85/2006. (XII. 20.) FVM rendelet, 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdésének c) pontja, iskolatej program, közoktatás, közoktatási intézmény , támogatás

85/2006. (XII. 20.) FVM rendelet

hirdetes

A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:


1. § (1) A tejfogyasztás növelése érdekében a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) a 2007. január 1. és 2007. december 31. közötti idõszakra az iskolatej-ellátás biztosításához iskolatej programot hirdet.
(2) Az iskolatej programban a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) 8. § (1) bekezdésének a)-c) pontjai szerinti óvodai nevelésben részt vevõ gyermekek (a továbbiakban: óvodások), valamint az alapfokú nevelés-oktatásban (a továbbiakban: általános iskolai tanulók), illetve a szakképesítés megszerzésére felkészítõ szakasz kivételével a középfokú és szakiskolai nevelés-oktatásban részt vevõ tanulók (a továbbiakban: középiskolai tanulók) vehetnek részt.
(3) Az iskolatej program keretében óvodásonként, általános iskolai tanulónként és középiskolai tanulónként foglalkozási és tanítási naponként átlagosan legfeljebb 0,25 liter tej egyenértékkel megegyezõ mennyiség erejéig az e rendeletben meghatározott tejtermékek után támogatás igényelhetõ.
2. § Az iskolatej program lebonyolításával kapcsolatos feladatokat a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) látja el.
3. § (1) Az iskolatej program tekintetében a támogatás igénylõi az iskolai tanulók tejjel és egyes tejtermékekkel való ellátására irányuló közösségi támogatás tekintetében az 1255/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos szabályok megállapításáról szóló 2000. december 11-i 2707/2000/EK bizottsági rendelet (a továbbiakban: közösségi rendelet) 6. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett és a közoktatási törvény 3. §-ának (2) bekezdése szerinti óvodai nevelést, valamint az iskolai nevelési-oktatási feladatokat ellátó közoktatási intézmények fenntartói (a továbbiakban együtt: kérelmezõ) lehetnek.
(2) Támogatást olyan kérelmezõ igényelhet, amely rendelkezik az MVH elõzetes jóváhagyásával, valamint az Európai Unió Közös Agrárpolitikája magyarországi végrehajtásában, illetve a nemzeti agrártámogatási rendszerben érintett ügyfelekkel összefüggõ ügyfélregiszter létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásba vételrõl szóló 141/2003. (IX. 9.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Regisztrációs rendelet) elõírt regisztrációs kötelezettségnek eleget tett. A regisztrációs kérelem legkésõbb a jóváhagyási kérelemmel egyidejûleg nyújtható be.
4. § (1) Az e rendelet 1. számú melléklete szerinti jóváhagyási kérelmet a jóváhagyással nem rendelkezõ kérelmezõnek legkésõbb a 2007. évre vonatkozó elsõ támogatási kérelmével egyidejûleg postai úton kell benyújtani a kérelmezõ székhelye szerint illetékes MVH megyei kirendeltségéhez. A jóváhagyási kérelmek benyújtási határideje jogvesztõ.
(2) Intézményfenntartó társulás esetében a gesztor, valamint a tagönkormányzatok közös jóváhagyási kérelmét kizárólag a társulási megállapodás szerinti gesztor önkormányzat nyújthatja be.
(3) Ha a kérelmezõ rendelkezik már regisztrációs számmal, valamint az iskolatej programot szabályozó korábbi rendeletek alapján benyújtott jóváhagyási kérelemre vonatkozó jóváhagyó határozattal, akkor újabb regisztrációs kérelmet, illetve jóváhagyási kérelmet nem kell benyújtania.
(4) Az MVH a hiányosan beküldött jóváhagyási kérelmek tekintetében egy alkalommal tizenöt napos határidõ tûzésével hiánypótlásra szólítja fel a kérelmezõt.
(5) Amennyiben a kérelmezõ a hiánypótlási felszólításnak határidõben nem tesz eleget, úgy az MVH a jóváhagyási kérelmet annak tartalma alapján bírálja el.
5. § (1) E rendelet szerinti támogatás akkor nyújtható, ha a kérelmezõ olyan, a Regisztrációs rendelet szerint regisztrált, tejfeldolgozással foglalkozó, a Polgári Törvénykönyvrõl szóló 1959. évi IV. törvény 685. §-ának c) pontja szerinti gazdálkodó szervezettel (a továbbiakban: szállító) köt szállítási szerzõdést (a továbbiakban: szerzõdés), amely az Európai Unió tagországaiba szállítási engedéllyel rendelkezik.
(2) Támogatás abban az esetben is igénybe vehetõ, amelyben a kérelmezõ a szállítóval, továbbá a szállító által elõállított termékek továbbértékesítését végzõ gazdálkodó szervezettel egyidejûleg köt szállítási szerzõdést.
(3) A támogatás további feltétele, hogy a szerzõdés - oktatási, illetve nevelési intézményenként - tartalmazza:
a) a teljesítés helyszínét,
b) a tanítási, illetve foglalkozási napok számát az 1. § (1) bekezdésében meghatározott idõszakra vonatkozóan,
c) az 1. § (2) bekezdése szerint jogosult tanulók, illetve óvodások számát a támogatási kérelemmel érintett, a 7. § (1) bekezdésében meghatározott idõszakokban,
d) a támogatott termék átvételének módját,
e) a termékek kiszerelési módját, illetve a kiszerelési mód szerinti egységnyi mennyiséget,
f) a szállítandó termék e rendelet 2/b. számú melléklete szerint számított tej egyenértékben megadott mennyiségét,
g) az adott termékre vonatkozó egységárat,
h) a fizetés feltételeit,
i) a szállítási idõszakot,
j) a szállítások ütemezését,
k) a szerzõdésmódosítás lehetõségét a szeptemberi tanulólétszám ismeretében.
(4) A szerzõdés e rendeletben meghatározott feltételeknek való megfelelõségét az MVH a 10. § szerint végzett helyszíni ellenõrzés során is ellenõrizheti.
6. § (1) Az iskolatej program keretében az óvodások, az általános iskolai tanulók és a középiskolai tanulók részére a foglalkozási, illetve a tanítási napokon az alábbi termékek kerülhetnek kiszállításra:
a) a Magyar Élelmiszerkönyv (a továbbiakban: MÉ) 2-51/02. számú irányelvének 2.4. pontja szerinti zsíros tej és a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.1.5. pontja szerinti ízesített zsíros tejféleség legalább kilencven tömegszázaléknyi teljes tej tartalommal (a továbbiakban: a közösségi rendelet szerinti I. kategória);
b) a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.4. pontja szerinti félzsíros tej és a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.1.5. pontja szerinti ízesített félzsíros tejféleség legalább kilencven tömegszázaléknyi félzsíros tej tartalommal (a továbbiakban: a közösségi rendelet szerinti III. kategória);
c) a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.4. pontja szerinti zsírszegény tej és a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.1.5. pontja szerinti ízesített zsírszegény tejféleség legalább kilencven tömegszázaléknyi zsírszegény tej tartalommal (a továbbiakban: a közösségi rendelet szerinti V. kategória);
d) a MÉ 2-51/09. számú irányelvének 9.4. pontja szerinti, nem ízesített, félzsíros vagy zsíros ömlesztett sajt, a sajt szárazanyagára vonatkoztatott legalább negyven százalék zsírtartalommal (a továbbiakban: a közösségi rendelet szerinti VIII. kategória).
(2) Az (1) bekezdésben felsorolt termékeknek meg kell felelniük az e rendelet 2/a. számú mellékletében meghatározott minõségi követelményeknek.
(3) A kiszállított termék kizárólag közvetlenül az óvodások, az általános iskolai tanulók és a középiskolai tanulók részére kerülhet kiosztásra, azt a közoktatási intézmények más (pl. feldolgozási, kereskedelmi, ételkészítési) célra nem használhatják fel.
(4) Nem vehetõ igénybe támogatás azon tej/ízesített tej vagy sajtmennyiség után, amelyet olyan tanuló, illetve óvodás részére nyújtanak, aki az adott tanítási/foglalkozási napon már részesült az e rendelet szerint õt megilletõ maximálisan 0,25 liter mennyiségû tejtermékbõl. Nem vehetõ igénybe támogatás továbbá arra a mennyiségre sem, amely az adott tanítási/foglalkozási napra leszállított mennyiségbõl nem került kiosztásra.
(5) A kiszállított tejtermékek tej egyenértékét a 2/b. számú mellékletben megadottak szerint kell kiszámolni.
7. § (1) A kérelmezõ az e rendelet 3. számú melléklete szerinti támogatási kérelmét a 2007. január 1. és 2007. március 31. közötti idõszakban (a továbbiakban: I. idõszak), a 2007. április 1. és nyári szünetének hivatalos kezdõ idõpontja közötti idõszakban (a továbbiakban: II. idõszak), 2007. szeptember 1. és 2007. október 31. közötti idõszakban (a továbbiakban: III. idõszak), és a 2007. november 1. és 2007. december 31. közötti idõszakban (a továbbiakban: IV. idõszak) kiszállított tejtermékekre vonatkozóan, idõszakonként egy alkalommal nyújthatja be az adott idõszakot követõ negyedik hónap utolsó napjáig az MVH kérelmezõ székhelye szerint illetékes megyei kirendeltségéhez.
(2) Intézményfenntartó társulás esetében a gesztor, valamint a tagönkormányzatok közös támogatási kérelmét kizárólag a társulási megállapodás szerinti gesztor önkormányzat nyújthatja be.
(3) A támogatási kérelemhez csatolni kell az adott idõszakra vonatkozó, a támogatott termékek beszerzését igazoló számlák másolati példányait és azok összesítõjét, amelynek minden számla vonatkozásában tartalmaznia kell a számlákon szereplõ, leszállított termékmennyiséget termékkategóriánkénti és korcsoportonkénti (óvodás/általános iskolai tanuló/gyógypedagógiai tanterv alapján tanuló, illetve integráltan nevelt általános iskolai tanuló/szak-, illetve középiskolai tanuló) bontásban. Amennyiben a kérelmezõ a szállítóval, továbbá a szállító által elõállított termékek továbbértékesítését végzõ gazdálkodó szervezettel egyidejûleg kötött szállítási szerzõdést, úgy e szerzõdés másolati példányát is csatolni kell a kérelemhez.
(4) A támogatási kérelem (1) bekezdésben meghatározott határidõn túli benyújtása esetén a közösségi rendelet 11. cikk (3) bekezdése szerinti jogkövetkezmények kerülnek alkalmazásra.
(5) Az MVH támogatási kérelem benyújtásának napjától számított négy hónapon belül dönt, illetve teljesíti a kifizetést.
(6) Az e rendeletnek megfelelõ támogatási kérelemrõl az MVH helyt adó határozatot hoz, amely tartalmazza az igénybe vehetõ támogatás összegét. A támogatás az MVH határozata alapján az (5) bekezdés szerinti határidõn belül kerül átutalásra a kérelmezõ által - a Regisztrációs rendelet szerinti - ügyfélregisztrációs rendszerben megadott bankszámlaszámra.
(7) Az MVH a hiányosan beküldött támogatási kérelmek tekintetében tizenöt napos határidõ tûzésével, egy alkalommal hiánypótlásra szólítja fel a kérelmezõt.
(8) Amennyiben a kérelmezõ a hiánypótlási felszólításnak határidõben nem tesz eleget, úgy az MVH a támogatási kérelmet annak tartalma alapján bírálja el.
8. § (1) Az általános iskolai tanulók ellátása esetén az iskolatej program lebonyolítása a közösségi rendelet szerinti támogatás összegéig közösségi forrásból, illetve ehhez kapcsolódóan a Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetésében meghatározott forrásból kerül finanszírozásra.
(2) A közösségi támogatás forintban meghatározott értékének kiszámításakor a tejre és tejtermékekre vonatkozó mezõgazdasági átváltási árfolyam esetében alkalmazandó meghatározó ügyleti tények rögzítésérõl szóló, 1993. június 30-i 1756/1993/EGK bizottsági rendelet mellékletének megfelelõen az adott támogatási idõszakban annak a hónapnak a kezdõ napján érvényes, az Európai Központi Bank által hivatalosan közzétett forint/euró középárfolyamot kell alapul venni, amely hónapban a szállítás megkezdõdött, illetve folytatódott.
(3) Az iskolafenntartók székhelyük alapján az e rendelet 4-7. számú mellékletei szerint kerülnek az igényelhetõ támogatási mérték tekintetében besorolásra. A támogatási kategóriákba való besorolás a fenntartó székhelye szerinti önkormányzatnak a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetésérõl szóló 2004. évi CXXXV. törvény 4. számú melléklete szerinti jövedelemdifferenciálódás mérséklésében év végén elfoglalt pozíciója, valamint 2004-2005. évi önhibáján kívüli hátrányos helyzete figyelembevételével történt.
(4) A megyei önkormányzatok, országos kisebbségi önkormányzatok, gesztor települési önkormányzatok, alapítványok, illetve egyházak fenntartásában mûködõ iskolák esetében a jelen rendelet 4-7. számú mellékletei szerinti besorolás alapja a közoktatási intézmény székhelye.
(5) Az általános iskolai tanulók ellátására igényelhetõ támogatás mértéke az e rendelet 4. számú melléklete szerinti székhelyû iskolafenntartó esetében a tejtermékek nettó vételárának száz százaléka.
(6) Gyógypedagógiai tantervû oktatásban részt vevõ általános iskolai tanulók, illetve integráltan nevelt sajátos nevelési igényû tanulók esetében igényelhetõ támogatás a tejtermékek nettó vételárának száz százaléka.
(7) Az általános iskolai tanulók ellátására igényelhetõ támogatás mértéke az e rendelet 5. számú melléklete szerinti székhelyû iskolafenntartó esetében a közösségi rendelet szerinti támogatás, valamint a közösségi rendelet szerinti támogatás és a nettó vételár különbözetének ötven százaléka.
(8) Az általános iskolai tanulók ellátására igényelhetõ támogatás mértéke az e rendelet 6. számú melléklete szerinti székhelyû iskolafenntartó esetében a közösségi rendelet szerinti támogatás, valamint a közösségi rendelet szerinti támogatás és a nettó vételár különbözetének huszonöt százaléka.
(9) Az általános iskolai tanulók ellátására igényelhetõ támogatás mértéke az e rendelet 7. számú melléklete szerinti székhelyû iskolafenntartó esetében a közösségi rendelet szerinti támogatás, valamint a közösségi rendelet szerinti támogatás és a nettó vételár különbözetének tíz százaléka.
(10) E rendelet alkalmazásában a támogatás alapja a szerzõdés szerinti áfával csökkentett nettó vételár, de legfeljebb
a) a közösségi rendelet szerinti I. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást igénylõ termékek esetében 18 Ft/dl,
b) a közösségi rendelet szerinti I. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást nem igénylõ termékek esetében 16 Ft/dl,
c) a közösségi rendelet szerinti III. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást igénylõ termékek esetében 15 Ft/dl,
d) a közösségi rendelet szerinti III. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást nem igénylõ termékek esetében 13 Ft/dl,
e) a közösségi rendelet szerinti V. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást igénylõ termékek esetében 11 Ft/dl,
f) a közösségi rendelet szerinti V. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást nem igénylõ termékek esetében 9 Ft/dl,
g) a közösségi rendelet szerinti VIII. kategóriájú termékek esetében 800 Ft/kg.
9. § Az óvodások és a középiskolai tanulók ellátása esetén az iskolatej program lebonyolítása során a közösségi rendeletben meghirdetett közösségi támogatás mértékéig igényelhetõ támogatás.
10. § (1) Az MVH a közoktatási intézményben, a kérelmezõnél, illetve a szállítónál és annak alvállalkozójánál helyszíni ellenõrzést végezhet.
(2) A közoktatási intézmény köteles naprakész nyilvántartást vezetni az intézménybe felvett tanulók, illetve óvodások, valamint az adott tanítási, illetve foglalkozási napon jelen lévõ tanulók, illetve óvodások számáról és a kiosztott tejtermékek mennyiségérõl a 6. § (1) bekezdésében meghatározott kategóriánkénti részletezésben. A közoktatási intézmény köteles a nyilvántartást az adott támogatási idõszak lejártát követõ öt évig megõrizni és ellenõrzés esetén azt az MVH rendelkezésére bocsátani.
(3) Amennyiben a támogatás átutalását megelõzõ ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy a kérelmezõ, illetve a közoktatási intézmény nem teljesítette a rendeletben foglaltakat - különös tekintettel a közoktatási intézmény naprakész nyilvántartási kötelezettségére -, akkor a kérelmezõ nem jogosult az érintett közoktatási intézmény esetében igényelhetõ támogatás igénybevételére.
(4) Amennyiben az átutalást követõ utóellenõrzés során megállapítást nyer, hogy a kérelmezõ, illetve a közoktatási intézmény nem teljesítette a rendeletben foglaltakat - különös tekintettel a közoktatási intézmény naprakész nyilvántartási kötelezettségére -, akkor az érintett közoktatási intézmény esetében a támogatás a mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 15. §-ának (1) bekezdése szerinti jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minõsül.
(5) A kérelmezõ a támogatási kérelem benyújtását követõ öt évig köteles megõrizni és ellenõrzés esetén az MVH rendelkezésére bocsátani az 5. § szerint megkötött szerzõdését, valamint az összes, a kiszállításokat és az elszámolásokat alátámasztó bizonylatot.
11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ harmadik napon lép hatályba.
(2) A 2006. évi iskolatej program második félévének szabályozásáról szóló 60/2006. (VIII. 18.) FVM rendelet 2006. december 31-én hatályát veszti.
(3) E rendelet az iskolai tanulók tejjel és egyes tejtermékekkel való ellátására irányuló közösségi támogatás tekintetében az 1255/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos szabályok megállapításáról szóló, 2000. december 11-i 2707/2000/EK bizottsági rendelet végrehajtását szolgálja.

hirdetes

címkék:
Kapcsolódó cikkek
barátposzáta madár

A tavasz dalnoka: 5 érdekes tény a barátposzátáról

A barátposzáta az egyik legkülönlegesebb és legtitokzatosabb madárfaj, amely valaha létezett. Különleges képességeikkel, egyedi viselkedésükkel és ritkaságukkal kivívják az...

tuja mosás

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

A tavasz beköszöntével nem csupán a természet ébred új életre, hanem a kertészek is nekilátnak a kerti munkáknak. Ilyenkor kerül sor a növények, többek között a tuják...

kála ültetés tavasszal

Ültessünk kálát tavasszal, és gyönyörködjünk benne őszig!

A kála elegáns virágaival és üde színpompájával igazi dísze lehet kertünknek. A kertészek kedvence nemcsak látványos virágai miatt, de gondozása is viszonylag egyszerű....

gyümölcsfa elfagyása

Honnan tudhatom, ha elfagyott a gyümölcsfám?

Március vége felé járva hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a tavasz nem egyenlő a tél végleges befejeztével. A nappalok melegek és napsütésesek, de az éjszakák és a hajnalok...

Leander szaporítása dugványozással

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

A leandert nagyon sok olvasónk szereti, és ezen én nem csodálkozom, hiszen nagyon szép, én magam is nagyon szeretem, még ha már kertjében is látom, mindig megcsodálom. Épp egy...

Levendula napsütésben

Ezzel a trükkel a levendulád jobban fog illatozni, mint valaha

A levendula a mediterrán vidékek ikonikus növénye, melyet nemcsak gyönyörű lila virágairól, de bódító illatáról is ismerünk. Akár a kertben díszeleg, akár szárítva...

Tényleg nem érdemes nyuszit venni húsvétra?

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál. Most csupán néhány okot mutatunk, amiért...

olasz húsvéti kalács

Készítsd el az olaszok húsvéti kalácsát, a colombat!

A húsvét a megújulás, a tavasz és a család ünnepe. Ilyenkor a finom falatok sem hiányozhatnak az asztalról. Miért ne próbálnánk ki idén az olaszok húsvéti specialitását, a...

Spenótos-tojásos pite recept húsvétra

Húsvétra is tökéletes: Spenótos-tojásos pite RECEPT

Ha valami igazán húsvéti és egyben különleges tojásos ételt szeretnél, akkor ajánlom a spenótos-tojásos pite receptjét. Ez az étel elegánsan mutat az ünnepi asztalon, és a...

parlagfű irtása

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

A parlagfű nem csupán kellemetlen allergiás tüneteket okoz, de komoly anyagi következményekkel is járhat a tulajdonosok számára, akik nem gondoskodnak a növény irtásáról....

Megújul a Budai Arborétum

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött az az önkéntességen alapuló felújítási program, amelynek célja a MATE budai kampuszának otthont adó...

korai tavaszi kerti munka

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A tavasz beköszönte a kertészek számára a vetés szezonját jelenti. A korai vetések kihasználják a hűvösebb időjárást és a nedves talajt, ami elősegíti a magok...