Hótakarítás és jégolvasztás könnyedén az útról

hirdetes

Természetes módszerek a jég és hó elolvasztásához

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Megérkezett a tél. Sokan várták a fehér tájakat, a hangulatos hóesést és a kellemes, nyugodt estéket az otthon melegében, de fogadni mernénk, hogy a hólapátolás, a csúszkálás és az olykor életveszélyes közlekedési viszonyok már senki sem szívleli annyira. A hóval és jéggel a legtöbben konyhasó kiszórásával próbálnak elbánni. Ez az olcsó, nagy mennyiségben beszerezhető anyag gyorsan képes eltünteti a jeget, de legalább ilyen nyomós indokok szólnak ellene is.

Hótakarítási módszerek

Mi a baj a sózással?

A konyhasós megoldás lényege, hogy ez a vegyület (nátrium-klorid) képes lecsökkenteni a víz fagyáspontját. Ez azonban csak addig működik, míg a hőmérséklet nagyjából -6,7°C alá csúszik. A sózás jó rövidtávú megoldás, mert egy hirtelen hóesés után gyorsan járhatóvá tehetők a legfontosabb útszakaszok. Ez a módszer ráadásul a közúti balesetek számát is drasztikusan (87%-kal) csökkenti. Hosszútávon azonban már teljesen más a helyzet. Az elképesztő mennyiségű kiszórt sónak valahová távoznia kell az utakról, ami súlyos környezetvédelmi problémát jelent.

Édesvízből sós víz

Miután szétszórják az utakon, a só idővel nátrium és klór ionokra bomlik szét. Ezek előbb-utóbb eljutnak a patakokba, folyókba és tavakba illetve a földben található természetes víztartalékokba is, megnövelve ezzel azok sótartalmát. Ez a sótartalom idővel pedig csak egyre sűrűbbé válik ezekben az eredetileg édesvízi forrásokban. A tavaszi olvadások idején a földi édesvizek sótartalma az óceánok tartalmának harmadára emelkedik.

hirdetes

A természetre gyakorolt negatív hatások

Az édesvíz sótartalmának növekedése negatívan befolyásolja számos földben élő organizmus növekedését, szaporodását és túlélését. Egy kutatás során tóban szaporodó kétéltűeket (főleg szalamandrákat és békákat) vizsgáltak meg, és kiderítették, hogy egy, az autópályától 172 méterre található ingoványos területen jóval kevesebb tojás termelődött és maradt életben a fejlődés egy bizonyos szakasza után.

hirdetes

Mivel az ökoszisztémák rendkívül érzékenyek lehetnek a legkisebb változásokra is, így a sózás problémája nem csak azon élőlényekre van kihatással, amelyeket közvetlenül érint. Ezenkívül sajnos még sok baj van a sóval, a következő oldalon el is mondom, mi! Érdemes lapozni, mert azt is megtudhatjátok, hogy mit érdemes használni só helyett! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-21

Kezd kimenni a divatból: erre, és így használható a kútvíz a kertben

Magyarországon régen a kútvíz használata viszonylag gyakori volt. Azonban egyre inkább azt lehet érzékelni, hogy kezd kimenni a divatból. Vajon miért?

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-26

Honnan tudhatom, ha elfagyott a gyümölcsfám?

A jelenlegi tavaszi időjárás sajnos még hajnalban és este tartogat fagyokat, így a gyümölcsfáink könnyen elfagyhatnak, érdemes tudni, hogyan lehet megállapítani!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-03-26

Ezzel a trükkel a levendulád jobban fog illatozni, mint valaha

Ha azt szeretnéd, hogy idén szebb és illatosabb legyen a levendulád, mint eddig bármikor, akkor ezt a tippet neked is érdemes követned, amit a kertészünk ajánl!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

heterozigóta

olyan génlókusz, amelyet a sejt v. szervezet homológ kromoszómáiban különböző allélek képviselnek. Tovább

baromfi fertőző gége- és légcsőgyulladása

főként növendék és felnőtt tyúkok — többnyire súlyos gége-, légcső-, orr-,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Mezőgazdaság Talajművelés Tudomány