A díszcserjék metszéséről röviden

hirdetes

Ideje metszeni a díszcserjéket!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Mindent elmondunk nektek, amit csak tudnotok kell a díszcserjék tavaszi metszéséről, gondozásáról, ezek a nagyon hasznos tanácsok sokat fognak segíteni abban, hogy ezek a növények csodálatosan szépek legyenek egész évben! 

Hasznos információk a díszcserjék metszéséhez

Díszcserjék őszi metszése

Fagymentes időben a metszéssel jó lesz sietni, ha azt akarjuk, hogy időben végre tudjuk hajtani a metszés után lemosó permetezést is! De ne essünk neki mindennek! Sok tavasszal virágzó cserjét csak virágzás után metsszünk, különben nagy igyekezetünkben a leendő virágaitól is megszabadítjuk.

Még kihajtásuk előtt, kora tavasszal érdemes metszeni a késői virágzású cserjéket, mivel ez fogja eredményezni a nyári virágzás sokaságát. Ezek a növények júniustól egészen a fagyok beálltáig nyílnak, ilyen növény például a cserjés pimpó, a mályvacserje vagy éppen a gyöngyvessző.

Erősebb visszavágást igényelnek az idősebb növények, itt nem csak a beteg, elhalt részeket vágjuk le, hanem a túlságosan öreg ágakat is érdemes is eltávolítani. Fiatalabb cserjék esetében a vastagabb, előző évi vesszőket 5-8 rügyre, a vékonyabbakat 1-3 rügyre vágjuk vissza. Fontos tudni azt is, hogy néhány faj nem igazán szereti a metszést, ilyen például a fehér som illetve a boglárkacserje. Ezen növények esetében ügyeljünk arra, hogy csak a beteg, elhalt növény részeket, illetve az elöregedett ágakat vágjuk le, más ágakat ne bántsunk!

hirdetes

Ne féltsük a későn virágzó félcserjéket sem, ugyanis erőteljes metszést igényelnek, az idős részeket akár tőből is kivághatjuk, ugyanis az alsó rügyekből szépen kihajtanak. Ilyenkor remek alkalom nyílik arra, hogy alakítgassuk ezeket a növényeket, ha a tavalyi évben csak pár ágat hoztak, akkor érdemes drasztikus metszést alkalmazni. További hasznos információk a következő oldalon! 

Díszcserják metszése ősszel

hirdetes

Az olyan növények esetében, amik csak a termésükkel illetve a vesszőjükkel díszítenek, elengedhetetlen a kora tavaszi metszés, ugyanis csak akkor lesz elég idejük a termésképződésre, ha elvégezzük a metszést időben. A metszést kihajtás után végezzük, de csak akkor, ha túlburjánzott a növény.


Azok a növények is igényelnek metszést, amik lombfakadás előtt virágzanak. Ezeket a növényeket elvirágzás után metsszük meg, ilyen növény például a téli jázmin vagy a babarózsa.


A késő tavasszal, nyár elején virágzó cserjéket is kora tavasszal célszerű metszeni. Ilyenek a jezsámenek (Philadelphus), a rózsaloncok (Weigela), a gyöngyvirágcserjék (Deutzia). Metszésük ne legyen erőteljes, mert az alapi részekből nehezen újul meg.


Lomblevelű örökzöld cserjék esetében alakító metszés végezhető. Ilyen növények a babérmeggyek (Prunus laurocerasus fajták), mirtuszloncok (Lonicera nitida, L. pileata), kecskerágók (Euonymus), magyal (Ilex), korallberkenye (Photinia), prágai bangita (Viburnum x pragense)


Örökzöld lomblevelűekből készült sövény esetében évente 2-3 alkalommal végezzük el a metszést. Ebben az esetben a fiatal hajtásokat minél több elágazásra, hajtásképződésre kell serkenteni. Ilyen növény a fagyal (Ligustrum), a puszpáng (Buxus), a japán kecskerágó (Euonymus japonicus), a júlia borbolya (Berberis julianae).

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

antigén

a szervezetbe jutó idegen anyagok közül a.-nek nevezik mindazokat, amelyek a szervezet... Tovább

biológiai szennyvíztisztítás

ált. a mechanikai és a ->kémiai szennyvíztisztítás után v. túl híg szennyvíz... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem