Öt remek módszer - hogyan érdemes burgonyát termesztenem?

hirdetes

Öt remek burgonyatermesztési módszer

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Sajnos sokaknak gondot szokott okozni a burgonyatermesztés, de nincs nagy baj, hoztam nektek öt remek módszert, melynek segítségével bő termés lesz minden kertben! Fogadjátok meg egy tapasztalt szakember remek tanácsait!

bő termésű burgonya

Elmúltak a fagyok, végre mehetünk a kertbe és termeszthetjük a zöldségeket! Először érdemes a burgonyával kezdeni, mivel az időjárás kedvez neki, és a talaj vízkészlete is tökéletes a számára.

Egy korábbi cikkünkben mutattam nektek olyan ötletet, melynek segítségével pár négyzetméteren is sikeresen termeszthettek burgonyát kis odafigyeléssel. Kattintsatok ide, ha lemaradtatok volna róla. Ebben a cikkben viszont más módszereket ismerhettek meg!

A korábbival együtt összesen hat ötletet próbálhattok ki, biztosíthatok mindenkit abban, hogy bármelyiket válasszátok, bő termésetek lesz! Ha szeretnétek idén ti is saját burgonyát enni szinte egész évben, akkor mindenképp ismerjétek meg ezeket a szuper módszereket, és kezdjetek bele minél hamarabb valamelyikbe, vagy akár az összesbe! 

Fészek módszer

Ássunk fel egy akkora területet, amekkorán szeretnénk burgonyát termeszteni, ezután alakítsunk ki fészkeket nagyjából 30-40 centiméterenként. A fészekbe szórjunk hamut, komposztot, ásványi anyag keveréket egy evőkanállal, majd három burgonyagumót, természetesen minden egyes fészekbe. Ha megvagyunk, takarjuk be földdel, közepén alakítsunk ki egy kisebb mélyedést, így a víz nem fog szétfolyni öntözéskor.

hirdetes

Barázdás módszer

Készítsünk hosszú barázdákat, melyek 20-25 centiméter mélyek és 25-30 centiméter szélesek. A barázdák között hagyjunk 80-100 centiméter távolságot, ebben az esetben is használjunk komposztot, hamut és ásványi anyag keveréket, szórjuk ezeket a barázdák aljára, majd helyezzük a gumókat is a barázdákba, csírázó részükkel felfelé. Ezután nincs más dolgunk, mint földdel befedni a barázdákat, és öntöznünk!

hirdetes

Fóliás módszer

Én ezt a módszert javaslom mindenkinek, mivel a fólia meggátolja a gyomosodást, és nem kell a későbbiekben foglalkoznunk a kellemetlenkedő gyomokkal. Készítsünk barázdákat, majd fedjük be fekete fóliával mindet, ezután vágjuk ki azokon a helyeken a fóliát, ahová beletettük a gumókat, ezáltal biztosítjuk a fejlődésüket. Az öntözést ebben az esetben se felejtsük el!

Holland módszer

Ebben az esetben is fészkeket kell készítenünk, amik legalább 1-1,2 méter szélesek és 15-20 centiméter mélyek. A gödörbe helyezzünk trágyát, komposztot, hamut és egy evőkanál ásványi anyagot tartalmazó keveréket. Ha megvagyunk, jöhetnek a burgonyagumók, 3-5 darabot tegyünk a fészekbe, majd takarjuk földdel. Öntözni csak akkor öntözzük, ha már a föld nagyon száraz. Amikor kihajtottak a burgonyák, még egy adag friss földet szórjunk a fészek tetejére.

Terjedelmes gödör módszer

Ha kiskerted van, ezt a módszert ajánlom! Ássunk egy legalább 90x90 centiméter széles, és legalább 50 centiméter mély gödröt. Szórjunk az aljára hamut, komposztot, majd jöhetnek a gumók. Fontos, hogy nagyjából 25-30 centiméteres távolságra legyenek egymástól, az első sor után jöhet megint egy kis hamu, illetve komposzt, és 10 centiméter földréteg, majd újabb sor burgonyagumó. Ha teljesen kész vagyunk, akkor jó alaposan öntözzünk, ezt pedig minden nap tegyük meg! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-19

Vetés áprilisban: ezt az 5 zöldséget elültetheted áprilisban

Ne maradj le a tavaszi frissességéről! Ismerj meg 5 könnyen termeszthető zöldséget, amelyeket áprilisban vethetsz kezdő kertészként is. Tippek, tanácsok vetéshez.

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2024-03-26

Honnan tudhatom, ha elfagyott a gyümölcsfám?

A jelenlegi tavaszi időjárás sajnos még hajnalban és este tartogat fagyokat, így a gyümölcsfáink könnyen elfagyhatnak, érdemes tudni, hogyan lehet megállapítani!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gombaölo Altima

A burgonya alap gombaölő szere, egyedülálló hatással a fitoftóra gumó fertőzése... Tovább

talajkárosodás

a —>talajnak természeti erők (->defláció, ->erózió) és emberi tevékenység... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Növénytermesztés