A csemegekukorica termesztéséről szakértőnktől

A csemegekukorica gondozása, nevelése

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Minden a csemegekukoricáról

Védekezés a madarak ellen 

A fiatal palántákat veszélyeztethetik a galambok és más madarak. Ha ilyen problémákkal állsz szemben, akkor takard le a kukoricákat gyapjúfóliával, amíg legalább 10 cm magasra nem nőnek. A madarak nem zaklatják a magasabb kukoricákat. Egy másik megoldás kisméretű falemezeket vágni, és a hosszanti oldalaikba szegeket verni úgy, hogy fejük kissé kiálljon a fából. Ezeket a lemezeket a palánták mellé kell állítani a talajba, majd a szegek között pamutot átvezetni. Ez szintén megnehezíti a madarak dolgát, mert nehezebben férnek hozzá a kukoricapalántákhoz.

Szüretelés

A csemegekukorica különös sajátossága, hogy a kukoricaszemeket zöld héj veszi körül, ezért nem olyan egyszerű ránézésre eldönteni róluk, hogy mennyire érettek. Még maguk a szemek is csalókák, mert habár elsőre érettnek tűnhetnek, könnyen lehet, hogy még 1-2 hétre vannak az ideális állapottól. A kukoricaszemek külső színe tehát nem mérvadó. A legtöbb vidéken a csemegekukorica július negyedik hetétől, vagy még annál is később alkalmas a szüretelésre. Ez többek között függ a csemegekukorica fajtájától, az ültetés időpontjától és a tenyészidőszakra jellemző időjárástól is.

Ha szeretnéd megállapítani, hogy megérett-e kukoricád a szüretelésre, akkor óvatosan húzd le a külső, zöld héjat úgy a cső feléig, hogy felfedj néhány sárga szemet. A körmöddel hasítsd fel az egyiket – ha vizes folyadékot találsz benne, akkor még nem érett, de ha a folyadék tejszerű, akkor kezdődhet a szüret. Amennyiben a kukoricaszemben található folyadék sűrű és pasztaszerű, akkor a kukorica túlérett.

A szüreteléshez nem kell mást tenned, mint megfogni a csövet és egy egyszerre csavaró és lehajtó mozdulattal eltávolítani a szárról. A szüretelést a reggeli órákban, vagy késő délután végezd, amikor a hőmérséklet barátságosabb ehhez. A szüretelt kukoricákat a hűtő leghidegebb részében tárold, és lehetőleg minél előbb helyezd oda. A közönséges csemegekukoricát azonnal érdemes elfogyasztani, a puhább fajták pedig négy, az édesebbek két napig tárolhatók a hűtőben.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajfertőtlenítő szerek

a talajban levő, kárt okozó élőlények (—>-mikroorganizmusok, állatok) ellen használt... Tovább

konyhasó (nátrium-klorid, NaCl)

élettani szempontból fontos, vízben jól és könnyen oldódó vegyület. A növényi... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem