A húsos som bemutatása, a húsos som nevelése

hirdetes

Elfeledett csodagyümölcsünk – A húsos som

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Egy elfeledett gyümölcsöt mutatok most be nektek, ami pedig nem más, mint a húsos som. Bizony, ez a növény régen szinte minden kertben ott volt, mára viszont sajnos eltűnt, pedig nem kellene, elmondom, miért! 

Minden a húsos som termesztéséről

Röviden a húsos somról

A húsos som (Cornus mas) a somfélék családjába tartozó meseszép cserje, ami egész Európában, így természetesen a Kárpát-medencében is elterjedt. Ez a 3-7 méter magasra megnövő növény a lombosodást megelőzően nyíló sárga virágaival meseszép dísze lehet kertünknek, ráadásul kevesen tudják, de a húsos som a tavasz első hírnöke is. Gyümölcsei másfél, illetve három centiméter nagyságúak, hosszúkás szilvára emlékeztető, általában élénkpiros, savanykás, pikáns ízű. 

A húsos som érdekes nevei

A húsos som nevét mondhatjuk úgy is, hogy saját magáról kapta, németül ugyanis Kornelkirschének vagy Dirndl-nek hívják, melynek első része a latin cornus (szarv vagy szaru) szóból ered, ez a kemény fájára utal. Nevének második része a gyümölcs küllemére utal, mert messziről a cseresznyére emlékeztet, annyi a különbség, hogy eléggé ovális a som gyümölcse, míg a cseresznyéjéé kerekebb. Francia neve is latin eredetű, cornouiller male névvel jelölik, a termés angol elnevezése pedig hasonlít a némethez, Cornelian cherry. A legelterjedtebb jelölés viszont a legegyszerűbb is: cornel. 

hirdetes

A húsos som termőhelyei

Érdekesség, hogy a húsos som a középhegységek vadon élő növénye, leginkább erdőszéleken lehet vele találkozni, mivel kedveli a napos helyeket, árnyékban pedig egyáltalán nem terem. Több helyen is termesztik, például Romániában, Ausztriában, Lengyelországban, Bulgáriában és Szlovákiában, nálunk pedig őshonos, régi növénynek tartják számon, amit a helység-, és családnevek is igazolnak: Somló, Som, Somlyó, Somos. Magyarországon többek között a Gödöllői-dombság területén él. 

hirdetes

A húsos som fajtái

Magyarországi tájfajtái a Császlói, mely Szatmárban és a Nyírségben honos, és a Szadai, ami pedig a Gödöllő közelében található Szada községben honos. A szlovák Devin és Titus, az osztrák Jolico nagy gyümölcsű fajták, de közismert fajtája még a Reichtragende Selektion. Léteznek sárga gyümölcsű, és körte formájú gyümölcsöt termő változatai is, az utóbbi az Őszi tűz nevet kapta Schmidt Gábortól, a felfedezőjétől. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a húsos som termesztéséről, gondozásáról, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Virsli

A virsli a vörösáruk csoportjába tartozó, pépesítéssel készülő... Tovább

betain

a fiatal ->cukorrépalevélben, a ->melaszban levő, az egyik fehérjeképző ->aminosavból, a... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem