Birsalmasajt készítése - íme, a tökéletes recept hozzá

Őszi-téli vitaminbomba – Készítsünk birsalmasajtot!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Emlékszel még gyerekkorunk nagy kedvencére, a Hitler-szalonnára? Szerintem lehetetlen elfelejteni az ízét! Mostani cikkemben egy hasonló finomságot mutatok be nektek, ami nem más, mint a birsalmasajt, kóstoljátok meg minél hamarabb, én nagyon szeretem! 

Birsalmasajt elkészítésének menete
Korábbi cikkemben megmutattam, hogy készül a tökéletes birslekvár, ha lemaradtatok volna róla, kattintsatok ide és ismerjétek meg az elkészítési módját!

A Hitler-szalonna

A második világháború végéhez közeledve jelent meg a kemény, szeletelhető lekvár Németországban, majd Magyarországon is. A romló élelmiszerellátást próbálták jobbá és változatosabbá tenni vele a katonák és a civil lakosság számára is. Napjainkban is lehet kapni, sütésálló lekvárnak hívják, hasonlít a gyümölcssajthoz. Az idősebb generációnak sokat mond ez a pirosas színű, vegyes gyümölcsíz, amit mindenki csak Hitler-szalonnaként ismer(t).

Szerintem mindenki emlékszik arra, hogy tömbökben lehetett hozzájutni szinte mindenhol, áttetsző zsírpapírra téve vittük haza. A legjobb emlék még is a nagymama buktájához köthető, igen, abban is általában Hitler-szalonna volt és milyen jó volt! De nem csak buktában volt finom, hanem kenyéren, isleren, sőt, még fánkon is, de én magában is meg tudtam enni belőle nagyon sokat! Amióta nincsen, már a bukta sem az igazi, nem olyan, mint régen.

Persze, tudom, van még a boltokban egy gyártott változata, de az egyáltalán nem ugyanolyan, sokkal rosszabb, nem hozza vissza az emlékeket. A Hitler-szalonna egyébként gyümölcsvelőből készült, sok zselésítő anyagot tartalmazó lekvár-forma volt. A legjobb viszont akkor is a házi volt! Csakúgy, mint a házi birsalmasajt, nézzük a tökéletes receptjét!   

A birsalmasajt hozzávalói 

1 kilogramm birsalma, 5-600 gramm cukor (sokan kilogrammonként 7-800 gramm cukrot tesznek, én nem szerettem annyira édesen), 1 nagyobb fej citrom (ez segít abban, hogy jobban kijöjjön a birsalma íze, és még a színét is jobban meg fogja őrizni).


 
A birsalmasajt elkészítése

Először is mossuk meg a birsalmákat, vágjuk negyedekbe, távolítsuk el a magházakat, a magokat, és a hibás részeket. Ha gondolod, akkor meg is hámozhatod, de nem szükséges, mivel főzés után könnyebb dolgod lesz ezzel. Tegyük egy lábasba a birsalmákat, engedjük fel vízzel, csafarjuk bele a citrom felének levét, majd főzzük puhára. Ha ez meg van, akkor húzzuk le a héját könnyedén, majd botmixer segítségével pürésítsük!

Melegítsük fel, majd adjuk hozzá a cukrot, illetve a citrom levének másik felét is, ezután főzzük sűrűre. Béleljünk ki alufóliával vagy folpackkal egy tálat, és öntsük bele a pürét, még forrón. Hagyjuk a tálban legalább egy napig, majd helyezzük át zsírpapírra, és tároljuk hűvös helyen nagyjából egy hétig. Már fogyaszthatjuk is, jó étvágyat kívánok mindenkinek hozzá! A következő oldalon további érdekességek várnak, érdemes lapozni egyet! 

Forrás: Fotók: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

igazságügyi állatorvostan

az állatorvos-tudomány ismereteit bizonyos jogi ismeretekkel ötvöző tudományág, amely azt... Tovább

fajtaazonosság

a szaporítóanyag egyik —>értékmérő tulajdonsága; azt fejezi ki, hogy a fajtára... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek