Így termeszthetünk fejes salátát a hideg téli hónapok alatt!

A fejes saláta téli termesztése

Kassai Tamás - Tornyai Tibor, SZIE Kertészeti Technológiai Tanszék, ZH, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A fogyasztók és a zöldségtermesztők az idei télvégi, illetve kora tavaszi piacokon tapasztalhatták, hogy az előző évekhez képest kiemelkedően jó ára volt a fejes salátának. A magasabb árszínvonal kialakulásáért egyértelműen a hosszantartó hideg tél volt a felelős. A kemény hideg miatt a fűtés nélküli termesztő berendezésekben megfáztak, illetve kifagytak, de az enyhén fűtött és a megfelelő fűtésszinttel rendelkező termelők egy részénél is - a környezeti viszonyokhoz képest helytelen technológia alkalmazása miatt -megtizedelődtek az állományok. Ennek következtében viszonylagosan hiány alakult ki a piacokon, sokszor olyan gyenge minőségű terméket is jó áron el lehetett adni, amely más években nem piacképes.

fejes saláta

Fejes saláta és árak


A jó árszínvonal kialakulása miatt valószínűleg a következő évben megnő a salátatermesztési kedv a termesztők körében, ezért cikkünk a fejes saláta téli termesztésének, kritikus pontjait és buktatóit igyekszik bemutatni.


A téli és koratavaszi termesztés az erre az időszakra alkalmas jó fajta kiválasztásával kezdődik, és a különböző vetőmagcégek széles fajtaválasztéka áll rendelkezésünkre. A hazai piac igénye a világoszöld színű, gyenge levélzettel és tömött fejjel rendelkező fajta. Ezek a fajták érzékenyebbek, elsősorban a ládázás és a szállítás viseli meg őket. A sötétebb zöld levelű fajták erre kevésbé érzékenyebbek, viszont nehezebben eladhatók.


Saláta termesztése


A jó állomány kialakításának az alapja az egészséges, jó kondíciójú palánta. A téli időszakban a salátát a jobb helykihasználás, a költségcsökkentés (fűtés) és a koraiság fokozása miatt csak palántáról nevelik. A fejes saláta palántanevelésére több változat terjedt el:
·

Tápkockás palántanevelés tűzdeléssel


· Tápkockás palántanevelés tápkockába vetéssel
· Tálcás palántanevelés
· Tálcás palántanevelés tápkockába (pohárba) átrakással
· "Tejfölös" pohárban nevelés helyrevetéssel, vagy tűzdeléssel


Amint látjuk, sok változat létezik a jó palánta megneveléséhez, ki erre esküszik, ki arra, mindegyik módszerrel lehet jó minőségű palántát előállítani.
A poharas palántanevelés alapja a jó minőségű, megbízható helyről származó földkeverék. Erre használhatunk magyar meszes tőzegek (ún. síkláptőzeg), vagy balti tőzegek (ún. felláptőzeg) valamelyikét. Munkánkat megkönnyíti, ha ezekből a tőzegekből már gyárilag előállított (beállított pH-jú, lassú lebomlású tápanyagot tartalmazó) kész termékeket alkalmazunk.
Téli időszakban előnyösebb a legalább 5 cm átmérőjű tápkockák, tálcák, poharak használata, mert az ültetésre kedvezőtlen időjárási körülmények között a palánták még komolyabb károsodás nélkül 10-14 napig még tovább benntarthatók a szaporítóházban.


A palántanevelés ideje technológiától és nevelési időszaktól függően 4-8 hét. A magvetés után fontos az egyenletes vízellátottság és a 20-22 °C-os hőmérséklet biztosítása. Miután a magok kikeltek (3-6 nap), a megnyúlás elkerülése végett a hőmérsékletet 1-2 nap alatt vissza kell venni 10-15 °C közé. A téli palántanevelés időszakában kulcsfontosságú a túlöntözés elkerülése és a lehetőség szerinti rendszeres szellőztetés.

Ellenkező esetben palántáink megnyúlnak és palántadőlés is kialakulhat. A palántadőlés megelőzésére 10 naponta 2-3 alkalommal fungicides beöntözést kell végezni (Dithane M45 0,2%, Buvicid K 0,2%, stb). A vizesebb helyeken a megelőző beöntözések ellenére is elindulhat a dőlés, ilyenkor az előbb említett készítmények valamelyikével a beteg foltrészt be kell porozni. Ezt úgy végezzük, hogy a beporzott felület a környező egészséges palántákra is kiterjedjen. Ezzel a módszerrel megakadályozható a gombafonalak továbbterjedése.


Palántanevelésben a lombot is védeni kell. A leggyakrabban előforduló károsítók a peronoszpóra, a levéltetvek és az üvegházi molytetű (lisztecske). A peronoszpóra megelőzésére 10 naponta 2-3 alkalommal a palántadőlés ellen használt készítmények valamelyikével permetezzünk, a levéltetvek és a lisztecskék észlelésekor pedig a hosszú hatástartamú Chess 25 WP (0,05%) szert használhatjuk.
A saláta a hazai gyakorlatban elsősorban elő-, vagy utóveteményként szerepel a fóliás termesztésben. Ezért egy kissé mostohább feltételeket biztosítunk számára, és ez sokszor már az ültetés előtti talaj előkészítésében megnyilvánul. A saláta ültetése előtt is lényeges lenne a talajvizsgálat elvégeztetése, mert a főnövény (paprika, paradicsom, uborka, stb) után főleg a sorok között gyakori a sófelhalmozódás. Ennek következtében a sókártétel miatt nem fejlődik a kiültetett növény (1. ábra). Magas sótartalom esetén (2-2,5 talaj EC) a talaj átmosatására van szükség. Ez a sótartalomtól és a talajtípustól függően négyzetméterenként 60-100 liter alacsony EC-jű (0,6-0,8 EC) víz kiadását jelenti. Ha erre nincs mód, akkor meggondolandó a saláta termesztése.


Tápanyaghiány esetén föl kell töltenünk a talajt a saláta számára optimális tápanyagszintre. A téli időszakban kedvező, ha lassú lebomlású műtrágyákat (pl. Cropcare műtrágyacsalád valamelyike) választunk, és ne felejtkezzünk el a kalcium pótlásáról sem (gipsz, futor).
Ültetéskor mindig az adott fajta fejképzési sajátosságainak megfelelő állománysűrűséget állítsunk be, de téli időszakban 20x25 cm-nél sűrűbbre ne ültessünk.
A saláta kezdeti fejlődése szempontjából a kritikus időszak az első 10-20 nap, amikor a tövek a helyükön megerősödnek. Ebben az időszakban, ha stressz éri a növényeket (megfázás, száraz talaj, magas sótartalom, stb), fejlődésük leáll, fogékonyabbak lesznek a betegségekre és akár el is pusztulhatnak. Nem szabad száraz és agyonöntözött talajba kiültetni. A száraz talajban leáll a legyökeresedés, és a növények nem fejlődnek kielégítően, ezen kívül nagyobb a megfázás veszélye is. A túlöntözött talajban pedig megnő a gombás és az élettani megbetegedések kockázata.


A gombás megbetegedések közül a saláta peronoszpóra, a botritisz (szürkepenész) és a szklerotínia (fehérpenész) jelenti a legnagyobb gondot. A védekezéseket ellenük már az ültetés utáni héten meg kell kezdeni. Ez azért fontos, mert a növényvédő szereket még ilyenkor a növény tövi részére is oda lehet juttatni. Előnyös a szállítólevegős motoros permetezők használata, mert azzal nagyobb hatékonysággal tudjuk a szereket kijuttatni. A védekezéseket 7-10 naponta 3 alkalommal végezzük el. Az általunk szaktanácsolt kertészek körében a legjobban a Dithane M45 0,2% + Sumilex 50 WP 0,1% kombináció vált be ezek ellen a betegségek ellen.


Fejes saláta és betegségek


A betegségek mellett a fényszegény és hideg időszakban gyakori a saláta levélszélének vizenyősödése, elnyálkásodása, majd megfeketedése (2. ábra). Ennek oka a kalcium-hiány. Kialakulása elsősorban nem a talaj alacsony kalciumtartalmának köszönhető, hanem annak, hogy hideg, borús nappalokon a termesztők nem szellőztetnek eleget, és a termesztő berendezésben kialakult magas páratartalom miatt a növény képtelen fölvenni a talajból a kalciumot.


A rendszeres szellőztetésen kívül - amennyiben lehetséges - a mindenkori időjárási viszonyoknak megfelelő hőmérsékletet kell biztosítani a fejes salátának. Borús fényszegény időszakban a hőmérséklet nappal 14-18 °C, éjjel 5-8 °C közötti legyen. Napos időszakban nappal 18-20 °C, éjjel 6-10 °C közötti legyen.
Az utóbbi években az igazán jó minőségű fejeket előállító kertészek között egyre jobban terjed az úgynevezett poharas technológia, melynek lényege, hogy a pohárnak (ez általában "tejfölös" pohár) levágjuk az alját, és ebben neveljük meg a palántát helyrevetéssel vagy tűzdeléssel. Kiültetéskor a növényeket pohárral együtt rakjuk ki a termesztő berendezés talajába úgy, hogy a pohár 1/3-áig, feléig a talajba süllyesztjük. A módszer előnye, hogy a levélzet a talajjal nem érintkezik, ezzel nagymértékben növeli a növényvédelem hatékonyságát, mert az alulról támadó botritiszes és szklerotíniás betegségek megjelenését szinte teljesen ki tudjuk zárni. E módszerrel a betakarítás gyorsabb és hatékonyabb, nagyobb és tisztább fejet tudnak nevelni a termelők. Megfigyeléseink szerint ez a termesztési mód a hagyományoshoz képest 5-10 nappal növeli a koraiságot is.

Forrás: Agrárágazat

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ételmérgezés

baktériumokat v. azok toxinjait tartalmazó élelmiszer elfogyasztása okozta betegség. Az előbbi... Tovább

Békéscsaba Városi Állatvédõk Közhasznú Egyesülete

Állatvédõ szervezet Az egyesület mûködése során törekszik az Állatvédelmi törvény... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség