60/2006. (VIII. 18.) FVM rendelet, iskolatej program

60/2006. (VIII. 18.) FVM rendelet


a 2006. évi iskolatej program második félévének szabályozásáról


A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:
1. § (1) A tejfogyasztás növelése érdekében a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) a 2006. szeptember 1. és 2006. december 31. közötti idõszakra az iskolatej-ellátás biztosításához iskolatej programot hirdet.
(2) Az iskolatej programban a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) 8. § (1) bekezdésének a)-c) pontjai szerinti óvodai nevelésben részt vevõ gyermekek (a továbbiakban: óvodások), valamint az alapfokú nevelés-oktatásban (a továbbiakban: általános iskolai tanulók), illetve a szakképesítés megszerzésére felkészítõ szakasz kivételével a középfokú nevelés-oktatásban részt vevõ tanulók (a továbbiakban: középiskolai tanulók) vehetnek részt.
(3) Az iskolatej program keretében óvodásonként, általános iskolai tanulónként és középiskolai tanulónként foglalkozási és tanítási naponként átlagosan legfeljebb 0,25 liter tej egyenértékkel megegyezõ mennyiség erejéig az e rendeletben meghatározott tejtermékek után támogatás igényelhetõ.
2. § Az iskolatej program lebonyolításával kapcsolatos feladatok végrehajtását a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) végzi.
3. § (1) Az iskolatej program tekintetében a támogatás igénylõi az iskolai tanulók tejjel és egyes tejtermékekkel való ellátására irányuló közösségi támogatás tekintetében az 1255/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos szabályok megállapításáról szóló 2000. december 11-i 2707/2000/EK bizottsági rendelet (a továbbiakban: közösségi rendelet) 6. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett és a közoktatási törvény 3. §-ának (2) bekezdése szerinti óvodai nevelést, valamint az iskolai nevelési-oktatási feladatokat ellátó közoktatási intézmények fenntartói (a továbbiakban együtt: kérelmezõ) lehetnek.
(2) Támogatást olyan kérelmezõ igényelhet, amely rendelkezik az MVH elõzetes jóváhagyásával, valamint az Európai Unió Közös Agrárpolitikája magyarországi végrehajtásában, illetve a nemzeti agrártámogatási rendszerben érintett ügyfelekkel összefüggõ ügyfélregiszter létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásba vételrõl szóló 141/2003. (IX. 9.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Regisztrációs rendelet) elõírt regisztrációs kötelezettségnek eleget tett. A regisztrációs kérelem legkésõbb a jóváhagyási kérelemmel egyidejûleg nyújtható be.
4. § (1) A jóváhagyással nem rendelkezõ kérelmezõnek az e rendelet 1. számú melléklete szerinti jóváhagyási kérelmet postai úton kell megküldenie 2006. november 1-jéig az MVH kérelmezõ székhelye szerint illetékes megyei kirendeltségéhez. A jóváhagyási kérelmek benyújtási határideje jogvesztõ.
(2) Amennyiben a kérelmezõ nem önkormányzat, úgy a jóváhagyási kérelemhez mellékelni kell az oktatási, illetve nevelési intézmény mûködési engedélyének másolatát is.
(3) A jóváhagyási kérelmeket az MVH a beérkezéstõl számított százhúsz napon belül bírálja el.
(4) Az e rendeletnek megfelelõ jóváhagyási kérelemre az MVH helyt adó határozatot hoz.
(5) Ha a kérelmezõ rendelkezik már regisztrációs számmal, valamint az iskolatej programot szabályozó korábbi rendeletek alapján benyújtott jóváhagyási kérelemre vonatkozó jóváhagyó határozattal, akkor újabb regisztrációs kérelmet, illetve jóváhagyási kérelmet nem kell benyújtania.
(6) Az MVH a hiányosan beküldött jóváhagyási kérelmek tekintetében egy alkalommal tizenöt napos határidõ tûzésével hiánypótlásra szólítja fel a kérelmezõt.
(7) Amennyiben a kérelmezõ a hiánypótlási felszólításnak határidõben nem tesz eleget, úgy az MVH a jóváhagyási kérelmet annak tartalma alapján bírálja el.
5. § (1) E rendelet szerinti támogatás akkor nyújtható, ha a kérelmezõ olyan, a Regisztrációs rendelet szerint regisztrált, tejfeldolgozással foglalkozó, a Polgári Törvénykönyvrõl szóló 1959. évi IV. törvény 685. §-ának c) pontja szerinti gazdálkodó szervezettel (a továbbiakban: szállító) köt szállítási szerzõdést (a továbbiakban: szerzõdés), amely az Európai Unió tagországaiba szállítási engedéllyel rendelkezik.
(2) A szerzõdésnek oktatási, illetve nevelési intézményenként tartalmaznia kell különösen
a) a teljesítés helyszínét,
b) a tanítási, illetve foglalkozási napok számát az 1. § (1) bekezdésében meghatározott idõszakra vonatkozóan,
c) az 1. § (2) bekezdése szerint jogosult tanulók, illetve óvodások számát a 7. § (1) bekezdésében meghatározott idõszakokra vonatkozóan,
d) a támogatott tennék átvételének módját,
e) a termékek kiszerelési módját, illetve a kiszerelési mód szerinti egységnyi mennyiséget,
f) a szállítandó termék e rendelet 2/b. számú melléklete szerint számított tej egyenértékben megadott mennyiségét,
g) az adott termékre vonatkozó egységárat,
h) a fizetés feltételeit,
i) a szállítási idõszakot,
j) a szállítások ütemezését.
(3) A szerzõdés e rendeletben meghatározott feltételeknek való megfelelõségét az MVH a 10. § szerint végzett helyszíni ellenõrzés során is ellenõrizheti.
6. § (1) Az iskolatej program keretében az óvodások, az általános iskolai tanulók és a középiskolai tanulók részére a foglalkozási, illetve a tanítási napokon az alábbi termékek kerülhetnek kiszállításra:
a) a Magyar Élelmiszerkönyv (a továbbiakban: MÉ) 2-51/02. számú irányelvének 2.4. pontja szerinti zsíros tej és a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.1.5. pontja szerinti ízesített zsíros tejféleség legalább kilencven tömegszázaléknyi teljes tej tartalommal (a továbbiakban: a közösségi rendelet szerinti I. kategória);
b) a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.4. pontja szerinti félzsíros tej és a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.1.5. pontja szerinti ízesített félzsíros tejféleség legalább kilencven tömegszázaléknyi félzsíros tej tartalommal (a továbbiakban: a közösségi rendelet szerinti III. kategória);
c) a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.4. pontja szerinti zsírszegény tej és a MÉ 2-51/02. számú irányelvének 2.1.5. pontja szerinti ízesített zsírszegény tejféleség legalább kilencven tömegszázaléknyi zsírszegény tej tartalommal (a továbbiakban: a közösségi rendelet szerinti V. kategória);
d) a MÉ 2-51/09. számú irányelvének 9.4. pontja szerinti, nem ízesített, félzsíros vagy zsíros ömlesztett sajt, a sajt szárazanyagára vonatkoztatott legalább negyven százalék zsírtartalommal (a továbbiakban: a közösségi rendelet szerinti VIII. kategória).
(2) Az (1) bekezdésben felsorolt termékeknek meg kell felelniük az e rendelet 2/a. számú mellékletében meghatározott minõségi követelményeknek.
(3) A kiszállított termék kizárólag közvetlenül az óvodások, az általános iskolai tanulók és a középiskolai tanulók részére kerülhet kiosztásra, azt a közoktatási intézmények más (pl. feldolgozási, kereskedelmi, ételkészítési) célra nem használhatják fel.
(4) Nem vehetõ igénybe támogatás azon tej/ízesített tej- vagy sajtmennyiség után, amelyet olyan tanuló, illetve óvodás részére nyújtanak, aki az adott tanítási/foglalkozási napon már részesült az e rendelet szerint õt megilletõ maximálisan 0,25 liter mennyiségû tejtermékbõl. Nem vehetõ igénybe támogatás továbbá arra a mennyiségre sem, amely az adott tanítási/foglalkozási napra leszállított mennyiségbõl nem került kiosztásra.
(5) A kiszállított tejtermékek tej egyenértékét a 2/b. számú mellékletben megadottak szerint kell számolni.
7. § (1) A kérelmezõ az e rendelet 3. számú melléklete szerinti támogatási kérelmét a 2006. szeptember 1. és 2006. október 31. közötti idõszakban (a továbbiakban: I. idõszak), valamint a 2006. november 1. és 2006. december 31. közötti idõszakban (a továbbiakban: II. idõszak) kiszállított tejtermékekre vonatkozóan, idõszakonként egy alkalommal nyújthatja be az adott idõszakot követõ negyedik hónap utolsó napjáig az MVH kérelmezõ székhelye szerint illetékes megyei kirendeltségéhez.
(2) A támogatási kérelemhez csatolni kell az adott idõszakra vonatkozó számlák másolati példányait és azok összesítõjét, amelynek minden számla vonatkozásában tartalmaznia kell a számlákon szereplõ, leszállított termékmennyiséget termékkategóriánkénti és korcsoportonkénti (óvodás/általános iskolai tanuló/gyógypedagógiai tanterv alapján tanuló, illetve integráltan nevelt általános iskolai tanuló/szak-, illetve középiskolai tanuló) bontásban.
(3) A támogatási kérelem (1) bekezdésben meghatározott határidõn túli benyújtása esetén a közösségi rendelet 11. cikk (3) bekezdése szerinti jogkövetkezmények kerülnek alkalmazásra.
(4) A támogatási kérelemrõl az MVH a beérkezés napjától számított négy hónapon belül dönt.
(5) Az e rendeletnek megfelelõ támogatási kérelemnek az MVH helyt ad, amelyrõl határozatot hoz. A helyt adó határozatnak tartalmaznia kell az igénybe vehetõ támogatás összegét. A támogatás az MVH határozata alapján a (4) bekezdés szerinti határidõn belül kerül átutalásra a kérelmezõ által - a Regisztrációs rendelet szerinti - ügyfélregisztrációs rendszerben megadott bankszámlaszámra.
(6) Az MVH a hiányosan beküldött támogatási kérelmek tekintetében tizenöt napos határidõ tûzésével, egy alkalommal hiánypótlásra szólítja fel a kérelmezõt.
(7) Amennyiben a kérelmezõ a hiánypótlási felszólításnak határidõben nem tesz eleget, úgy az MVH a támogatási kérelmet annak tartalma alapján bírálja el.
8. § (1) Az általános iskolai tanulók ellátása esetén az iskolatej program lebonyolítása a közösségi rendelet szerinti támogatás összegéig közösségi forrásból, illetve ehhez kapcsolódóan a Magyar Köztársaság 2006. évi költségvetésében meghatározott forrásból kerül finanszírozásra.
(2) A közösségi támogatás forintban meghatározott értékének kiszámításakor a tejre és tejtermékekre vonatkozó mezõgazdasági átváltási árfolyam esetében alkalmazandó meghatározó ügyleti tények rögzítésérõl szóló, 1993. június 30-i 1756/1993/EGK bizottsági rendelet mellékletének megfelelõen az adott támogatási idõszakban annak a hónapnak a kezdõ napján érvényes, az Európai Központi Bank által hivatalosan közzétett forint/euró középárfolyamot kell alapul venni, amely hónapban a szállítás megkezdõdött, illetve folytatódott.
(3) Az iskolafenntartók székhelyük alapján az e rendelet 4-7. számú mellékletei szerint kerülnek az igényelhetõ támogatási mérték tekintetében besorolásra. A támogatási kategóriákba való besorolás a fenntartó székhelye szerinti önkormányzatnak a Magyar Köztársaság 2006. évi költségvetésérõl szóló 2005. évi CLIII. törvény 4. számú melléklete szerinti jövedelemdifferenciálódás mérséklésében elfoglalt pozíciója, valamint 2004-2005. évi önhibáján kívüli hátrányos helyzete figyelembevételével történt.
(4) A megyei önkormányzatok, országos kisebbségi önkormányzatok, gesztor települési önkormányzatok, alapítványok, illetve egyházak fenntartásában mûködõ iskolák esetében a jelen rendelet 4-7. számú mellékletei szerinti besorolás alapja a közoktatási intézmény székhelye.
(5) Az általános iskolai tanulók ellátására igényelhetõ támogatás mértéke az e rendelet 4. számú melléklete szerinti székhelyû iskolafenntartó esetében a tejtermékek nettó vételárának száz százaléka.
(6) Gyógypedagógiai tantervû oktatásban részt vevõ általános iskolai tanulók, illetve integráltan nevelt sajátos nevelési igényû tanulók esetében igényelhetõ támogatás a tejtermékek nettó vételárának száz százaléka.
(7) Az általános iskolai tanulók ellátására igényelhetõ támogatás mértéke az e rendelet 5. számú melléklete szerinti székhelyû iskolafenntartó esetében a közösségi rendelet szerinti támogatás, valamint a közösségi rendelet szerinti támogatás és a nettó vételár különbözetének ötven százaléka.
(8) Az általános iskolai tanulók ellátására igényelhetõ támogatás mértéke az e rendelet 6. számú melléklete szerinti székhelyû iskolafenntartó esetében a közösségi rendelet szerinti támogatás, valamint a közösségi rendelet szerinti támogatás és a nettó vételár különbözetének huszonöt százaléka.
(9) Az általános iskolai tanulók ellátására igényelhetõ támogatás mértéke az e rendelet 7. számú melléklete szerinti székhelyû iskolafenntartó esetében a közösségi rendelet szerinti támogatás, valamint a közösségi rendelet szerinti támogatás és a nettó vételár különbözetének tíz százaléka.
(10) E rendelet alkalmazásában a támogatás alapja a szerzõdés szerinti áfával csökkentett nettó vételár, de legfeljebb
a) a közösségi rendelet szerinti I. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást igénylõ termékek esetében 18 Ft/dl,
b) a közösségi rendelet szerinti I. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást nem igénylõ termékek esetében 16 Ft/dl,
c) a közösségi rendelet szerinti III. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást igénylõ termékek esetében 15 Ft/dl,
d) a közösségi rendelet szerinti III. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást nem igénylõ termékek esetében 13 Ft/dl,
e) a közösségi rendelet szerinti V. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást igénylõ termékek esetében 11 Ft/dl,
f) a közösségi rendelet szerinti V. kategóriájú termékeken belül, a hûtve tárolást nem igénylõ termékek esetében 9 Ft/dl,
g) a közösségi rendelet szerinti VIII. kategóriájú termékek esetében 800 Ft/kg.
9. § Az óvodások és a középiskolai tanulók ellátása esetén az iskolatej program lebonyolítása során a közösségi rendeletben meghirdetett közösségi támogatás mértékéig igényelhetõ támogatás.
10. § (1) Az MVH a közoktatási intézményben, a kérelmezõnél, illetve a szállítónál és annak alvállalkozójánál helyszíni ellenõrzést végezhet.
(2) A közoktatási intézmény köteles naprakész nyilvántartást vezetni az intézménybe felvett tanulók, illetve óvodások, valamint az adott tanítási, illetve foglalkozási napon jelen lévõ tanulók, illetve óvodások számáról és a kiosztott tejtermékek mennyiségérõl a 6. § (1) bekezdésében meghatározott kategóriánkénti részletezésben. A közoktatási intézmény köteles a nyilvántartást az adott támogatási idõszak lejártát követõ öt évig megõrizni, és ellenõrzés esetén azt az MVH rendelkezésére bocsátani.
(3) Amennyiben a támogatás átutalását megelõzõ ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy a kérelmezõ, illetve a közoktatási intézmény nem teljesítette a rendeletben foglaltakat - különös tekintettel a közoktatási intézmény naprakész nyilvántartási kötelezettségére -, akkor a kérelmezõ nem jogosult az érintett közoktatási intézmény esetében igényelhetõ támogatás igénybevételére.
(4) Amennyiben az átutalást követõ utóellenõrzés során megállapítást nyer, hogy a kérelmezõ, illetve a közoktatási intézmény nem teljesítette a rendeletben foglaltakat - különös tekintettel a közoktatási intézmény naprakész nyilvántartási kötelezettségére -, akkor az érintett közoktatási intézmény esetében a támogatás a mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 15. §-ának (1) bekezdése szerinti jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minõsül.
(5) A kérelmezõ a támogatási kérelem benyújtását követõ öt évig köteles megõrizni és ellenõrzés esetén az MVH rendelkezésére bocsátani az 5. § szerint megkötött szerzõdését, valamint az összes, a kiszállításokat és az elszámolásokat alátámasztó bizonylatot.
11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ harmadik napon lép hatályba.
(2) A 2006. évi iskolatej program elsõ félévének szabályozásáról szóló 115/2005. (XII. 15.) FVM rendelet, annak módosításáról szóló 3/2006. (I. 18.) FVM rendelet, valamint a 46/2006. (VI. 19.) FVM rendelet 2006. augusztus 31-vel hatályát veszti.
(3) E rendelet az iskolai tanulók tejjel és egyes tejtermékekkel való ellátására irányuló közösségi támogatás tekintetében az 1255/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos szabályok megállapításáról szóló, 2000. december 11-i 2707/2000/EK bizottsági rendelet végrehajtását szolgálja.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
hagymatermesztés

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! De milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

zöldségtermesztés kezdőknek

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

A tavasz az újrakezdés ideje, amikor a kert is életre kel. Ha most kezdesz bele a kertészkedésbe, izgatottan nézel szembe a rengeteg lehetőséggel és kihívással. Hogy könnyebben...

hagyma újraültetés

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

A hagyma termesztése az egyik legnagyszerűbb módja annak, hogy folyamatosan ellássuk magunkat friss zöldségekkel a veteményeskertből. Sokan nem tudják, de a hagyma egy kétéves...

uborka termés növelése

Soha nem fogod elhinni, hogy mennyi uborkát lehet termeszteni ezzel a trükkel!

Az uborka az egyik kedvenc nyári növényem, amit évről évre szívesen termesztek a veteményeskertemben. Ez a zöldség nemcsak ízletes, hanem rendkívül változatos is. Számos...

Mikor érdemes kiültetni a muskátlit az ablakba?

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, így ideálisak lehetnek kezdő kertészeknek is. Íme néhány...

lábszáras paradicsom

Egy kertész szerint ezt kell tenned, ha a paradicsom palántád lábszáras lett

A paradicsomtermesztés izgalmakkal teli folyamat, amely már a palántaneveléssel kezdődik. Ha áprilisban vagy és észreveszed, hogy a még bent, meleg helyen nevelt paradicsom...

Fűszernövények kártevők ellen

Ez az 5 legjobb fűszernövény, ami elriasztja a kártevőket

A fűszernövények nemcsak ízletes kiegészítői a konyhának, hanem kiváló társak a kertben is. Ezek a növények segíthetnek a kártevők távoltartásában, miközben elősegítik...

Margaréta ültetés lépései

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van, és még ültetése, valamint gondozása is nagyon...

Cukkini ültetése 2024 áprilisban

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini, ez a finom zöldség nagyon sokféleképpen felhasználható, mennyi az íze, miközben kalóriatartalma nagyon alacsony. Remek alapanyag a nyári nagy...

Hagyma és répa

Ültesd el együtt a hagymát és a répát, elmondom miért

A kertészkedés az egyik legötvözőbb tevékenység, amely nem csupán a növények gondozásáról, hanem tudományos alapokon nyugvó döntések meghozataláról is szól. Egyik ilyen...

Tavirózsa

5+1 érdekesség, amit nem tudtál a tavirózsáról

A tavirózsák, ezek a vízen lebegő csodálatos virágok, olyanok, mintha egy másik világból származnának. Szépségük több száz év óta ihleti a művészeket, a kertészeket és...

mit ültessek áprilisban?

Ültessük el MOST a nyáron virágzó cserjéket!

A tavasz beköszöntével sokan elkezdik tervezni a kertjüket, és virágokat ültetnek. Azonban a tavaszi virágzás után nem kell lemondanunk a színpompáról: a nyáron virágzó...