19/2006. (III. 14.) FVM rendelet


termõföldnek és erdõnek a szociális földprogram folytatása céljából ingyenesen történõ önkormányzati tulajdonba vagy vagyonkezelésbe adásának feltételeirõl és eljárási rendjérõl


A Nemzeti Földalapról szóló 2001. évi CXVI. törvény módosításáról szóló 2005. évi CLXXV. törvény 12. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlõségi miniszterrel, valamint a belügyminiszterrel egyetértésben - a következõket rendelem el:
1. § (1) A szociális földprogram (a továbbiakban: program) céljára átadható állami tulajdonú termõföldek és erdõterületek (a továbbiakban együtt: földrészlet) ingyenesen önkormányzati tulajdonba vagy vagyonkezelésbe adására vonatkozó hirdetményt elsõ ízben e rendelet hatálybalépésétõl számított 30 napon belül, a továbbiakban évente február 1-jéig közzé kell tenni. A hirdetmény közzétételérõl a Nemzeti Földalapkezelõ Szervezet (a továbbiakban: NFA) gondoskodik. A hirdetményben nem tehetõ közzé olyan földrészlet, amelyen harmadik személynek fennálló joga vagy követelése van.
(2) A hirdetményt az NFA internetes honlapján, továbbá az NFA székhelyén az ügyfélforgalom számára nyitva álló helyiségben, és az NFA területi irodáinak hivatali helyiségeiben elhelyezett hirdetõtáblán legalább 90 napra kell közzétenni úgy, hogy az internetes honlapon való megjelenítés napja a hirdetmény kifüggesztésének napjával megegyezzen. A hirdetmény közzétételének kezdõ napja a területi irodáknál történt kifüggesztés napja.
(3) Az NFA által közzétett hirdetmény a program céljára átadható földrészletek helyrajzi számait a települések sorrendjében tartalmazza.
(4) A hirdetményben közzé nem tett földrészletekre a program céljára nem nyújtható be kérelem.
2. § (1) A települési önkormányzat (a továbbiakban: önkormányzat) a program céljára - a 3. § (1) bekezdésben foglalt kivétellel - a településen fekvõ földrészletekre nyújthat be kérelmet.
(2) A program céljára földrészletet az az önkormányzat igényelhet, amely rendelkezik az önkormányzat képviselõ-testülete által jóváhagyott szociális földprogrammal. A kérelem elõterjesztésének további feltétele, hogy az önkormányzat által támogatott, szociálisan hátrányos helyzetû személyek az önkormányzat részére átadott földrészlet hasznosításában, használatában személyesen közremûködjenek.
(3) Az önkormányzat a földrészletnek a tulajdonába vagy vagyonkezelésébe adására irányuló írásbeli kérelmét az NFA székhelyén terjesztheti elõ a kifüggesztés napjától számított 90 napon belül. A határidõ elmulasztása esetén az önkormányzat kérelmét az NFA érdemben nem vizsgálhatja. Ennek tényérõl az NFA írásban értesíti az önkormányzatot. A határidõ elmulasztása nem érinti az önkormányzat azon jogát, hogy a következõ évben közzétett felhívás alapján ismételten kérelmet nyújtson be.
3. § (1) Az önkormányzat más településen fekvõ földrészletre vagyonkezelésbe adás iránt nyújthat be kérelmet, feltéve hogy az érintett földrészlet olyan településen fekszik, melynek közigazgatási határa a kérelmet elõterjesztõ önkormányzat településének közigazgatási határától közúton vagy közforgalomtól el nem zárt magánúton legfeljebb 15 km távolságra van.
(2) A tulajdonba adás iránti kérelmet az önkormányzat a saját településén fekvõ és az NFA által az 1. § (1) bekezdése szerint közzétett állami tulajdonú földrészletek legfeljebb 50%-ára nyújthat be.
(3) Tulajdonba adás iránti kérelmet nem lehet elõterjeszteni erdõ, szõlõ és gyümölcsös mûvelési ágban nyilvántartott földrészletre, valamint halastóra. Ilyen esetben az 50%-os területi határ megállapításánál az erdõ, szõlõ és gyümölcsös mûvelési ágban nyilvántartott földrészleteket, valamint a halastavakat figyelmen kívül kell hagyni.
(4) Az önkormányzat a (2) és (3) bekezdésben foglalt korlátozás nélkül terjeszthet elõ tulajdonba adás iránti kérelmet a saját településén fekvõ vagyonkezelésébe került földrészletre, feltéve hogy azt tizenöt éven keresztül folyamatosan a program céljára használta és hasznosította.
4. § (1) A vagyonkezelésbe adás iránti kérelemnek tartalmaznia kell:
a) az igényelt földrészletek helyrajzi számát;
b) a kérelem indokait, a földrészlet használatának, hasznosításának tervezett módját;
c) a programban részt vevõ személyek létszámát, azon belül a jövedelemmel [a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés a) pont] rendelkezõ és a jövedelemmel nem rendelkezõ személyek létszámát;
d) a programhoz kapcsolódó képzési programok ismertetését;
e) a program mûködtetéséhez rendelkezésre álló pénzügyi fedezet bemutatását, és az önkormányzat közremûködésének módját;
f) a programban részt vevõ mezõgazdasági szaktanácsadó vagy agrár végzettségû személyek, illetve erdészeti szakszemélyzet megjelölését, egyéb a program megvalósítását biztosító tényezõket;
g) a kérelem benyújtásakor az önkormányzat tulajdonában álló termõföldek, erdõterületek hasznosításának tényére vonatkozó adatokat;
h) arra vonatkozó nyilatkozatot, hogy a program keretében hasznosított földrészletek vonatkozásában a hasznosítással összefüggésben felmerülõ költségeket, illetve kockázatot ki viseli;
i) a földrészlet vagyonkezelésbe adásának kérelmezett idõtartamát.
(2) A vagyonkezelésbe adás iránti kérelemhez csatolni kell:
a) az önkormányzat szociális földprogramját és a program elfogadásáról szóló képviselõ-testületi határozatot;
b) a 3. § (1) bekezdése szerinti esetben a földrészlet fekvése szerinti önkormányzat arra vonatkozó írásbeli hozzájárulását, hogy a kérelmezõ önkormányzat két évig vagy azt meghaladó meghatározott idõtartamig a program céljából a földrészletet használhatja, hasznosíthatja;
c) az illetékes körzeti földhivatal, valamint a megyei növény- és talajvédelmi szolgálat, illetõleg az erdészeti hatóság igazolását arról, hogy az önkormányzattal szemben a tulajdonát képezõ termõföldeket, illetve erdõterületeket érintõen az igazolás kiadását megelõzõ két évben nem került sor hasznosítási kötelezettség elmulasztása miatt földvédelmi bírság kiszabására, valamint parlagfû elleni közérdekû védekezést elrendelõ határozat meghozatalára, illetõleg erdõgazdálkodási bírság kiszabására.
(3) A tulajdonba adás iránti kérelemnek az (1) bekezdés a)-h) pontjában foglaltakat kell tartalmaznia.
(4) A tulajdonba adás iránti kérelemhez csatolni kell:
a) az önkormányzat szociális földprogramját és a program elfogadásáról szóló képviselõ-testületi határozatot,
b) a hatályos helyi építési szabályzat és a szabályozási terv, valamint a képviselõ-testület által jóváhagyott településszerkezeti terv kivonatát, amely szerint az önkormányzat által igényelt földrészlet a település igazgatási területén belül mezõgazdasági terület,
c) az illetékes körzeti földhivatal, valamint a megyei növény- és talajvédelmi szolgálat, illetõleg az erdészeti hatóság igazolását arról, hogy az önkormányzattal szemben a tulajdonát képezõ termõföldeket, illetve erdõterületeket érintõen az igazolás kiadását megelõzõ két évben nem került sor hasznosítási kötelezettség elmulasztása miatt földvédelmi bírság kiszabására, valamint parlagfû elleni közérdekû védekezést elrendelõ határozat meghozatalára, illetõleg erdõgazdálkodási bírság kiszabására.
(5) A 3. § (4) bekezdésében foglalt esetben a tulajdonba adás iránti kérelemhez - a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérõen - a vagyonkezelési szerzõdés másolatát kell csatolni, melybõl kitûnik, hogy a szerzõdés hatálybalépése óta a kérelmezõ önkormányzatot a kérelemmel érintett földrészleten tizenöt éve a program céljára vagyonkezelõi jog illeti meg.
5. § (1) A program céljára olyan területnagyságú földrészlet adható, hogy 1 fõ részére legfeljebb 1 hektár területnagyságú földrészlet jusson (a továbbiakban: területi korlát).
(2) Földrészletet - a program céljára - legalább két évre, legfeljebb tizenöt évre lehet vagyonkezelésbe adni.
(3) A programnak a már vagyonkezelésbe, illetõleg tulajdonba átadott földrészleteken túl további földrészletekre történõ kiterjesztése új kérelemnek minõsül.
(4) A vagyonkezelésbe, illetve a tulajdonba adásról a Nemzeti Földalapról szóló 2001. évi CXVI. törvény 13. §-ának (6) bekezdése szerint az NFA javaslata alapján a Kormány dönt.
6. § (1) Az NFA a határidõben beérkezett önkormányzati kérelmet megvizsgálja és a részletes szakmai javaslatát megküldi a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak (a továbbiakban: minisztérium). Az adott évben közétett felhívásra határidõn belül beérkezett önkormányzati kérelmekrõl az NFA-nak legkésõbb szeptember 1-jéig meg kell küldenie javaslatait a minisztérium részére.
(2) Az NFA javaslatának tartalmaznia kell:
a) azoknak a földrészleteknek a megjelölését, melyek vagyonkezelésbe, illetõleg tulajdonba adását javasolja,
b) azoknak a földrészleteknek a megjelölését, melyek vagyonkezelésbe, illetõleg tulajdonba adását nem javasolja, és az elutasítás részletes indokait,
c) a vagyonkezelésbe adás idõtartamára vonatkozó javaslatot.
(3) Az NFA a vagyonkezelésbe, illetõleg tulajdonba adást - a 3. § (4) bekezdésében foglalt kivétellel - nem javasolhatja, ha a vagyonkezelésbe adás iránti kérelem nem tartalmazza a 4. § (1) bekezdés a)-c) pontjaiban foglaltakat, valamint a 4. § (2) bekezdésében foglalt elõírások nem teljesülnek, illetõleg a tulajdonba adás iránti kérelem esetén a kérelem nem tartalmazza a 4. § (1) bekezdés a)-c) pontjaiban foglaltakat, és a 4. § (4) bekezdésében foglalt elõírások nem teljesülnek.
(4) Az NFA javaslata alapján a miniszter a döntési javaslatot is tartalmazó elõterjesztést benyújtja a Kormány részére.
7. § (1) A Kormánynak a vagyonkezelésbe, vagy tulajdonba adásról szóló döntésének a Magyar Közlönyben történõ közzétételétõl számított 60 napon belül az NFA és a jogosult önkormányzat ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre alkalmas vagyonkezelési, illetõleg tulajdonátruházási szerzõdést köt. A szerzõdés alapján az önkormányzat köteles gondoskodni a vagyonkezelõi jogának, illetõleg tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történõ bejegyzésérõl.
(2) A vagyonkezelõi jogviszony fennállása alatt a vagyonkezelõ önkormányzat évente január 31-ig a szerzõdésben foglaltak betartásáról, a program megvalósulásáról, valamint a vagyonkezelésbe vett földrészletek hasznosításáról beszámol az NFA-nak.
(3) A (2) bekezdésben foglaltakon túl a vagyonkezelõ önkormányzat köteles az NFA-t tájékoztatni a jogviszony körülményeinek minden olyan lényeges változásáról, mely a vagyonkezelési szerzõdés módosítását teszi indokolttá.
(4) A vagyonkezelõ önkormányzat a vagyonkezelésébe vett vagyon használatából, mûködtetésébõl származó bevételeit, illetve közvetlen költségeit és ráfordításait elkülönítetten tartja nyilván.
(5) Az NFA a vagyonkezelési szerzõdésben foglaltak betartását bármikor ellenõrizheti.
8. § (1) Az NFA-nak a vagyonkezelési szerzõdésben rögzítenie kell, hogy a szerzõdést felmondja, ha
a) a vagyonkezelõ önkormányzat a vagyonkezelési szerzõdésben foglalt kötelezettségének - figyelmeztetés ellenére - felróható módon nem tesz eleget;
b) a vagyonkezelõ önkormányzat a kérelmében vállalt, a programmal kapcsolatos feladatait - figyelmeztetés ellenére - nem látja el;
c) a vagyonkezelõ önkormányzat a földrészlet használatát, hasznosítását a programban részt nem vevõ személynek átengedte;
d) a vagyonkezelésbe átadott földrészlet mûvelési ágának megváltoztatására, vagy a rendes gazdálkodás körét meghaladó beruházás végrehajtására az NFA hozzájárulása nélkül került sor [a Nemzeti Földalapról szóló 2001. évi CXVI. törvény 13/A. § (2) bek.];
e) a vagyonkezelésbe átadott földrészleten az önkormányzat más célú hasznosítást hajtott végre;
f) a vagyonkezelõ önkormányzat a beszámolási kötelezettségének határidõn belül nem tesz eleget;
g) két egymást követõ évben az 1 fõre esõ területnagyság meghaladja a területi korlát kétszeresét.
(2) Az NFA-nak a vagyonkezelési szerzõdésben rögzítenie kell, hogy ha a felmondást az önkormányzat 15 napon belül nem veszi tudomásul, az NFA további 15 napon belül a bírósághoz fordulhat. Ha nem így jár el, a felmondás hatályát veszti.
(3) A vagyonkezelési szerzõdés közös megegyezéssel a gazdasági év végével megszüntethetõ. A vagyonkezelési szerzõdés módosítására irányuló kérelemnek minõsül, ha az önkormányzat a vagyonkezelésébe került önálló helyrajzi számú földrészletek egy részére a vagyonkezelési szerzõdés megszüntetését kezdeményezi. Ilyen kérelmet kizárólag önálló helyrajzi számú földrészletekre lehet elõterjeszteni, mely kérelem elbírálásáról az NFA dönt. Egyéb esetekben a vagyonkezelési szerzõdés módosítására a vagyonkezelési szerzõdés megkötésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
(4) A vagyonkezelõi jog megszûnésekor az NFA köteles az önkormányzat vagyonkezelõi jogának ingatlan-nyilvántartásból való törlését kezdeményezni. A vagyonkezelési szerzõdés közös megegyezéssel, illetve az NFA általi felmondásával történõ megszûnése esetén a kérelemhez csatolni kell a vagyonkezelõi jog ingatlan-nyilvántartásból való törlésére alkalmas megszüntetõ szerzõdést, illetve felmondást elfogadó nyilatkozatot tartalmazó okiratot. Elfogadó nyilatkozat hiányában az NFA-nak jogerõs bírói ítélettel kell igazolnia, hogy a vagyonkezelési szerzõdést jogszerûen mondta fel, illetõleg a felmondása a szerzõdést megszüntette.
(5) Ha a vagyonkezelési szerzõdés az NFA felmondása következtében szûnt meg, az önkormányzat vagyonkezelõi jogának ingatlan-nyilvántartásból történõ törlését követõ öt éven belül a program céljára nem igényelhet földrészletet.
9. § E rendelet a kihirdetését követõ 3. napon lép hatályba.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
hagymatermesztés

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! De milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

zöldségtermesztés kezdőknek

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

A tavasz az újrakezdés ideje, amikor a kert is életre kel. Ha most kezdesz bele a kertészkedésbe, izgatottan nézel szembe a rengeteg lehetőséggel és kihívással. Hogy könnyebben...

hagyma újraültetés

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

A hagyma termesztése az egyik legnagyszerűbb módja annak, hogy folyamatosan ellássuk magunkat friss zöldségekkel a veteményeskertből. Sokan nem tudják, de a hagyma egy kétéves...

uborka termés növelése

Soha nem fogod elhinni, hogy mennyi uborkát lehet termeszteni ezzel a trükkel!

Az uborka az egyik kedvenc nyári növényem, amit évről évre szívesen termesztek a veteményeskertemben. Ez a zöldség nemcsak ízletes, hanem rendkívül változatos is. Számos...

Mikor érdemes kiültetni a muskátlit az ablakba?

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, így ideálisak lehetnek kezdő kertészeknek is. Íme néhány...

lábszáras paradicsom

Egy kertész szerint ezt kell tenned, ha a paradicsom palántád lábszáras lett

A paradicsomtermesztés izgalmakkal teli folyamat, amely már a palántaneveléssel kezdődik. Ha áprilisban vagy és észreveszed, hogy a még bent, meleg helyen nevelt paradicsom...

Fűszernövények kártevők ellen

Ez az 5 legjobb fűszernövény, ami elriasztja a kártevőket

A fűszernövények nemcsak ízletes kiegészítői a konyhának, hanem kiváló társak a kertben is. Ezek a növények segíthetnek a kártevők távoltartásában, miközben elősegítik...

Margaréta ültetés lépései

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van, és még ültetése, valamint gondozása is nagyon...

Cukkini ültetése 2024 áprilisban

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini, ez a finom zöldség nagyon sokféleképpen felhasználható, mennyi az íze, miközben kalóriatartalma nagyon alacsony. Remek alapanyag a nyári nagy...

Hagyma és répa

Ültesd el együtt a hagymát és a répát, elmondom miért

A kertészkedés az egyik legötvözőbb tevékenység, amely nem csupán a növények gondozásáról, hanem tudományos alapokon nyugvó döntések meghozataláról is szól. Egyik ilyen...

Tavirózsa

5+1 érdekesség, amit nem tudtál a tavirózsáról

A tavirózsák, ezek a vízen lebegő csodálatos virágok, olyanok, mintha egy másik világból származnának. Szépségük több száz év óta ihleti a művészeket, a kertészeket és...

mit ültessek áprilisban?

Ültessük el MOST a nyáron virágzó cserjéket!

A tavasz beköszöntével sokan elkezdik tervezni a kertjüket, és virágokat ültetnek. Azonban a tavaszi virágzás után nem kell lemondanunk a színpompáról: a nyáron virágzó...