A borsó 3 leggyakoribb kártevője - Így vedd észre, ha baj van!

A borsó 3 leggyakoribb kártevője

FO, ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A zöldborsó finom, egészséges es rendkívül kedvelt növény hazánkban. Magas a szénhidráttartalma és kalóriaértéke is majdnem egyenértékű a krumpliéval, fehérje tartalma pedig háromszor annyi. Mindezek mellett jelentős C-, B1- és B2-vitaminforrás is, amik szervezetünk számára elengedhetetlenek. Otthon is könnyedén termeszthetünk szerencsére borsót, de mint minden növénynek, ennek is vannak kártevői, amik ellen védekezni kell, hogy ne vigyék el az egész termést. Íme a borsó 3 leggyakoribb kártevője, és a tanácsok, hogy hogyan kell ellenük védekezni!

A borsó 3 leggyakoribb kártevője - így óvd növényedet

Ha elkezdünk otthon saját kis konyhakertet csinálni, és úgy határozunk, hogy szeretnénk borsót is termeszteni, akkor muszáj odafigyelnünk a kártevőkre. A borsónak is, mint más növényeknek általában több kártevője van, de a statisztikai adatok alapján mi most a 3 leggyakoribbat hoztuk el. Ezekre figyelj és készülj fel, hogy neked is egészséges, finom borsóid legyenek!

Akácmoly (Etiella zinckenella)

Ez a kártevő a vadon termő pillangós növényeket támadja előszeretettel, így köztük a borsót is. Kárképét tekintve úgy vehetjük észre, hogy a hernyója a hüvelyben lévő borsószemeket rágja. Ezt azonban nyilván nehéz kívülről észre venni, viszont a hernyó valahogy be is kell jusson a hüvelyen belülre. Ebből kifolyólag a fiatal hernyó pontszerű rágásnyomait kell keresnünk a borsó hüvelyen. Ezek többnyire beforrt, szövedékkel elzárt tűhegynyi nyomok. Viszont ha felpattintjuk a hüvelyt, akkor szembesülhetünk a rágcsálékos, durva szövedékes, ürülékes kárképpel.

Sajnos nehezíti a helyzetet, hogy hazánkban 2 nemzedéke van a fejlődésmenetének. Ez azt jelenti, hogy az első nemzedék imágói a borsó virágzásának idején repülnek ki, így a nőstények ekkor rakják petéiket a csészelevelekre, vagy a hüvely alapi részére. Második nemzedéke július és szeptember között károsít, ekkor viszont már nyilván nem a borsón, hanem akácon és szóján. A lerakott petékből a lárvák néhány nap múlva kelnek ki, és ekkor kezdik el berágni magukat a hüvely belsejébe. A kifejlett hernyó pedig 15-18 milliméter hosszú, zöldes vagy színtelen testű, enyhén szőrözött aprócska valami. Ha pedig nem lakik jól egy hüvely tartalmával, sajnos átmehet másikba is, még nagyobb kártételt okozva ezzel. Dolguk végeztével, és a tél közeledtével a talaj közelében maradnak a kifejlett lárvák, és itt igyekeznek átvészelni a telet. Sokszor mondjuk, hogy a kártevők miatt jó lenne megint egy kemény tél. Ez okkal van, ugyanis az akácmolynak is kedvez a meleg, párás időszak, különösen a rajzás és a peterakás időszakban.

Védekezés

Ha a szezon végén megfelelően betakarítottuk a borsót, utána talajmunkákat érdemes végezni. Ezzel ugyanis erősen ritkíthatjuk a talaj közelében áttelelő populációt, így védekezve előre a következő évre. Ha a virágzás után mégis felüti a fejét a baj, akkor a levéltetvek elleni védekezés is elegendő lehet a kártétel minimalizálásához, amennyiben az egybeesik a lárvakeléssel.
 

Lapozz tovább a másik két kártevő megismeréséért!

Forrás: www.tankonyvtar.hu

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-16

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

Kertészkedni szeretnél, de nem tudod, hol kezd? Fedezd fel a 3 ideális zöldséget kezdőknek! Gyorsan növőek, ízletesek és minimális erőfeszítéssel termeszthetők.

2024-04-15

Ültesd el együtt a hagymát és a répát, elmondom miért

A hagyma és a répa remek társnövényei egymásnak, elmondom nektek miért érdemes őket egymás mellé ültetni a kertben. Ezek után biztos ti is így fogjátok csinálni!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-16

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

Fedezd fel a titkos trükköt, amellyel örökké életben tarthatod a hagymát! Soha többé nem kell hagymát vásárolnod a boltban vagy magról újrakezdened a folyamatot!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-16

Soha nem fogod elhinni, hogy mennyi uborkát lehet termeszteni ezzel a trükkel!

Fedezd fel az uborka termesztés trükkjeit, amellyel bőséges termést érhetsz el! Tanulj a vetéstől a kiültetésen át a gondozásig és a kártevők elleni védekezésig.

2024-04-16

Egy kertész szerint ezt kell tenned, ha a paradicsom palántád lábszáras lett

Sokatok már nevelgetni a paradicsom palántáit és észrevehetitek, hogy lábszáras lehet néhány növény, de van rág megoldás, kövessétek ezeket a tippeket ti is!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

intermedier anyagcsere (közti anyagcsere)

az élő szervezetekben az anyagfelvétel és -leadás között lezajló átalakítási folyamatok... Tovább

flavonoidok

valamennyi növényi részben, főként a —> virágban és a termésben megtalálható... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem Zöldség