hu

A bálnavadászat története

A bálnavadászatról megoszlanak a vélemények, mindkét oldal kikel magából, amikor ez a téma előkerül. A környezetvédők több éve próbálják felhívni a figyelmet arra, hogy Japán évente több száz, a legtöbb országban védett fajnak számító bálnát mészárol le. A japánok azzal védekeznek, hogy a vadászat ősi kultúrájuk része, éppen ezért rasszizmusnak tekintik, hogy a környezetvédők mindig csak velük foglalkoznak és a többi országot meg sem említik.

 

 

A bálnavadászat története

A japánok valamiképpen jogosan hozzák fel azt az indokot, hogy a bálnavadászat része ősi kultúrájuknak. A legkorábbi források a XII. századra nyúlnak vissza ugyanis, ekkor még szigonnyal vadásztak a bálnákra. Csoportosan először az 1500-as évek közepén kezdtek el vadászni.  Az 1900-as években jött divatba az a fajta vadászat, amikor modern hajókkal, ágyúkkal és kilőhető szigonyokkal támadtak a bálnákra.

 

 

A bálnavadászat története

Japánban a bálnát a húsáért és zsírjáért vadásszák, sokan vallják azt, hogy megélhetéshez szükséges a mészárlás. Azonban egy 2008-as közvélemény kutatás kimutatta, hogy a japán emberek 95 százaléka még soha életében nem fogyasztott bálnahúst, a vadászat azonban folytatódik. A japán fiatalok többsége ellenzi a vadászatot.

 

 

A bálnavadászat története

Az International Whaling Comission (IWC)  1986-ban hivatalosan is betiltotta a kereskedelmi célú bálnavadászatot, de a japánok ezt szinte teljesen figyelmen kívül hagyták. Amikor felelősségre vonták őket, úgy nyilatkoztak, hogy a legyilkolt bálnákat tudományos célra használják fel. Persze mindenki tudja, hogy ez nem igaz, hiszen bizonyos japán városokban (például Wadában) most is lehet kapni a luxusételnek számító bálnahúst.

 

 

A bálnavadászat története

A Greenpeace hivatalos honlapja szerint az óriási mennyiségű bálnahúst nem is tudják eladni, és a 2006-os év feleslegét, a hús mintegy 20%-át be kellett fagyasztani, hogy ne romoljon meg. A legtöbbet vadászott fajok a csukabálna, a nagy ámbráscet, a tőkebálna és a közönséges barázdásbálna.

 

 

A bálnavadászat története

2010-ben egy titkos nyomozás állítólag kiderítette, hogy Japán több fejlődő ország képviselőjét lefizette, hogy az IWC ülésein a japán érdeket támogassák. Ebben a témában a legtöbbet talán az ultranacionalista Masayuki Komatsu nevét emlegetik, aki nem titkolja, hogy célja a japán bálnavadászat fejlesztése. Szerinte ugyanolyan barbár dolog marhahúst enni, mint  bálna vagy delfinhúst, és már többször kijelentette, hogy a külföldieknek nem kellene beleavatkoznia a japán tradíciókba.

 

 

A bálnavadászat története

A 2010-es legutóbbi marokkói  IWC találkozón a 88 delegált közül összesen 3 szavazott amellett, hogy töröljék el a több mint 20 éve fennálló kereskedelmi célú bálnavadászatot tiltó törvényt. Nem meglepő módon ők Norvégiát, Izlandot és Japánt képviselték. A vadászatot ellenző országok koalíciója kompromisszumot ajánlott, amely szerint csak ez a 3 ország folytathatná tevékenységét, de kisebb zsákmánnyal, és csak ellenőrzés alatt. Választ egyelőre még nem kaptak.

 

 

A bálnavadászat története

Hágában megtiltották Japánnak, hogy bálnákat vadásszanak le a Déli-óceánon. Az ítélet szerint a japánok nem tudományos célokból ölik meg az állatokat. Japánt az ausztrál kormány perelte be 2010-ben, mert a nemzetközi tilalmak ellenére Japán továbbra is kereskedelmi célokból ölte meg a bálnákat.

Az ítélet után Japán nem vadászhat le több bálnát a Déli-óceánon, mivel ezzel megsérti a bálnavadászatról szóló 1986-os moratóriumot - mondták ki Hágában. Az országnak tehát le kell állítania az amúgy is sokat támadott programját.

A bálnavadászat története

A dánok is nagyban hasonlítanak a Japánokra, kattints a linkre és olvasd el, hogy mit tesznek ők:

ELKÉPESZTŐ ÜNNEP DÁNIÁBAN

 

 

 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-22

Ezzel az egyszerű trükkel megduplázhatod a bazsalikom termésedet

Duplázd meg te is a bazsalikom termésedet, ráadásul egy nagyon egyszerű trükkel, ami valóban segít, hogy még több, ízletes bazsalikom termésed legyen neked is!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gyomirtó Folar 525 SC

Talaj és levélherbicid szőlőben, almában.Hatóanyag: 345 g/l terbutilazin + 180 g/l... Tovább

Catering

A catering szó egy angol kifejezés, elsődleges jelentése: tömeg-ellátás,... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés